Cephede Almanya’dan sadece birkaç gönüllü

BOTR

Yeni Üye
Almanya’dan gönüllüler de Ukrayna’da savaşıyor. İçişleri Bakanlığı şimdi bununla ilgili rakamları yayınladı.


Şubat ve Mart 2022’de savaş patlak verdiğinde, birçok Alman da dahil olmak üzere dünyanın her yerinden binlerce kişi Ukrayna’da gönüllü oldu. Ancak Kiev’in Mart ayında bildirdiği iddia edilen yüzlerce Alman’dan geriye pek kimse kalmadı. Federal İçişleri Bakanlığı’nın Bild’e sunduğu bilgilere göre, yalnızca 38 Alman ve ikametgahı Federal Cumhuriyet’te olanlar savaş bölgesine fiilen gitti.


Bakanlık, AfD’den gelen bir soruyu yanıtladı ve “savaş bağlamında” Ukrayna’ya seyahat eden ve “aşırıcılıkla veya siyasi saikli suçla bağlantısı olduğu” söylenen Alman vatandaşları ve yerel halktan söz etti. Federal hükümetten alınan bilgilere göre, yedi kişinin halen Ukrayna’da olduğu ve 17 kişinin savaşa katılmak istediği varsayılıyor. Ülkeyi terk edenlerden üçünün de muharebe operasyonlarına katıldığına dair gerçek göstergeler olmalıdır.

Ukrayna Savaşı_20_Dec
Ukrayna Savaşı_20_Dec


Sayı da daha büyük olabilir


Ancak federal hükümet tarafından isimleri bilinmeyen gönüllülerin olup olmadığı da belirsiz. Bild’in edindiği bilgiye göre bunlar aşırılıkçılıkla ilgili olmadığı ve dolayısıyla İçişleri Bakanlığı’nın denetiminde olmadığı için kayıt altına alınmıyor. Gönüllülerin çoğunun Ukrayna tarafında savaştığı söyleniyor. Ancak Rusya yanlısı Almanların Moskova’da görev için rapor vermiş olmaları da mümkündür.


Avustralya televizyon kanalı ABC, Ukrayna bilgilerine atıfta bulunarak, Kiev tarafında yaklaşık 20.000 yabancı savaşçıdan bahsetti. Amerika Birleşik Devletleri ve Büyük Britanya da dahil olmak üzere 52 farklı ülkeden geliyorlar. Birçoğu daha önce orduda görev yapmıştı.
 
Üst