Dünyanın en büyük siyah elması kripto parayla satıldı!

ikon

Yeni Üye
Dünyanın en büyük siyah elması kripto parayla satıldı!
Kripto parayla satılığa çıkarılan dünyanın en büyük bölümü olarak bilinen siyah elmas Enigma, İngiltere’deki açık artırmayla şoke eden bir fiyattan satın alındı. İşte dünyanın en büyük kesiti olan siyah pırlanta Enigman’nın satış fiyatı…Siyah elmas Enigma, İngiliz müzayede meskeni Sotheby’s’nin Londra’daki şubesinde yaptığı açık artırma ile 3 milyon 161 bin sterline satıldı.

Dünyanın en büyük bölümü siyah elmas

TÜRK LİRASIYLA YAKLAŞIK 60 MİLYON

Birinci sahibinin 1990’larda satın aldığı Enigma işlenmemiş haliyle 800 karatken, 3 yıllık bir süreçten daha sonra 555,55 karat olarak son halini aldı. Dünyanın en büyük kesiti olarak bilinen siyah elmasın asteroidin 2,6 ile 3,8 milyar yıl evvel dünyaya çarpmasıyla oluştuğu düşünüyor.

İngiltere’de açık artırmaya sunulan Enigma ismiyle anılan siyah elmas, ismi açıklanmayan bir alıcı tarafınca kripto para kullanılarak, Türk lirasıyla yaklaşık 60 milyona denk gelen 3 milyon 161 bin sterline satın aldı.

Dünyanın en büyük bölümü siyah elmas

BEKLENTİNİN ALTINDA ALICI BULDU

Palmiye formunda kesilen Enigma’nın yaklaşık 5 milyon sterline yakın alıcı bulması beklenirken 3 milyon sayısı, bakılırsanlere hayal kırıklığına yaşattı.

Amerika Kıymetli Taşlar Enstitüsünce (GIA) ‘dünyanın en büyük doğal renkli siyah elması’ olarak gösterilirken en kuvvetli elmaslar içinde yer alan Enigma, 2006’da da Guinness Rekorlar Kitabı’na ‘dünyanın en büyük kesim elması’ olarak girdi.
 
Üst