Haber blogunda Ukrayna savaşı | Putin muhtemelen Ukrayna’yı aç bırakmak istiyordu

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna savaşıyla ilgili haber blogu


Rapor: Putin Ukrayna’yı aç bırakmak istedi


İtibaren çevrimiçi, dpa, afp, Reuters


17 Kasım 2023 – 08:09’da güncellendiOkuma süresi: 24 dakikaKiev: Ukrayna birlikleri Herson yakınlarındaki Dnipro’da başarıya ulaştı. (Kaynak: Glomex)

Facebook logosu

Twitter logosu

Pinterest logosu

WhatsApp logosu


Gün 632: Ukrayna’dan gelen bilgilere göre Rusya birçok cepheden saldırıyor. Bir rapora göre Rus kayıpları 300.000’in üzerine çıktı. Tüm bilgiler haber blogunda.


Ukrayna: On Rus insansız hava aracından dokuzu düşürüldü


sabah 7.40: Ukrayna Hava Kuvvetleri, Cuma gecesi güneydeki Mykolaiv ve Odessa bölgelerine yönelik Rus insansız hava aracı saldırılarını püskürttüğünü söyledi. Hava kuvvetleri, dronların merkezdeki Zhytomyr yakınında ve ülkenin batısındaki Khmelnytskyi bölgesinde de ele geçirildiğini söyledi. On drone’dan dokuzu düşürüldü.


Rus silahlı kuvvetleri ayrıca doğudaki Donetsk bölgesinin cephesine çok sayıda C-300 füzesi ateşledi. Temmuz ayından bu yana Rusya, başta Odessa olmak üzere Ukrayna limanlarına, tahıl depolama ve ihracat altyapısına yönelik saldırılarını artırdı. Ukrayna’nın enerji tedarik tesisleri de defalarca saldırıya uğruyor.


Rapor: Putin Ukrayna’yı aç bırakmak istedi


1.50: Rusya’nın, Ukrayna’ya saldırmadan aylar önce tahıl malzemelerini çalmayı ve Ukrayna halkını aç bırakmayı planladığı söyleniyor. İnsan hakları örgütü “Küresel Haklara Uyumluluk” tarafından hazırlanan bir raporda da bu iddia ediliyor. Örgüt, Rus tanklarının 24 Şubat 2022’de sınırı geçerken kasıtlı olarak tahıl zengini bölgeleri ve gıda üretim altyapısını hedef aldığını söyledi.


Araştırmalarına göre Rusya, Aralık 2021’de tahıl taşımak için kamyonların yanı sıra 170 metre uzunluğunda üç kargo gemisi satın almıştı. Savaşın başlamasından sonraki bir hafta içinde Rusya, Ukrayna’nın tahıl üretiminin kontrolünü ele geçirdi. Örgüt, araştırmasını Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne devretmek istiyor. Rusya sadece Ukrayna’ya saldırmadı. Küresel Haklara Uyum’dan Catriona Murdoch Britanya’daki The Independent’a şöyle konuştu: “Moskova küresel bir gıda krizini tetikledi ve bir savaş taktiği olarak Ukrayna’nın tarım sektörüne saldırdı.” Bu, bir savaş suçu olan açlığa neden olmayı amaçlıyordu.


Organizasyon: 2.400 Ukraynalı çocuk Belarus’a getirildi


sabah 1:10: Ukrayna’daki savaşın başlamasından bu yana yaşları 6 ile 17 arasında değişen 2 bin 400’den fazla Ukraynalı çocuk Belarus’a getirildi. Bu, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen Yale Halk Sağlığı Okulu’ndaki İnsani Araştırma Laboratuvarı tarafından yapılan bir çalışmanın sonucudur. Perşembe günü (yerel saat) yayınlanan soruşturma raporuna göre, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhia bölgelerindeki en az 17 şehirden çocuklar Belarus’a getirildi. Raporda, “Rusya’nın Ukraynalı çocukları tespit etme, toplama, taşıma ve yeniden eğitme yönündeki sistematik çabaları Belarus tarafından desteklendi” denildi.


Ukrayna: Rusya altı cepheden saldırıyor


21:15: Perşembe günü Rus birlikleri altı cephede ilerlemeye çalıştı. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı günlük raporunda böyle yazıyor. Kharkiv bölgesinde Ukrayna birliklerinin dört saldırıyı başarıyla püskürttüğü söyleniyor. Bakhmut yakınlarındaki cephede 18 kişinin olduğu söyleniyor. Avdiivka’da ve Marinka’da 15 kişi vardı.


Ukrayna’dan Bakhmut ve Melitopol yakınlarında saldırı saldırıları olduğu söyleniyor. Bakhmut’ta Rus kuvvetlerine kayıplar verildiği söyleniyor. Bunların ne kadar yüksek olduğu açıklanmadı. Toplamda iki mühimmat deposu ve iki komuta merkezinin Ukrayna topçusu tarafından imha edildiği söyleniyor. Bilgiler yakın zamana kadar bağımsız olarak doğrulanamadı.


ABD’nin, Rusya yaptırımlarından kaçtığı için Arap nakliye şirketlerine yaptırımları


20.30: ABD, Rusya’ya yönelik yaptırımları deldikleri için Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait üç nakliye şirketine yaptırım uyguladı. ABD Hazine Bakanlığı Perşembe günü, şirketlerin Rus petrolünü varil başına 60 doların üzerinde bir fiyattan sevk ettiğini söyleyerek tedbiri haklı çıkardı. Birçok Batılı ülke, Rusya’nın deniz yoluyla petrol ihracatından elde ettiği geliri azaltmak amacıyla geçen yıl tavan fiyat uygulamıştı. Batı, Rus ordusunun Ukrayna’yı işgaline tepki gösteriyordu.


Küresel petrol fiyatları şu anda varil başına 85 dolar civarında. ABD Hazine Bakanlığı’nın vereceği cezalar, ABD’deki denizcilik şirketlerinin tüm varlıklarını donduracak. Ayrıca Amerikalıların Kazan Shipping Incorporated, Progress Shipping Company Limited ve Gallion Navigasyon Incorporated şirketleriyle iş yapması yasaktır.


Rus savaş karşıtı aktiviste yedi yıl hapis cezası


14:58: Rus savaş karşıtı aktivist ve sanatçı Alexandra Skotschilenko, Perşembe günü memleketi St. Petersburg’daki bir mahkeme tarafından bir esir kampında yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bir bakkaldaki fiyat etiketlerini Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlık savaşına karşı sloganlarla değiştiren 33 yaşındaki adam, Moskova ordusu hakkında yanlış bilgi yaydığı iddiasıyla hesap vermek zorunda kaldı. Müzisyen ve şair, 2022 yılının Nisan ayındaki eylemin ardından tutuklandı ve o tarihten bu yana gözaltında tutuluyor. İddiaları her zaman reddetti.
 
Üst