Duvar Tenisi (Squash) Nedir, Nasıl Oynanır?

EdwardAbaxy

Yeni Üye
AJANSSPOR-HABER

Duvar tenisi nedir, nasıl oynanır, vuruş teknikleri, ekipman ve özellikleri, oyun kuralları nasıldır? Kullanıcılar bununla ilgili aramalar yapıyor. İşte ayrıntılar…

16’ıncı yüzyılda Fransa’da ortaya çıkan bu spor, insanların cümbüş için sırayla topu duvara atmasıyla başladı. Oyun asıl popülerliğini 19’uncu yüzyılda İngiltere’de Harrow School öğrencilerinin futbol alanlarının boşaltılmasını beklerken oyalanmak maksadıyla duvara top atmalarıyla kazanmış ve bundan daha sonraki süreçte geniş kitlelerin ilgisini çekmiştir.


Squash oyun kuralları

Oyunculara oyun başlamadan evvel 5 dakikalık bir ısınma müddeti tanınır. Maçlar çoklukla 5 set üzerinden oynanır. Setler içinde 90 saniye orta vardır.


Ön duvarın orta kısmında yer alan çizgiye servis çizgisi denir. Servis kullanıldığında topun bu çizginin üstünde bir noktaya isabet etmesi gerekir. bununla birlikte, servisi kullanan atletin bir ayağının da servis kutusuna basıyor olması gerekir.


Squash’ta setler 11 puan üzerinden oynanır. birliktelik durumunda fark 2 sayı olana kadar set devam eder. Her kusur sayıdır. Puanı kazanan oyuncu, servis atmaya da hak kazanır. Setler 3 (2 seti alan galip) ya da 5 (3 seti alan galip) set üzerinden oynanır.


Oyuncu, topu pervaza ya da altına, oyun alanının belirtilen çizgilerinin dışına, ön duvara çarptırmadan oyun alanının rastgele bir kısmına atarsa servisi kaybeder. Oyuncu, topa bir kezden epeyce sayıda vurursa kaybeder.

Squash vuruş teknikleri
Forehand: Raketin bulunduğu taraftaki ayağın geride, öteki ayağın önde olduğu konumda yapılan vuruş tipi.
Backhand: Raketin bulunduğu taraftaki ayağın önde, başka ayağın artta olduğu durumda yapılan vuruş tipi.
Drop shot: Topa ön köşelerden hafifçeçe sekecek biçimde vurulmasıdır.
Drive: Topa sert bir biçimde vurulmasıdır.

Squash kort ve ekipman özellikleri

Oynandığı saha bir tarafı açık, üstü kapalı bir küpü andırır. Bu saha olağan bir tenis alanından daha küçük boyutlara sahip olup, yeri parke ve duvarları özel alçı yahut tahtadandır.


Squash kortunun uzunluğu 9 m ve genişliği 6 m yüksekliği ise 4 m’dir. Otunda kullanılan raketin uzunluğu 56 cm’dir. Genişliği ise 21 cm’dir. Squash’in topu tenis topundan daha küçük boyutlara sahiptir ve kauçuktan yapılmıştır. Çapı 4 cm, yükü ise 24 gramdır ve topun içerisinde bir damla sıvı bulunur.
 
Üst