Haber blogunda Ukrayna savaşı | Ukrayna: Kırım’da gemilere ve kışlalara saldırı düzenlendi

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna savaşıyla ilgili haber blogu


Ukrayna: Kırım’da gemilere ve kışlalara saldırı düzenlendi


İtibaren dpa, afp, rtr, çevrimiçi


10 Kasım 2023 – 18:22’de güncellendiOkuma süresi: 28 dakika

Görünüşe göre Ukrayna bir kez daha Rus deniz kuvvetlerine ciddi darbeler indirmeyi başardı. (Kaynak: t-online)

Facebook logosu

Twitter logosu

Pinterest logosu

WhatsApp logosu


625. Gün: Kherson’daki hava saldırılarında çok sayıda ölümün olduğu söyleniyor. Ukraynalı bir yetkili “büyük başarılardan” söz ediyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Ukrayna: Kırım’da gemilere ve kışlalara saldırı düzenlendi


18.20: Ukrayna ordusu, Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’ın Karadeniz yarımadasında iki çıkarma gemisine deniz dronlarıyla saldırdığını ve hasar verdiğini açıkladı. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, batı kıyısındaki yeni saldırıyı gösterdiği söylenen video görüntülerini yayınladı. Ayrıca yakındaki bir yerleşim yerindeki bir Rus askerinin konaklama yerinin de Ukrayna roketi tarafından vurulduğu söyleniyor.


Ukrayna’dan gelen bilgilere göre, vurulan iki Serna sınıfı çıkarma gemisi, diğer şeylerin yanı sıra zırhlı araçlar da taşıyordu. “Ukrayinska Pravda” gazetesi öğleden sonra Ukrayna gizli servisindeki kaynaklara dayanarak gemilerin artık tamir edilemeyeceğini yazdı. Ukrayna yanlısı Telegram kanalı “Krymskyj weter” (Almanca: “Kırım Rüzgarı”), sabahın erken saatlerinde Rus kışlasına yapılan roket saldırısını bölge sakinlerinden alıntı yaparak bildirdi. Bilgiler bağımsız olarak doğrulanamadı.


Rusya: Ukrayna’nın köprübaşı engellendi


akşam 5: Rusya, Ukrayna’nın Dnipro Nehri’nin doğu yakasında köprübaşı kurmasını engellediğini söylüyor. Moskova Savunma Bakanlığı’na göre, Rus askerleri Perşembe günü Ukrayna 36. Deniz Piyade Tugayı’na bağlı birimlere saldırdı. Ukraynalı askerlerin çoğu öldürüldü ve 11’i yakalandı.


Son günlerde Ukrayna’nın doğu yakasında ve adalarda bir köprübaşı kurma yönünde defalarca girişimleri oldu. Bilgiler yakın zamana kadar bağımsız olarak doğrulanamadı. Ukrayna’dan herhangi bir açıklama yok. Dnipro üzerindeki köprübaşının Ukrayna için trajik derecede önemli bir hedef olduğu düşünülüyor.


Ukrayna: Fransa milyarderi iade etmeyecek


16:45: Fransa, Ukraynalı milyarder Konstyantin Zhevago’yu Ukrayna’ya iade etmeyecek. Reuters haber ajansının elde ettiği karara göre, Fransız temyiz mahkemesi Ukrayna’nın sıkıyönetim rejimi göz önüne alındığında adil yargılamanın garanti edilmediğine karar verdi. “(Mahkeme), başvuran Devletin, Bay Zhevago’nun temel usuli garantileri ve savunma haklarının korunmasını garanti edebilecek bir mahkeme huzuruna çıkarılacağını garanti edemediği sonucuna varmıştır.” Zhevagos’un bir sözcüsü, Fransa’daki yargılamanın durdurulduğunu söyledi.


Ukrayna, 2015 yılında Finans ve Kredi Bankası’nın (F&C) çöküşüyle bağlantılı olarak zimmete para geçirme şüphesiyle Zhevago’yu mahkemeye çıkarmak istiyor. Zhevago, Aralık 2022’de Ukrayna’nın talebi üzerine Fransa’nın Courchevel kayak merkezinde tutuklandı, ancak daha sonra tutuklandı. 1 milyon avro kefaletle serbest bırakıldı. Ukraynalı yetkililerin iddialarını defalarca reddetti. Zhevago, operasyonel olarak İsviçre tarafından kontrol edilen, Londra’da listelenen demir cevheri üreticisi Ferrexpo’nun ana hissedarıdır.


Zhevago yaptığı açıklamada Ukrayna’nın iddialarını çürütmek istediğini söyledi. “Ukrayna’nın yargı yetkisi dahilinde mümkün olan en kısa sürede, hakkımdaki iddialara yasal süreç yoluyla itiraz etmek için her türlü çabayı göstereceğim.”


Ukrayna tahılının navlun maliyetleri roket çarpmasının ardından arttı


10.40: Yük gemisine yapılan saldırının ardından Ukrayna tahılının navlun maliyetleri arttı. Emtia tüccarı Spike Brokers, Telegram’da şöyle açıklıyor: “Bir Rus füzesinin bir kargo gemisine çarpmasının ardından (…), deniz navlun oranları ton başına 20 dolar arttı ve Ukrayna limanlarına uğrak yapmak isteyen gemi sahiplerinin sayısı düştü.” Şirket, diğer şeylerin yanı sıra düzenli olarak Ukrayna ihracat istatistiklerini yayınlıyor.


Ukrayna’dan gelen bilgilere göre, Liberya bandıralı bir yük gemisi Çarşamba günü Odessa bölgesindeki Karadeniz limanına girerken Rus füzesi tarafından hasar gördü. Geminin Çin’e demir cevheri taşıması gerekiyordu.


Scholz: Uzun bir savaşa hazırlanmalıyız


sabah 9:15: Şansölye Olaf Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlık savaşını sonlandıracağına ve askerlerini geri çekeceğine dair hiçbir işaret görmüyor. Berlin’deki Bundeswehr konferansında “Savaşın çok uzun sürebileceği gerçeğine hazırlıklı olmalıyız” dedi. Ancak Scholz, savaşın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hayal ettiğinden çok daha uzun sürdüğünü hatırlatıyor. Bu yüzden kötümser değil. Dayanıklılığı geliştirmek ve kendi altyapınızı saldırılara karşı korumak önemlidir.
 
Üst