Dünya aylardır onu konuşuyor… Röportaj daha sonrası bomba tez: Çinli tenisçi hâlâ özgür değil!

EdisonAbi

Yeni Üye
Dünya aylardır onu konuşuyor… Röportaj daha sonrası bomba tez: Çinli tenisçi hâlâ özgür değil!
Çin Komünist Partisi’nin üst seviye bir yöneticisi tarafınca taciz edildiğini söylemiş oldukten daha sonra ortadan kaybolan ve bir daha ortaya çıktığında kendi kendini yalanlayan yıldız tenisçi aylardır dünya gündeminde yer alamaya devam ediyor. Peng Shui ile bir röportaj yapan gazeteci yıldız tenisçinin hâlâ özgür olmadığını sav edince mevzu bir daha manşetlere taşındı…

PENG İLE RÖPORTAJ YAPAN MUHABİR, ÇİNLİ TENİS YILDIZININ İNANÇTA OLUP OLMADIĞINI BİLMENİN İMKÂNSIZ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

Çinli tenisçi Peng Shuai ile birinci röportajı yapan gazetecilerden biri, çevirinin Çinli bir Olimpiyat yetkilisi aracılığıyla gerçekleştirildiği sohbette Peng’in kendi niyetlerini lisana getirebilecek kadar özgür olup olmadığının anlaşılmadığını söylemiş oldu. Peng geçen yıl eski bir üst seviye Komünist parti yetkilisinin kendisiyle cinsel ilgiye girmek için baskı yaptığına dair savlarını kamuoyuna taşımıştı. Toplumsal medya gönderisi süratle silinen Peng gözden kaybolmuş, fakat haftalar daha sonra Çinli yetkililer tarafınca düzenlenen bir aktiflikte ortaya çıkmıştı. Dünya basınında onun susturulduğu yahut başına daha berbat şeyler geldiğine dair kaygılar lisana getirilmişti.

CİNSEL HÜCUMA UĞRADIĞINI REDDETTİ

Bu hafta yayınlanan L’Equipe röportajında Peng, cinsel hücuma uğradığını reddederek tartışmayı tetikleyen toplumsal medya gönderisinin yanlış anlaşıldığını söylemiş oldu.

“Cinsel taarruz mı? Hiç kimsenin beni cinsel akına maruz bıraktığını söylemedim,” diyen Peng, “Bu gönderi, dış dünyadan büyük bir yanlış anlaşılmaya niye oldu. Tek isteğim bu yazının manasının artık çarpıtılmamasıdır,” diye ekledi.

Kasım ayında Çin’in tanınan Çin toplumsal medya platformu Weibo’daki doğrulanmış hesabından yayınlanan uzun bir gönderide Peng, eski başbakan yardımcısı ve iktidardaki kuvvetli Çin Komünist Partisi Politbüro Yürütme Komitesi üyesi Zhang Gaoli’nin tekraren reddetmesine karşın onu cinsel alakaya girmeye zorladığını yazmıştı.

Peng bundan yedi yıl Zhang’le bir defa cinsel ilgiye girdiklerini bundan daha sonra Peng’in ona karşı romantik hisler beslediğini, fakat karşılık bulamadığını söylemiş oldu. Peng gönderisinde ““Tüm bunları kalbime gömmüştüm. Artık niye gelip beni tekrar bulup meskenine götürdün ve beni seninle cinsel alakaya girmeye zorladın?” diye soruyordu.

Zhang suçlama hakkında hiç bir yorumda bulunmazken gönderi kısa mühlet ortasında silindi. Gönderisini niye sildiği sorulan Peng yalnızca “Çünkü ben o denli istedim” karşılığını verdi.

RÖPORTAJ ÇİNLİ YETKİLİLERİN NEZARETİNDE YAPILDI

Çinli Olimpiyat yetkililerinin nezaretinde gerçekleşen denetimli röportajda Peng’le konuşan iki gazeteciden biri olan Marc Ventouillac, Peng’in özgür olduğundan emin olamadığını, bu röportajın onun inançta olduğunu kanıtlamadığını söylemiş oldu.

