Haber blogunda Ukrayna savaşı | Rus medyası Kherson’dan çekildiğini bildiriyor

BOTR

Yeni ÜyeGün 628: Rus medyası ordunun Herson’dan çekildiğini bildirdi. Kısa bir süre sonra geri dönüyorlar. Tüm bilgiler haber blogunda.


Ukrayna olası AB üyeliği için tüm şartları yerine getirmek istiyor


20.40: Başkan Volodymyr Zelenskyj’e göre Ukrayna, Avrupa Birliği ile katılım müzakereleri için AB Komisyonu’nun tüm şartlarını yerine getirmek istiyor. Zelensky, Kiev’deki liderleriyle umutlu üyeliği hakkında konuştuktan sonra yaptığı video konuşmasında bunu söyledi. Aynı zamanda AB dışişleri bakanları Brüksel’de bir araya gelerek diğer konuların yanı sıra Rusya’nın saldırısına uğrayan Ukrayna’yı da görüştüler.


Zelensky, “Müzakerelerin başlatılması konusunda koşulsuz bir karara varmak için çalışıyoruz” dedi. Katılım müzakerelerinin ön şartı olarak Ukrayna’nın Avrupa Komisyonu’nun tüm şartlarını yerine getirmesi büyük önem taşıyor.


Rusya’nın saldırısına uğrayan Ukrayna’nın 2022’de katılım adayı statüsü almasının ardından, Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen geçen hafta müzakerelerin başlaması tavsiyesinde bulundu. Ülkenin yolsuzlukla mücadele de dahil olmak üzere toplam yedi hedefe ulaşma yolunda ilerlediğini gördü. Ukrayna, Aralık ortasında yapılacak devlet ve hükümet başkanları zirvesinin katılım müzakerelerinin önünü açacağını umuyor.


AB, Rusya’ya karşı 12. yaptırım paketini planlıyor


18:41: Avrupa Birliği, Ukrayna’ya yönelik saldırganlık savaşının başlamasından bu yana Rusya’ya yönelik on ikinci yaptırım paketini uygulamaya koymak istiyor. AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, Brüksel’deki dışişleri bakanları toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, AB Komisyonu’nun tedbirleri çarşamba günü resmi olarak sunmak istediğini söyledi. Borrell, on ikinci pakette diğer şeylerin yanı sıra, “diğer şeylerin yanı sıra elmaslara yönelik yeni ihracat yasaklarının yanı sıra petrol fiyatı tavanının sıkılaştırılmasına yönelik adımların yer aldığını” söyledi.


AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de sorumlu olan yaklaşık yüz kişinin giriş ve varlıklarının yasaklanacağını açıklamıştı. Kasım ayı başında Kiev’e yaptığı ziyarette söylediği gibi, “Yaptırımları aşan üçüncü ülke şirketlerine karşı da sıkı önlemler” planlanıyor.


Üye ülkeler yeni yaptırımları ancak oybirliğiyle kabul edebilirler. Onbirinci yaptırım paketinin haziran ayında kabul edilmesinden bu yana, perde arkasında yeni tedbirler tartışılıyor. Rusya’dan planlanan elmas ithalat yasağı, başta ABD olmak üzere yedi büyük sanayileşmiş ülkeyle (G7) istişarede bulunulmasını gerektiriyor. AB’de ambargo, elmas ticaret merkezi Anvers’in bulunduğu Belçika’yı etkiliyor.


Michel: Diğer ülkeler Almanya’dan örnek almalı


18:36: AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Almanya’nın diğer AB ülkeleri için bir model olarak Ukrayna’ya askeri yardımı önemli ölçüde artırma yönündeki düşüncelerini övdü. Michel, Berlin’de Süddeutsche Zeitung’un ev sahipliği yaptığı bir etkinlikte, diğer ülkelerin de aynı yolu izlemesi gerekip gerekmediği sorulduğunda “Evet, öyle düşünüyorum” dedi. AB ülkelerini bir bütün olarak Ukrayna için daha fazlasını yapmaya çağırıyor: “Ukrayna için toplamda 82 milyar avroyu seferber ettik. Bu ABD’ninkinden daha fazla.”


Michel’in, AB’nin gelecekteki gelişimi hakkında bir tartışma için akşam Şansölye Olaf Scholz’un yanı sıra Yunanistan, Belçika, Avusturya, Macaristan, Litvanya ve Kıbrıs’ın devlet ve başbakanlarıyla Başbakanlık’ta bir araya gelmesi planlandı. Bu konuları tartışmak için Konsey Başkanı bu tür birkaç resmi olmayan tur planlamıştı. Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’ı kastederek gazetecilere yaptığı açıklamada, amacın yalnızca halihazırda aynı görüşe sahip olan AB hükümet başkanlarını bir araya getirmek olmadığını söyledi. Bu durum, Scholz’un talep ettiği gibi AB’nin genişlemesi veya AB’de vergi ve dış politika kararlarında oybirliğinin kaldırılması sorunu üzerinde bir fren işlevi görüyor.


İçişleri Bakanı: Herson’da arabaya ateş açıldı, bebek yaralandı


16:21: Herson bölgesinde Rus topçusunun bir araca ateş açması sonucu bir kişi hayatını kaybetti. Ukrayna İçişleri Bakanı Ihor Klymenko Telegram kanalında, aralarında iki aylık bir bebeğin de bulunduğu iki kişinin daha yaralandığını yazdı.


Bombardıman nedeniyle aracın alev aldığı belirtildi. Çocuğun 64 yaşındaki büyükbabası olduğu tahmin edilen sürücünün hayatını kaybettiği söyleniyor. Klymenko’ya göre, “vücudu tamamen yandığı için” kurbanın kesin kimliği hâlâ bilinmiyor. Mayın patlaması sonucu başından yaralanan 36 yaşındaki annenin yaşam mücadelesi verdiği belirtildi. Klymenko çocuğun durumu hakkında herhangi bir bilgi vermiyor.
 
Üst