Eski Wimbledon Şampiyonu Boris Becker, 8 Ay daha sonra Hür Bırakıldı

EdwardAbaxy

Yeni Üye
Eski Wimbledon şampiyonu Alman tenisçi Boris Becker, borçlarını ödememek için 2,5 milyon sterlin kıymetinde varlık ve krediyi saklamaktan aldığı mahpus cezasının sekiz ayını çektikten daha sonra hür bırakıldı.


Becker hudut dışı edilecek

İngiliz medyasında yer alan haberlerde, bu sabah cezaevinden çıkan Becker’in İngiltere’den hudut dışı edileceği bilgisi verildi.


Boris Becker 2,5 yıl mahpus ceza almıştı

55 yaşındaki eski Alman tenisçi, İflas Yasası uyarınca dört suçlamadan hatalı bulunduktan daha sonra geçen nisan ayında 2,5 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.


2012’den beri İngiltere’de yaşayan Becker, 1999’da kortlara veda etmişti. Becker, 15 yıllık mesleği boyunca 3’ü Wimbledon’da olmak üzere 6 Grand Slam tekler şampiyonluğu kazanmıştı.


Boris Becker’i tanıyalım

Boris Franz Becker, Almanya doğumlu dünyanın en başarılı tenis oyuncularından birisidir. 17 yaşında iken kazandığı Wimbledon tekler şampiyonluğu ile tarihe geçmiştir. Bugün hala Wimbledon kazanan en genç tenisçi unvanı kendisindedir. Mesleği boyunca 13 Master Series, 6 Grand Slam, 3 Açık Periyot Finali, Olimpiyat Şampiyonluğu kazanan Becker, biroldukca listede en başarılı birinci 10 tenisçiden birisi olarak gösterilmekte. Tennis Magazine tarafınca 1965 ile 2005 yılları içinde faaliyet gösteren en başarılı tenisçiler listesinde 11. Sırada yer aldı. Emekli olduktan daha sonra Boris Becker Sports isminde bir işletme kurdu ve tenis ekipmanları satmaya başladı. Özel hayatı daima tartışma konusu oldu. Vergi kaçırmaktan hakkında mahpus cezasına karar verildi. Birtakım bireylere göre husus bağımlılığı da bulunuyordu.


Boris Becker’in kariyeri

 • 1985 yılında Queen’s Club turnuvasında mesleğinin birinci üst seviye galibiyetini elde etti.
 • 1985 yılı Wimbledon finalinde Kevin Curren’i yenerek şampiyon oldu. Becker, bu galibiyeti ile Wimbledon kazanan birinci Alman erkek tenisçi olarak tarihe geçti.
 • 1986 Wimbledon finalinde Ivan Lend’i düz setlerde yenerek şampiyonluk unvanını müdafaayı başardı.
 • 1987 yılında Wimbledon’un çabucak hemen ikinci cinslerinde Peter Doohan’a yenildi.
 • 1987 yılı Davis Kupasında John McEnroe ile karşılaştı. Müsabaka tenis tarihinin en uzun müsabakalarından birisi oldu. Becker, uzun süren bu müsabakanın kazananı olarak tarihe geçti.
 • 1988 yılında Batı Almanya’nın Davis Kupasını yenidendan kazanmasına katkı sağladı. Bunun yanı sıra birebir yıl ulusal grup forması ile biroldukca maça çıkarak ülkesini temsil etti.
 • 1989 yılında hem ABD Açık tıpkı vakitte Wimbledon şampiyonlukları elde etti. Tıpkı yıl Davis Kupası finallerinde Andre Agassi ile karşılaştı. Şampiyon olarak unvanını muhafazaya devam etti.
 • 1990 yılında ABD Açık şampiyonluğunu koruyamadı. Bunun yanı sıra Wimbledon finalini de kaybedince tüm dikkatleri üzerine çekti.
 • 1991 yılında Avustralya Açık’ı kazanmayı başardı. Bu galibiyet daha sonrasında ATP dünya sıralamasında bir numarada yer aldı.
 • 1992 yılında Michael Stich ile birlikte çiftler Barselona Olimpiyat Oyunlarına katılan Becker, altın madalya kazanmayı başardı. Buradan dönünce Frankfurt ATP Tour Şampiyonasına katılarak burada da şampiyon olmayı başardı.
 • 1995 yılı Wimbledon finalinde Pete Sampras ile karşılaşan Becker, buradan mağlubiyet ile ayrıldı. Yıl sonunda katıldığı ATP Tour Dünya Şampiyonası’ndan yüzü gülen Becker, buradan şampiyon olarak ayrıldı.
 • 1996 yılında Avustralya Açık finallerine çıkan Becker, Michael Chang’ı yenerek Grand Slam şampiyonluk sayısını artırdı.
 • 1996 yılında mesleğinin dördüncü Queen’s Club Championships şampiyonluğunu elde etti. Wimbledon’da finale kalsa da bileği kırılmasından dolayı maça çıkmadı. İlerleyen periyoda ertelenen maçın finalinde Goran İvaniseviç’i yenerek Grand Slam şampiyonluğu elde etti.
 • 1997 yılı Wimbledon çeyrek final maçında Pete Sampras’a yenildi.
 • Boris Becker, mesleğinin son Wimbledon maçını 1999 yılında Patrick Mertek’e karşı oynadı. Mağlubiyet ile sonuçlanan bu maç daha sonrasında Becker 25 Haziran 1999’da tenis mesleğine son verdiğini deklare etti.
 
Üst