Memleketler arası Olimpiyat Komitesi ve Çin Olimpiyat Komitesi aracılığıyla düzenlenen röportajı garanti altına almak için L’Equipe, soruları öncesinden göndermeyi ve cevaplarını soru-cevap biçiminde kelamlı olarak yayınlamayı kabul etti. Ventouillac evvel kendisine yarım saat tahsis edildiğini sonrasındasında bu müddetin neredeyse iki katına çıktıklarını, önce gönderdikleri sorulara ek olarak istedikleri tüm soruları sorduklarını ve sordukları sorularda sansür olmadığını söylemiş oldu. Peng’in yanıtlarının Çinceden çevirisi Çinli bir Olimpiyat yetkilisi tarafınca yapıldı.

“GÖNDERİSİ HAKKINDA KONUŞURKEN DAHA GERGİN VE DİKKATLİ GÖRÜNÜYORDU”

Ventouillac, Peng’in sağlıklı göründüğünü ve sorularını tereddüt etmeden cevapladığını, fakat verdiği yanıtların öncesinden belirlendiği izlenimini aldığını söylemiş oldu. Gazeteci “elbet karşılıkların belirlenip belirlenmediğini bilemeyiz, lakin söylemesini beklediğimiz şeyleri söylemiş oldu,” yorumunda bulundu. Ventouillac, Peng’in tennis hakkında sorulara karşılık verirken rahat olduğunu, “ancak gönderisi hakkında konuşurken daha gergin ve dikkatli göründüğünü” fark ettiğini söylemiş oldu.

ÇİNLİ YETKİLİLER OLİMPİYATLARA GÖLGE DÜŞÜRMEMEK İÇİN MEVZUYU KAPATMAK İSTİYOR

Bu röportajın artık gerçekleşmesinin niçininin Çin’in şu sırada mesken sahipliği yaptığı Pekin Kış Olimpiyatlarına gölge düşürmemek isteği olduğunun açıkça görüldüğünü söyleyen Ventouillac’a nazaran yetkililerin derhal bu tartışmayı sonlandırmak istiyor.

Ventouillac, L’Equipe’ın özel yayınından bir gün daha sonra Associated Press’e verdiği demeçte, röportaj için “Çin Olimpiyat Komitesi’nin irtibat ve propaganda statejisinin bir kesimiydi,” tarifini yaptı. Çinli yetkililer bu röportajla “Bakın, Peng Shuai ile ilgili bir sorun yok” iletisini vermeyi amaçlıyordu.

Ventouillac, Çin Olimpiyat Komitesi, Komünist parti ve Çin’deki biroldukça insan için “Hayır, Peng Shuai problemi diye bir şey yok” diye göstermenin epeyce değerli olduğunu, röportaja ek olarak Peng’in Memleketler arası Olimpiyat Komitesi lideri Thomas Bach’la yediği akşam yemeği ve Olimpiyat salonlarında yaptığı şovların de bu planın bir modülü olduğunu düşündüğünü lisana getirdi.

WTA TATMİN OLMADI

Bayanlar Tenis Birliği WTA, Bayanlar profesyonel tenis çeşidi (WTA), röportajın Peng’in kasım ayında yaptığı argümanlarla ilgili tasaları gidermediği açıklamasında bulundu. WTA’nın CEO’su Steve Simon yaptığı açıklamada, “Peng, üst seviye bir Çin hükümet önderi tarafınca cinsel hücuma uğradığı suçlamasını kamuoyuna taşıyarak bahadır bir adım attı,” diyen Simon, “Dünyanın neresinde olursa olsun öbür tüm oyuncularımızla yapacağımız üzere, Peng için de uygun makamlar tarafınca savlar hakkında resmi bir soruşturma yapılması davetimizi lisana getirdik ve Peng’in WTA ile özel olarak bir ortaya gelerek durumunu tartışması için davetimizi sunduk,” dedi.