Haber blogunda Ukrayna savaşı | Rusya, Ukrayna’nın Dnipro’daki ilerlemesini kabul etti

BOTR

Yeni Üye630. Gün: Avdiivka’daki çatışmalar ağır kayıplara neden oluyor. Putin haberciliği kısıtlıyor. Tüm bilgiler haber blogunda.


Rusya, Ukrayna’nın Dnipro kıyısındaki ilerlemesini kabul etti


öğleden sonra 3: Rus kaynaklarına göre Ukrayna güçleri, Ukrayna’nın güneyindeki Dnipro Nehri’nin Rusya kontrolündeki sol yakasına ilerlemeyi başardı. Moskova tarafından atanan Herson bölgesinin valisi Vladimir Saldo, Telegram çevrimiçi hizmetinde, yaklaşık “bir buçuk” Ukraynalı şirketin nehrin doğu kıyısında “küçük gruplar halinde” olduğunu açıklıyor.


Saldo, “Ek kuvvetler konuşlandırdık” diye ekledi. Ukraynalı askerler Krynky köyünde bir “ateş cehenneminde” sıkışıp kalıyor ve diğer şeylerin yanı sıra topçu, roket ve insansız hava araçlarıyla vuruluyor. Saldo’nun Telegram çevrimiçi hizmeti hakkındaki yorumları, üst düzey bir Rus temsilcisinin Ukrayna’nın Rusya’nın kontrolündeki Dnipro bankasına tecavüz etmeyi başardığını ilk kez kabul etmesi anlamına geliyor. Kremlin şu ana kadar bu tür haberler hakkında yorum yapmayı reddetti.


ABD enstitüsü savaş bölgesinde yeni Rus saldırı girişimleri bekliyor


14:45: ABD’li uzmanlara göre Rusya şu anda çok sayıda paralel saldırıyla doğu Ukrayna’daki savaş bölgesindeki inisiyatifi yeniden ele geçirmek istiyor. Ancak Washington’daki ABD Savaş Araştırmaları Enstitüsü’ne (ISW) göre, Ukrayna’nın karşı saldırısının devam eden baskısı nedeniyle bu girişimlerin başarısı şüpheli. Kharkiv bölgesindeki Kupyansk şehirleri ile Donetsk bölgesindeki Avdiivka ve Bakhmut şehirleri özellikle hararetli çekişmelere sahne oluyor. Burada Avdiivka’daki başarısız Rus saldırısının videosunu görebilirsiniz.


Ukraynalı yetkililer de cephedeki durumun Kiev birlikleri için zor ve karmaşık olduğunu kabul etti. Bununla birlikte, ABD’li uzmanlar, Ukrayna birliklerinin, daha önce Rus birlikleri tarafından tutulan konumlar olan Herson bölgesindeki Dinyeper’in sol yakasına yerleşebilmelerini bir başarı olarak görüyor.


Steinmeier: Almanya Ukrayna’yı unutmayacak


14:40: Federal Başkan Frank-Walter Steinmeier, Ukrayna’daki savaşın kamuoyunun ilgi odağı olmaktan çıktığı konusunda uyardı. Alman-Ukrayna görüşmesinde Steinmeier, “Ukrayna’nın desteğimize daha çok ihtiyacı var, çünkü şu anda Orta Doğu’da savaş var ve Ukrayna’da acilen ihtiyaç duyduğu ilgiyi artık göremiyor. Putin’in hesabı şu: dünya Ukrayna’yı unutmalı” diyor Leipzig’de belediye ortaklık konferansı.


Almanya Rusya cumhurbaşkanına bu iyiliği yapamaz ve yapmayacak. Steinmeier, “Rusya’nın yasadışı ve insanlık dışı saldırı savaşına alışmayacağız” dedi. Steinmeier’e göre savaşta metropoller, şehirler ve köyler arasında ayrım yapılmıyor. “Ukrayna’daki herkesi etkiliyor.” Bu nedenle sadece hükümetler arasında değil, şehirler ve belediyeler arasında da desteğin olması önemli. “İki ülke halklarımız arasındaki bu bağlardan daha uzun vadeli, daha sürdürülebilir bir destek yoktur.”


Klitschko: Ukrayna’daki savaş odak noktasını kaybetmemeli


sabah 8:36: Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko önümüzdeki aylardan endişeli. Leipzig’deki Alman-Ukrayna belediye ortaklığı konferansının oturum aralarında eski profesyonel boksör, “Kış öncesinde gerginim” diyor. Politikacı, kendi ülkesindeki durumu Ukrayna’da şu anda “her an yok edilebilecek bir yaşam yanılsaması” olarak tanımlıyor. Oradaki insanlar barış hayali kuruyorlardı. Ancak Ukrayna’nın bir kısmının Rusya’ya verilmesi düşünülemez. Klitschko, “Aynı zamanda Avrupalı geleceğimiz için de savaşıyoruz” diyor.


Şehri, Leipzig gibi ortak şehirlerin de yardımıyla yaklaşan kışa iyi hazırlanmış. 52 yaşındaki oyuncu, “Ancak Rus füzelerinin altyapımızı yok etme olasılığını göz ardı edemezsiniz” diye uyarıyor. Vatandaşlarına en kötüsüne hazırlıklı olmalarını, yani yeterli yiyecek, içme suyu ve sıcak tutacak kıyafetleri hazır bulundurmalarını tavsiye etmesinin nedeni de budur. “Herkesin hazır olması gerekiyor.”


Klitschko, Gazze savaşının başlamasının ardından Ukrayna’nın diğer ülkelerin ilgi odağından çıkmasından korktuğunu söylüyor. “Sonuç olarak Rusya cezalandırılmıyor ve yoluna devam ediyor.”
 
Üst