+ Haber blogunda Ukrayna savaşı +

BOTR

Yeni Üye
Savaşın başlamasının 386. günü: Ukrayna hükümeti birkaç bakanlığı yeniden atamayı planlıyor. Putin sürpriz bir ziyaret için Kırım’a gitti. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Medvedev, Amerikalıları Trump için ayağa kalkmaya çağırdı


Eski Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, ABD’lileri eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yakında tutuklanacağı iddiasıyla isyana çağırdı. “Amerikalılar, ülkenizi geri alın! Karşılık verin!” Medvedev Cumartesi günü Telegram kanalında yazdı. 57 yaşındaki oyuncunun taleplerinin ne kadar ciddi olduğu belirsizliğini koruyor.


Yorumunu, bunu başkan adayı “Albay Daniil Fyodorovich Trump” ın isteği üzerine yazdığına dair muhtemelen ironik bir sözle bitirdi. Muhtemelen eski ABD Başkanı ile Kremlin arasındaki ilişki hakkındaki spekülasyonlardan bahsediyordu. Kısa bir süre önce Trump, önümüzdeki Salı günü tutuklanacağı söylendiği için destekçilerini protesto etmeye çağırmıştı. (Bu konuda daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.) Trump, bir porno oyuncusuna sus payı ödemesiyle bağlantılı olarak soruşturuluyor. Trump iddiaları reddediyor.

Gözlemciler, Dimitri Medvedev'in Putin'in halefi olarak kendisine daha sert bir itibar kazanmaya çalıştığından şüpheleniyor.
Gözlemciler, Dimitri Medvedev'in Putin'in halefi olarak kendisine daha sert bir itibar kazanmaya çalıştığından şüpheleniyor.

Gözlemciler, Dimitri Medvedev’in Putin’in halefi olarak kendisine daha sert bir itibar kazanmaya çalıştığından şüpheleniyor. (Kaynak: IMAGO/Aleksey Nikolskyi)

Medvedev, metninde Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Kremlin başkanı Vladimir Putin hakkında çıkardığı tutuklama emrine de değindi. Medvedev, “Avrupa’daki aptallar bir yabancıyı tutuklamak istiyor ve 21 Mart’ta Amerika’da kendi adamlarından birini tutuklayacaklar” diye yazdı. Politikacı, son birkaç ayda Batı’ya yönelik son derece keskin ve bazen tuhaf saldırılarla birkaç kez dikkatleri üzerine çekti. Gözlemciler, Putin’in olası bir halefi için kendisine katı bir imaj vermek istediğinden şüpheleniyorlar.


Tahıl anlaşmasının süresi hakkında farklı bilgiler


17:39: Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasındaki tahıl anlaşması bir kez daha uzatıldı. Aslında 19 Mart’ta süresi dolacaktı. Ancak süre konusunda farklı açıklamalar geldi: Ukrayna Altyapı Bakanı Olexandr Kubrakow, anlaşmanın 120 gün uzatıldığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova aynı fikirde değil. RBC haber platformuna göre anlaşma 60 gün uzatıldı. Burada bununla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Kiev: Önümüzdeki hafta çok sayıda bakan görevden alınacak


17.10: Resmi bilgilere göre Ukrayna hükümetinde önümüzdeki hafta iki bakan değiş tokuşu yapılacak. Başbakan Denys Schmyhal, Telegram kanalında yaptığı açıklamada, “Bugün ‘Halkın Hizmetkarları’ siyasi partisinin meclis grup toplantısında, hükümette önümüzdeki hafta yapılması planlanan kadro değişikliklerini tartıştık.” dedi. Bu Milli Eğitim Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığı’nı etkiliyor.


Mevcut Eğitim ve Bilim Bakanı Serhiy Shkarlet’in yerine, daha önce Küçük Bilimler Akademisi’nin direktörü olan ve bir hava indirme tugayında gönüllü olarak görev yapan Oksen Lisovyi getirilecek. Stratejik Sanayi Sektörleri Bakanlığı, Ukrayna demiryollarının eski başkanı Oleksandr Kamyshin tarafından devralınacak. Pavlo Ryabykin’in yerini alacak.


Basında çıkan haberlere göre, en azından Eğitim Bakanı Shkarlet kendi isteğiyle istifa ediyor. Nedenleri hakkında hiçbir şey bilinmiyor. Son zamanlarda, Ukrayna hükümeti bazı görevden alınmalara yol açan çeşitli yolsuzluk skandallarıyla sarsılmıştı.


Putin, Rusya’nın ilhakının yıldönümünde Kırım’ı ziyaret etti


16:43: Rusya’nın Kırım’ı ilhakının dokuzuncu yıldönümünde, Kremlin başkanı Vladimir Putin Cumartesi günü Ukrayna’nın Karadeniz yarımadasına kişisel bir ziyarette bulundu. Rus televizyonunun bildirdiğine göre Putin, Ukrayna savaşının ortasında Rus Karadeniz filosunun ana limanı olan liman kenti Sivastopol’a sürpriz bir gezi yaptı.

Sivastopol Valisi Mikhai Razwozhayev, ilhakın dokuzuncu yıldönümünde Kırım Yarımadası'na yaptığı ziyarette Rusya Devlet Başkanı Vladimir'i karşıladı.
Sivastopol Valisi Mikhai Razwozhayev, ilhakın dokuzuncu yıldönümünde Kırım Yarımadası'na yaptığı ziyarette Rusya Devlet Başkanı Vladimir'i karşıladı.

Sivastopol Valisi Mikhai Razwozhayev, ilhakın dokuzuncu yıldönümünde Kırım Yarımadası’na yaptığı ziyarette Rusya Devlet Başkanı Vladimir’i karşıladı. (Kaynak: IMAGO/ SNA)

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşının başladığı 24 Şubat 2022’den bu yana Kremlin şefinin Kırım’a ilk ziyaretiydi. Rusya, 18 Mart 2014’te Kırım’ı kendi topraklarına kattı. uluslararası toplum
 
Üst