CHP’li Öztunç’tan biyokütle güç santraline karşı direnen Kahramanmaraşlılara dayanak: Halka karşın yapamazsınız!

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine bağlı Çöçelli mahallesine kurulmak istenen biyokütle güç santraline karşı yurttaşların çabası sürüyor. Valiliğin verdiği “ÇED gerekli değildir” sonucunı yargıya taşıyan yurttaşlar, “Dokunma köyüme, dokunma ovama, zehir saçan biyokütle güç istemiyoruz” yazılı pankartlarla basın açıklaması yaptı. CHP Genel Lider Yardımcısı Ali Öztunç, yurttaşların santrali istemediğini ve açılan davanın sürdüğünü belirterek, “Halka karşın bu yapılmaz, yapamazsın” dedi.

CHP Tabiat Hakları ve Etraftan Sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Pazarcık’ın Çöçelli mahallesine kurulmak istenen biyokütle güç santraline karşı gayretlerini sürdüren Kahramanmaraşlılara takviye verdi. Çöçellili yurttaşlar, Kahramanmaraş Valiliği’nin verdiği “Çevresel tesir kıymetlendirme (ÇED) gerekli değildir” sonucuna itiraz ederek, Kahramanmaraş Bölge Yönetim Mahkemesi’ne dava açtı. Yurttaşlar, valilik sonucunın yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini talep etti. Dava süreci devam ederken şirketin bölgede çalışmalarını sürdürmesi üzerine Ali Öztunç ve Çöçelli halkı, köyden santralin kurulmak istendiği alana yürüyerek basın açıklaması yaptı.

ANKA Haber Ajansı’nda yer alan habere bakılırsa, biyokütle güç santraline karşı daha evvel yapılan dört aksiyona katıldığını söyleyen Öztunç, “Önce şunu söyleyeyim ne sizin ne bizim askerle, güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmek üzere kaygımız, isteğimiz yok. Bu kadar güvenlik gücüne gerek de yok. Burada kimse taşkınlık yapacak beşerler değil. hiç birimiz o denli değiliz. Ancak demek ki güvenlik açısından bu biçimde yapmışlar, bu biçimde uygun görmüşler” dedi.

“Tarımsal atık yakmıyor, lastik yakıyor”

CHP’li Öztunç, biokütle güç santrallerinin dünyanın her yerinde olduğunu belirterek dedi.

“Halk bunu istemiyor”

Çöçelli’nin problemlerini gündeme taşıdığını, Meclis’te konuşmalar yaptığını anımsatan Öztunç, “Halk bunu istemiyor, halka karşın bu yapılmaz, yapamazsın. Bunu anlatmaya çalışıyoruz. İlgili firmanın sahibi ile görüştüm. Birinci başta bana, ‘Ben bu biçimde olduğunu bilmiyordum, halkın istemediğini bilmiyordum, vazgeçtim’ dedi. daha sonra pandemiyi fırsat bildi, millet pandemide evdeyken, sokağa çıkamazken burada işi başlattı. Bayramı fırsat bildi, çalışma yaptı. Üstelik dava süreci var. Acelen ne, bekle. Mahkemeye düşmüş. Mahkeme yürütmeyi durdurma sonucu verecek mi, vermeyecek mi? Mahkeme köylüyü haklı bulacak mı, bulmayacak mı, onu bekle, bittikten daha sonra gereğini yap” diye konuştu.

“Buraya onlara dar ederiz”

“Sanmasınlar ki 100, 150 kişi geldik, hepsi bu” diyen Öztun, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“tekrar buraya binlerle geliriz. Tüm etraf köylerden toplarız. Kahramanmaraş’tan getiririz insanları. Yurttaşları, etraf şuuru olan Green Peace başta olmak üzere hepsini buraya getiririz. CHP’li 5, 10 milletvekili getiririm. Bu son köylüyle, Çöçellilerle gelişim. Bundan daha sonra bir orta vermezse… Bir ‘dur’ de bakalım, mahkeme sonucunı bekle arkadaş. Mahkeme sonucunı beklemez de çalışma devam ederse ağustos ayının içerisinde burayı onlara dar ederiz, haberleri olsun. Ben ilgili firmanın sahibine bir kere daha davette bulunuyorum. Kendisini bugün bir defa daha arayacağım. Buraya orta ver, mahkeme sonucunı bekle kardeşim. Mahkeme ne diyecek bir bakılırsalim bakalım. Buradan bir davette daha bulunmak istiyorum, şayet birileri buraya geldi, bu açıklamayı yaptı diye birileri mahkeme yoluna başvurmaya kalkarsa bana dava açılsın, diğer kimseye açılmasın. Vatandaşa zulmetmekten vazgeçsinler. İlgili firma inşaata orta vermezse fazlaca daha büyük kitlelerle, binlerle, Türkiye’nin dört bir yanından çevrecilerle, ta İkizdere’den buraya getiririz. Kayseri Sarıoğlan’dan, Nevşehir Karaburç’tan… Kazdağları dayanışma derneklerini buraya getiririz. Ve bu dayanışmayı daima birlikte sürdürürüz.”