Haber blogunda Ukrayna savaşı | Zelensky: Rusya saldırılarını üç yönde artırıyor

BOTR

Yeni ÜyeGün 629: Ukrayna’dan gelen bilgilere göre Rusya, Kherson’daki bir hastaneyi de bombaladı. Tüm bilgiler haber blogunda.


Rus askerleri Donetsk yakınlarında Ukraynalılara baskı yapıyor


20:10: Kiev’e göre, Rus birlikleri çok sayıda saldırıyla Ukraynalı birimleri Donetsk kenti çevresindeki mevzilerinden çıkarmaya çalışıyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı durum raporunda Salı günü tüm cephede 57 çatışma yaşandığını söyledi. Ukrayna, Donetsk’in batısındaki Mariinka ve Novomykhailivka kasabalarında 18 saldırıyı tek başına püskürttü. Donetsk’in kuzeyindeki Avdiivka kasabası çevresinde ise 15 saldırının püskürtüldüğü belirtildi.


Son haftalarda Rus ordusunun Donetsk bölgesine yönelik saldırıları arttı. Asker ve araçlardaki kayıplar yüksek olsa da, saldırganların sayısının çokluğu Ukraynalı savunmacılar üzerinde baskı oluşturuyor. Rusya’nın topraklarını ilan ettiği Donetsk bölgesinin tamamen fethi Moskova’nın savaş hedeflerinden biridir.


Zelensky: Rusya saldırılarını üç yönde artırıyor


17:05: Görünüşe göre Rus ordusu, Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşında çeşitli yönlerdeki saldırılarını artırıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj bunu kısa mesaj platformu Telegram’da duyurdu. Buna göre Ukrayna ordusu kendisine, Rus ordusunun Avdiivka, Kupyansk ve Donetsk yönündeki saldırılarını yoğunlaştırdığını bildirdi. Ancak Ukraynalı askerler yerlerini koruyarak bölgeyi savundu.


Açık istihbarat materyallerini analiz eden Rus ve Ukraynalı askeri blog yazarları ve diğer uzmanlara göre, Ukrayna ordusu Ekim ayı sonundan bu yana Dnipro Nehri’nin Rus işgali altındaki kıyısında mevzilerini tutuyor. Bu özellikle güney Ukrayna’nın Kherson bölgesindeki Krynky köyü için geçerlidir. Bilgi henüz Kiev veya Moskova’daki resmi kurumlar tarafından doğrulanmadı.


Herson şehri, hafta sonu Rus işgalinin sona ermesinin birinci yıldönümünü kutladı. Salı günü Zelensky, Rusya’yı “özgür şehir Kherson’dan intikam almakla” ve bunu “herhangi bir askeri neden olmaksızın” yapmakla suçladı. Yerel yetkililere göre, Pazartesi günü Rusya’nın Kherson’a düzenlediği saldırılarda üç kişi öldü, aralarında iki aylık bir bebeğin de bulunduğu 12 kişi de yaralandı.


Pistorius: AB mühimmat hedeflerini ıskalıyor


13:57: Savunma Bakanı Boris Pistorius, AB’nin 2024 baharına kadar Ukrayna’ya bir milyon top mermisi gönderme planlarının başarısız olmasını bekliyor. Brüksel’deki AB savunma bakanları toplantısında konuşan SPD’li siyasetçi, “Bir milyona ulaşılamayacak. Bunu varsaymamız gerekiyor” dedi. Nedeni ise üretim kapasitesinin yetersiz olmasıdır.


Pistorius, Almanya’nın çerçeve anlaşmaları imzalayarak kapasitelerin artırılmasına büyük katkı sağladığını açıkladı. Ama üretim süreçleri “olduğu gibidir”. Savaş ekonomisine dair bir karar bile üretimin yarın başlamasını ve talebin karşılanmasını sağlayamaz.


Pistorius, Mart ayında belirlenen AB hedefi konusunda her zaman şüpheleri olduğunu da açıkça ifade etti. “Bir milyona söz vermedim, bilinçli olarak değil” dedi. Karardan önce bile şöyle diyen sesler vardı: “Dikkatli olun, bir milyona karar vermek kolaydır ve para oradadır, ancak üretimin de orada olması gerekir.” Ne yazık ki artık uyarı sesleri haklı çıkacaktı.


Rheinmetall 2024’te Ukrayna’ya daha fazla tank teslim edecek


13:54: Silah şirketi Rheinmetall, Rusya’ya karşı savaşta Ukrayna’yı desteklemek amacıyla federal hükümetten 32 Leopard tankı siparişi aldı. Düsseldorf’taki şirkete göre araçların gelecek yıl teslim edilmesi planlanıyor. Bunlar Leopard 1A5 tankları, yani eski modeller. Sipariş, endüstriyel atıklardan gelen 25 savaş, beş kurtarma ve iki sürüş okulu tankına bölünmüş durumda. Edinilen bilgiye göre sipariş değeri, eğitim, lojistik, yedek parça ve onarım işlerini karşılayacak çift haneli milyon euro aralığında yer alıyor.


Araçlara şekil vermek için Unterlüß ve Kassel’deki Rheinmetall lokasyonlarında hazırlanıyorlar. Bu, Alman silah üreticisinin Ukrayna’ya verdiği ilk Leopar siparişi değil. Haziran ayında Hollanda ve Danimarka, daha yeni ancak halihazırda eskimiş olan 2A4 tipinden 14 tankın teslimini emretti; bu çelik devleri de gelecek yıl Ukrayna’ya devredilecek. Ayrıca Bundeswehr ve diğer NATO ülkelerinin orduları Doğu Avrupa devletine kendi stoklarından Leopard tankları sağladı.
 
Üst