Haber blogunda Ukrayna savaşı | Anket: Rusların çoğunluğu savaş rotasına karşı

BOTR

Yeni Üye631. Gün: Avdiivka’daki çatışmalar ağır kayıplara neden olur. Putin haberciliği kısıtlıyor. Tüm bilgiler haber blogunda.


Anket: Rusların çoğunluğu Putin’in savaş rotasına karşı


1:30: Yapılan bir ankette Rusların yüzde 48’i Ukrayna’daki savaşa barışçıl bir çözüm istediklerini söyledi. Anket, Russian Field grubu tarafından telefonla gerçekleştirildi ve 21-29 Ekim tarihleri arasında toplam 1.611 kişiyle görüşüldü. Sadece yüzde 39’u savaşın devam etmesini istiyordu. Ankete katılanlar arasında askeri harekâtın devamını destekleyenler çoğunlukla erkekler ve 45 yaşın üzerindeki kişilerdi; kadınlar ve gençler ise müzakereleri tercih ediyordu. Sadece yüzde 56’sı hâlâ Ukrayna’daki savaşın doğru yönde gittiğine inanıyor, yüzde 25’i tam tersini düşünüyor, yüzde 18’i ise yanıt vermek istemiyor. Rusya’daki kamuoyunun ruh hali de katı sansür önlemlerinden etkileniyor; özgür ve bağımsız habercilik artık pek mümkün değil.


Zelensky: “Rusya hâlâ kötülük yapma kapasitesine sahip”


22.30: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky akşam video konuşmasında yurttaşlarının Rus işgaline karşı savaşma iradesine seslendi. Ukraynalılar savaşa göz yummayı göze alamazdı. “Rusya hâlâ kötülük yapma kapasitesine sahip” dedi. “Savaşmalıyız. Savunmamızı birinci öncelik haline getirmeliyiz. Ve devletimizi her geçen gün daha da güçlendirmeliyiz.”


Zelensky, Çarşamba günü Slovakya Devlet Başkanı Zuzana Caputova, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüştüğünü bildirdi. Bu tartışmalarda ülkesine desteğinden dolayı teşekkür etti.


Ukrayna’da Rus savaş uçakları nedeniyle uzun hava alarmı


21:16: Rusya, MiG-31 savaş uçaklarının uçuşlarıyla Ukrayna’da iki gün üst üste saatlerce süren hava alarmını tetikledi. Devlet uyarı uygulamasından elde edilen verilere göre, başkent Kiev’de alarm Çarşamba öğleden sonra iki saatten uzun sürdü. Salı günü neredeyse üç saat sürdü.


MiG-31’in Kinschal (Hançer) tipi hipersonik füzeleri vurma riski her zaman vardır. Ukrayna Hava Kuvvetleri sözcüsü Yuri Ihnat, Ukrayna televizyonundaki sürekli haber programında böyle söyledi. “Bir tehlike var. Geçmeyecek.” Bu nedenle gün içinde kamusal yaşamı aksatsa bile hava alarmı tetiklenir. Şirketler çalışamıyor, çocuklar okula gidemiyordu.


Rusya, Ukrayna’nın Dnipro kıyısındaki ilerlemesini kabul etti


öğleden sonra 3: Rus kaynaklarına göre Ukrayna güçleri, Ukrayna’nın güneyindeki Dnipro Nehri’nin Rusya kontrolündeki sol yakasına ilerlemeyi başardı. Moskova tarafından atanan Herson bölgesinin valisi Vladimir Saldo, Telegram çevrimiçi hizmetinde, yaklaşık “bir buçuk” Ukraynalı şirketin nehrin doğu kıyısında “küçük gruplar halinde” olduğunu açıklıyor.


Saldo, “Ek kuvvetler konuşlandırdık” diye ekledi. Ukraynalı askerler Krynky köyünde bir “ateş cehenneminde” sıkışıp kalıyor ve diğer şeylerin yanı sıra topçu, roket ve insansız hava araçlarıyla vuruluyor. Saldo’nun Telegram çevrimiçi hizmeti hakkındaki yorumları, üst düzey bir Rus temsilcisinin Ukrayna’nın Rusya’nın kontrolündeki Dnipro bankasına tecavüz etmeyi başardığını ilk kez kabul etmesi anlamına geliyor. Kremlin şu ana kadar bu tür haberler hakkında yorum yapmayı reddetti.


ABD enstitüsü savaş bölgesinde yeni Rus saldırı girişimleri bekliyor


14:45: ABD’li uzmanlara göre Rusya şu anda çok sayıda paralel saldırıyla doğu Ukrayna’daki savaş bölgesindeki inisiyatifi yeniden ele geçirmek istiyor. Ancak Washington’daki ABD Savaş Araştırmaları Enstitüsü’ne (ISW) göre, Ukrayna’nın karşı saldırısının devam eden baskısı nedeniyle bu girişimlerin başarısı şüpheli. Kharkiv bölgesindeki Kupyansk şehirleri ile Donetsk bölgesindeki Avdiivka ve Bakhmut şehirleri özellikle hararetli çekişmelere sahne oluyor. Burada Avdiivka’daki başarısız Rus saldırısının videosunu görebilirsiniz.


Ukraynalı yetkililer de cephedeki durumun Kiev birlikleri için zor ve karmaşık olduğunu kabul etti. Bununla birlikte, ABD’li uzmanlar, Ukrayna birliklerinin, daha önce Rus birlikleri tarafından tutulan konumlar olan Herson bölgesindeki Dinyeper’in sol yakasına yerleşebilmelerini bir başarı olarak görüyor.
 
Üst