Haber blogunda Ukrayna savaşı | Kiev: Yeni drone saldırıları dalgası

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna savaşıyla ilgili haber blogu


Kiev: Yeni drone saldırıları dalgası


İtibaren dpa, afp, rtr, çevrimiçi


Güncelleme: 11.11.2023 – 07:36Okuma süresi: 30 dakika

Görünüşe göre Ukrayna bir kez daha Rus deniz kuvvetlerine ciddi darbeler indirmeyi başardı. (Kaynak: t-online)

Facebook logosu

Twitter logosu

Pinterest logosu

WhatsApp logosu


626. Gün: Ukrayna, Kiev’e çok sayıda saldırı olduğunu bildirdi. Litvanya Ukrayna’ya daha fazla silah sağlamak istiyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Rusya’nın Kiev’e balistik füzelerle saldırması bekleniyor


sabah 7:32: Görgü tanıklarının ifadesine göre Ukrayna’nın başkenti Kiev’e hava saldırısı düzenleniyor. Görgü tanıkları Reuters haber ajansına iki patlamanın duyulduğunu söyledi. Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Ukrayna gazetesi Kiev Independent’a verdiği demeçte, patlamaların şehrin batısındaki iki balistik füzeyi engelleyen başarılı hava savunmasının sonucu olduğunu söyledi. Ancak yerel yetkililer bölge sakinlerini barınaklarda kalmaya çağırıyor.


Ukrayna: İki Rus çıkarma gemisi battı


sabah 6:18: Ukrayna askeri istihbaratına göre, Ukrayna deniz dronları Kırım yarımadası yakınlarında iki küçük Rus çıkarma gemisini batırdı. Ukrayna ordusuna göre gemiler insanlı ve zırhlı araçlarla doluydu. Reuters haber ajansı, Kırım’ın batısındaki Vuzka Körfezi’ne düzenlenen saldırıyla ilgili haberi bağımsız olarak doğrulayamadı. 2014 yılında Kırım’ı Ukrayna’dan ele geçirip ilhak eden ve Karadeniz Filosunun merkezi Kırım’ın Sevastopol kentinde bulunan Rusya’nın bu konuda herhangi bir yorumu olmadı.


Moskova: Başkentte insansız hava araçları düşürüldü


1:30: Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya ait iki insansız hava aracının Moskova bölgesi ve batıda Belarus sınırına yakın Smolensk bölgesi üzerinde düşürüldüğünü bildirdi. Bakanlık, Telegram’da “Hava savunma birimleri Smolensk ve Moskova bölgelerinde ölümcül insansız hava araçlarını yakaladı” dedi. Resmi olmayan Rus Telegram kanalları en az iki patlama olduğunu bildiriyor.


Kiev: Yeni drone saldırıları dalgası


23.30: Ukrayna Cumartesi gecesi yeni bir Rus insansız hava aracı saldırısı dalgası bildirdi. Cuma akşamı geç saatlerde, başkent Kiev’in askeri yönetiminin Telegram’da hava savunmasının aktif olduğu belirtildi. Başlangıçta olası kurbanlar veya hasar hakkında hiçbir şey bilinmiyordu. İnsanlar bodrumlarda ve diğer güvenli barınma yerlerinde korunmaya çağrıldı. Doğuda Kharkiv ve güneyde Kherson da dahil olmak üzere ülkenin diğer bölgelerinden de drone saldırıları bildirildi.


Bu arada Ukrayna’dan gelen bilgilere göre Cuma akşamı Odessa’nın Karadeniz bölgesine roketli saldırı düzenlendi. En az üç kişi yaralandı. Askeri vali Oleh Kiper, kurbanlar arasında evinin enkazından kurtarılan 96 yaşındaki bir kadının da bulunduğunu yazdı.


Litvanya Ukrayna’ya yeni silah teslimatı yaptığını bildirdi


21:56: Litvanya, Ukrayna’ya kendisini Rusya’ya karşı savunması için daha fazla askeri yardım sağladı. Vilnius’taki Savunma Bakanlığı, Baltık AB ve NATO ülkesinin Nasams hava savunma sistemi için fırlatıcıları ve diğer ekipmanları Kiev’e teslim ettiğini söyledi. Drone karşıtı sistemler ve jeneratörler de teslim edildi. Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas’ın yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın ihtiyaçlarını duyuyoruz ve müttefiklerimizi de bunları dinlemeye çağırıyoruz.” dedi.


Anusauskas daha önce habersiz olarak Ukrayna’ya gitmiş ve Kiev’de Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ve mevkidaşı Rüstem Umjerov ile görüşmüştü. X’te (eski adıyla Twitter) “Ukrayna’ya önemli bir destekten bahsettik” diye yazdı. Platformda Zelensky, Baltık AB’sine ve NATO ülkesine desteklerinden dolayı teşekkür etti: “Litvanya’nın Ukrayna ve Ukraynalılara verdiği askeri, siyasi ve kesinlikle gerçek halk desteğini takdir ediyorum.”


Litvanya, Ukrayna’nın uluslararası alanda en kararlı destekçilerinden biri. Savunma Bakanlığı’nın tahminlerine göre Baltık devleti, Rusya’nın saldırı savaşının başladığı Şubat 2022’den bu yana bir milyar avronun üzerinde yardım sağladı; bu, ülkenin ekonomik üretiminin yüzde 1,2’sinden fazlasına karşılık geliyor. Bunun yaklaşık yarısı askeri yardımdı.


İçeridekilerin Ukrayna’ya uzun vadeli AB askeri yardımı konusunda şüpheleri var


21:52: İçeridekilere göre, AB’nin Ukrayna’ya 20 milyar dolara kadar uzun vadeli askeri yardım yapmayı planladığı konusunda şüpheler var. Diplomatik çevrelerin Reuters haber ajansına verdiği bilgiye göre, aralarında Almanya’nın da bulunduğu pek çok ülke bu kadar büyük meblağları peşin ödeme konusunda endişelerini dile getirdi.
 
Üst