Haber blogunda Ukrayna savaşı | Rusya muhtemelen silah ihracatını tersine çevirmek istiyor

BOTR

Yeni Üye624. Gün: Dnipro bölgesinde üst düzey subayların öldürüldüğü söyleniyor. Ukrayna, Rusya’yı bir kargo gemisini bombalamakla suçluyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Ukrayna Dışişleri Bakanı Rusya ile müzakereyi reddetti


14:08: Savaşın seyri göz önüne alındığında Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Ukrayna ile Rusya arasındaki tüm müzakere çağrılarını reddetti. Kuleba, çevrimiçi ağ X’te (eski adıyla Twitter) “Ukrayna’nın artık Rusya ile müzakere etmesi gerektiğini iddia edenler ya yetersiz bilgi sahibi ya da yanlış yönlendirilmiş durumda” diye açıklıyor. Ukrayna’nın “bu tuzağa düşemeyeceğini ve düşmeyeceğini” ekliyor.


Ukrayna dışişleri bakanı bu açıklamasıyla, Batı medyasında Kiev’in bazı müttefiklerinin cephedeki çıkmaz nedeniyle Rusya ile barış görüşmeleri konusunu giderek daha fazla gündeme getirdiği yönündeki haberlere yanıt veriyor. Rusya’nın saldırganlık savaşının başlamasından 22 aydan fazla bir süre sonra, savaşan iki taraf arasındaki bin kilometreden fazla uzunluktaki cephe hattı neredeyse bir yıldır neredeyse hiç hareket etmedi.


Zelensky geçen hafta ABD televizyonunda, Rus birlikleri ülkesinden çekilene kadar Ukrayna’nın Rusya ile görüşmeye istekli olmayacağını söylemişti. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Kiev ve Washington’daki herkesin Rusya’yı savaş alanında yenmenin imkansız olduğunu anlamasının tam zamanı olduğunu” söyledi. Diyalog “acil olarak gerekli” ve Moskova “kesinlikle bunu başlatmaya hazır.”


Londra: Ukrayna’daki savaş Rusya’nın ulusal savunmasını zayıflatıyor


11.10: İngiliz askeri uzmanlara göre Ukrayna’daki savaş Rusya’nın geniş topraklarını koruma yeteneğini zayıflatıyor. Bu, Perşembe günü Londra’daki Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’daki savaşa ilişkin günlük istihbarat raporundan ortaya çıkıyor.


Moskova, Ukrayna’daki kayıpları telafi etmek için büyük olasılıkla SA-21 uçaksavar füze sistemlerini (SAM) uzak bölgelerden taşıyacak. Füzeler 400 kilometreye kadar mesafedeki hedefleri vurabilme kapasitesine sahip. İngiliz açıklamasında, bunların stratejik açıdan önemli yerlerden uzaklaştırılmasının Rusya’nın ülkenin sınırlarındaki uçaksavar savunma yeteneğini neredeyse kesinlikle zayıflatacağı belirtildi.


Görünüşe göre Rusya ihraç edilen silahların iadesini talep ediyor


04:32: Görünüşe göre Moskova daha önce başka ülkelere ihraç ettiği silahların bir kısmını geri almaya çalışıyor. Wall Street Journal’ın haberine göre ihracat yapılan ülkeler arasında Pakistan, Mısır ve Brezilya’nın yer aldığı söyleniyor. Buna göre Rus yetkililer, Nisan ayında Kahire’yi ziyaret ederek, Rus helikopterlerine ait yüzden fazla motorun iade edilmesini talep etmişti. Karşılığında Rusya, borç ertelemesi, tercihli buğday teslimatı ve Rus askeri danışmanlarının hizmetlerini teklif etti.


Mısır hükümeti makale hakkında yorum yapmadı. Araştırmaya göre Mısır taleplere uydu. Rusya’nın Pakistan, Belarus ve Brezilya’dan da benzer taleplerde bulunarak buradaki silahların geri alınması yönünde talepte bulunduğu söyleniyor. Ayrıca malzemenin Ukrayna’ya karşı savaşta kullanılması amacıyla Hindistan ve Ermenistan’a ihracat da durduruldu.


Moskova Ukraynalı savaş esirlerini cepheye gönderiyor
 
Üst