CHP’li Erbay: Yangınlarda durum giderek kötüleşiyor, niye hâlâ uçak kiralanmıyor, İtalya’da günlüğü 1 milyon TL’ye uçak buldum

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, iktidarın yangınlarda pasif kaldığını sav ederek “Durum giderek kötüleşiyor, niye hâlâ uçak kiralanmıyor? Ben İtalya’da günlüğü 1 milyon TL’ye buldum” dedi.

Marmaris ve Köyceğiz ilçelerindeki yangınların her tarafa yayıldığını ve artık tehlikeli boyutlara geldiğini belirten CHP’li Burak Erbay “Bir haftada ülkemizdeki söndürme çalışmalarına harcanan parayla bir söndürme uçağı satın alabilirdik. niye hala söndürme uçağı kiralamıyoruz” dedi.

“Yangın, yerleşim merkezlerine gelebilir”

Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in haberine nazaran, Köyceğiz’deki yangının giderek tehlikeli hale geldiğini, Ağla Yaylası’nın üst tarafının birinci, Zeytinalanı’nın ikinci ve Çiçek Baba’ya gerçek kuzeye devam eden yangının ise üçüncü kol olduğunu belirten Erbay, şunları söylemiş oldu:

“Yangın üç farklı koldan merkeze hakikat ilerliyor. Art tarafların ne olduğunu şu an için bilemiyoruz lakin 3 tane yangının sağlı sollu Köyceğiz’e hakikat geldiğini biliyoruz. Yangın şu anda Ağla Yaylasının çaprazında. Gökçeova göletine gerçek giden bir yangın var. Öteki tarafta da Zeytinalanı’nın üstünde iki farklı bölgede yangın var. Bu bölgeye müdahale etme talihimiz yok. Zira fazlaca sarp bir alan. Yalnızca iş makineleriyle yangının öteki alanlara sıçramaması için yol genişletme uğraşı var. Yangın aşağıya yani yerleşim merkezlerine gelebilir.

“Günlük 1 milyon lira ödersek batar mıyız?”

Bugün uçak üç kez Köyceğiz üzerinde dönüp gitti. Marmaris ve Bodrum’a gittiğini biliyorum. Son 6-7 saat burada hiç helikopter çalışmadı. niye yurt haricinden uçak gönderme taleplerine hayır diyoruz. Dört farklı ülkeden talep var. Yerlisi yabancısı kim geldiyse bilemiyorum ancak ne Marmaris’te ne de Köyceğiz’de başarılı değiller.

Kampanya başlatıp bu uçağı kiralamak istiyorum. niye durum bu kadar vahimken öbür ülkelerden yeni uçaklar kiralamıyoruz? Aldığımız fiyatlar uçuk değil. Vatandaşlar beni arıyor. Herkes takviyeye hazır. Bir uçak için saat başı sayı bekliyorum. Kabaca aldığım sayı saatlik 10 bin Euro biçiminde. Benim hesabıma bakılırsa günlük 1 milyon liraya geliyor. niye kiralanmadığını anlayamıyorum. Günlük 1 milyon lira ödersek batar mıyız? Manavgat hâlâ yanıyor. Bodrum’da yeni yangınlar var. Muğla’ya çeşitli vilayetlerden epeyce sayıda araç ve söndürme takımı geldi. Bunların mazotu, insanların yemesi içmesi derken bunun maliyeti bütün yangın alanlarını düşündüğümüz vakit tahminen de bir uçak satın alma sayısına denk gelir.