Haber blogunda Ukrayna savaşı | Sabotaj şüphesi: Rusya’da yük treni raydan çıktı

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna savaşıyla ilgili haber blogu


Sabotaj şüphesi: Rusya’da yük treni raydan çıktı


İtibaren dpa, afp, rtr, çevrimiçi


Güncelleme tarihi: 11/11/2023 – 21:51Okuma süresi: 32 dakika

Görünüşe göre Ukrayna bir kez daha Rus deniz kuvvetlerine ciddi darbeler indirmeyi başardı. (Kaynak: t-online)

Facebook logosu

Twitter logosu

Pinterest logosu

WhatsApp logosu


626. Gün: Ukrayna, Kiev’e çok sayıda saldırı olduğunu bildirdi. Litvanya Ukrayna’ya daha fazla silah sağlamak istiyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Zelensky, Kherson’un kurtuluşunun yıldönümünü anıyor


21:49: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj, Rus ordusunun Ukrayna’nın güneyindeki Kherson kentinden sürülmesinin yıldönümünde, şehrin özgürleştirilmesine yardım eden askerleri ve sivilleri andı. Zelensky’ye göre Ukrayna ordusu, Rus birliklerinin Herson bölgesi ve diğer bölgelere yönelik saldırılarına karşılık vermeye devam edecek. Cumhurbaşkanı akşam konuşmasında, “Bu hafta hem Karadeniz’de, hem Kırım topraklarında hem de diğer her yerde işgalcileri yeneceğimizi gösterdi.” dedi.


Kiev, Şubat 2022’de Rus saldırganlık savaşının başlamasından yaklaşık sekiz ay sonra aynı adı taşıyan Herson bölgesinin başkentini kendi kontrolü altına aldı. Ancak bölgenin bir kısmı hala Rus birlikleri tarafından işgal altında ve yoğun çekişmelerle karşı karşıya.


Cumartesi günü Zelenskyj ayrıca Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’yı Polonya Bağımsızlık Günü nedeniyle tebrik ettiğini ve Varşova’ya Ukrayna’ya verdiği destekten dolayı teşekkür ettiğini söyledi. Zelensky, “Halklarımızın sonsuza kadar özgür kalması için Ukrayna ve Polonya birlikte durmalı” dedi.


Trenin raydan çıkması: Rusya “terör eylemi” soruşturması başlattı.


19:45: Rusya’da kolluk kuvvetleri, bir yük treninin raydan çıkmasını “terör eylemi” şüphesiyle araştırıyor. Rusya Soruşturma Komitesi’nin Cumartesi günü Telegram çevrimiçi hizmetinde duyurduğu gibi, yetkililer Cumartesi sabahı Moskova’nın güneydoğu bölgesinde bir trenin 19 vagonunun “ev yapımı patlayıcının” raydan çıkmasına yol açtığını varsayıyorlar. Ayrıca patlayıcıların satın alınması, taşınması veya depolanması da araştırılıyor.


Soruşturma Komitesi’ne göre olayda 15 vagon hasar gördü. Yetkili makam, Rusya’da özellikle ciddi suçların kovuşturulmasından sorumludur. Soruşturma komitesinin Telegram’da yayınladığı görüntülerde çok sayıda devrilen vagon görülebiliyordu. Rus devlet demiryolu şirketi daha önce olayda bir kişinin yaralandığını bildirmiş ve raydan çıkmayı “yetkisiz kişilerin müdahalesi” olarak açıklamıştı.


Ukrayna’daki askeri saldırının başlamasından bu yana Rusya’da ülkenin demiryolu sistemine yönelik çok sayıda sabotaj eylemi bildirildi. Moskova birçok olayda Ukrayna’yı suçlamıştı. Cumartesi günkü raydan çıkma olayına gelince, bu başlangıçta gerçekleşmedi.


Sabotaj şüphesi: Rusya’da yük treni raydan çıktı


11:51: Yetkililere göre Rusya’da, Moskova’nın güneyindeki Ryazan bölgesinde muhtemelen sabotaj nedeniyle bir yük treninin 19 vagonu raydan çıktı. Müfettişler, lokomotif sürücüsü ve asistanının hafif yaralandığını söyledi. Dedektifler olayın nedenini aydınlatmak için olay yerinde.


Rusya Demiryolları’nın basın servisi Moskova’da yük vagonlarının dış etkilerden dolayı raydan çıktığını duyurdu. Olayın nedeni, demiryolu taşımacılığına dışarıdan gelen “yetkisiz kişilerin etkisi” idi; Hiçbir ayrıntı verilmedi. Bu nedenle yolcu trenleri veya çevre üzerinde herhangi bir etki yaşanmadı.


Vagonlar raydan çıkmadan önce sosyal ağlardan da okunabileceği üzere bir patlama sesinin duyulduğu söylendi. Demiryolunun aksine, müfettişler yalnızca 15 vagonun raydan çıktığından bahsetti. Trenin diğer şeylerin yanı sıra gübre de taşıdığı söyleniyor. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlık savaşının başlamasından bu yana 20 aydan fazla bir süre önce demiryolu raylarında defalarca sabotajlar yaşandı.


Rusya’nın Kiev’e balistik füzelerle saldırması bekleniyor


sabah 7:32: Görgü tanıklarının ifadesine göre Ukrayna’nın başkenti Kiev’e hava saldırısı düzenleniyor. Görgü tanıkları Reuters haber ajansına iki patlamanın duyulduğunu söyledi. Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Ukrayna gazetesi Kiev Independent’a verdiği demeçte, patlamaların şehrin batısındaki iki balistik füzeyi engelleyen başarılı hava savunmasının sonucu olduğunu söyledi. Ancak yerel yetkililer bölge sakinlerini barınaklarda kalmaya çağırıyor.
 
Üst