+ Haber blogunda Ukrayna savaşı +

BOTR

Yeni Üye
Savaşın başlamasının 390. günü: Ukrayna, Kırım’daki hedeflere insansız hava araçlarıyla saldırdı. Ve Japonya Başbakanı Kiev’e gidiyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Bir bakışta gece: Selenskyj yeni askeri yardım için teşekkürler

Kishida, Kiev’de Zelensky ile buluşuyor

4.07: Basında çıkan haberlere göre, Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile bir araya gelecek. Japon devlet yayın kuruluşu NHK, konuya aşina kaynaklara dayandırdığı haberinde, Kişida’nın Hindistan’dan çoktan ayrıldığını ve Ukrayna’ya doğru yola çıktığını bildirdi.

Kırım’ın Jankoi kentine drone saldırısı

02:38: Rus kaynaklarına göre Kırım’daki patlamalar sivil tesisleri hedef aldı. Tass haber ajansının aktardığına göre Rusya tarafından atanan yönetim başkanı Igor Ivin, Dschankoi kentine insansız hava araçları tarafından saldırı düzenlendiğini söyledi.

Bir ev, bir okul ve bir bakkal alev aldı ve elektrik şebekesi hasar gördü. Iwin’in bir yardımcısı Telegram’da “Tüm insansız hava araçları sivil tesisleri hedef aldı. Bir insansız hava aracı Jankoi teknik okuluna çarptı ve sınıf ile bir öğrenci yurdu arasına indi” dedi. “Yakınlarda askeri tesis yok. Diğerleri yerleşim bölgelerinde vuruldu. Şarapnel ve patlayıcı taşıyorlardı.”

Kiev’de, Savunma Bakanlığı’nın askeri istihbaratı, saldırının füzeleri demiryolu raylarına taşımayı amaçladığını söyledi. Roketler imha edildi. Bu, “Rusya’nın silahsızlandırılması” sürecini devam ettirecek ve Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmaya hazırlayacaktır. Ukrayna hükümeti, şehrin ve çevresinin Kırım’daki en büyük Rus askeri üssü olduğundan şüpheleniyor.

Bachmut Savaşı: Wagner patronu yardım istiyor

saat 23: Donetsk’in doğu bölgesindeki Ukrayna’nın stratejik öneme sahip Bakhmut şehri için yapılan savaşta, Rus özel ordusu Wagner, Moskova’daki Savunma Bakanlığı’ndan yardım istedi. Wagner patronu Yevgeny Prigozhin, Pazartesi günü Savunma Bakanı Sergei Shoigu’ya takviye kuvvet isteyen bir mektup yayınladı. Prigozhin, elindeki bilgilere göre Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Mart sonu ve Nisan başında geniş çaplı bir saldırı planladığını söyledi. Amaç, Wagner birliklerinin Rus güçleriyle bağlantısını kesmektir. Schoigu bunu önlemek için acilen gerekli adımları atmalıdır. Daha fazlasını buradan okuyun.

Yevgeny Prigozhin: Wagner paralı asker grubunun başı şu anda Kremlin'de pek sevilmiyor olabilir.
Yevgeny Prigozhin: Wagner paralı asker grubunun başı şu anda Kremlin'de pek sevilmiyor olabilir.

Yevgeny Prigozhin: Wagner paralı asker grubunun başı şu anda Kremlin’de pek sevilmiyor olabilir. (Kaynak: Konkord Company Press Service/imago-resim-resimler)

Zelenskyy, yeni askeri yardım için AB ve ABD’ye teşekkür ediyor

21:51: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, AB ve ABD’den gelen yeni askeri yardımı, Rusya’nın saldırısına uğrayan ülkesinin savunmasını güçlendirdiği için övdü. Pazartesi akşamı Kiev’de dağıtılan günlük video mesajında Zelenskyj, “Hızlı teslimatlar ve mühimmat üretimi de planlanıyor” dedi. Bu stratejik bir adım” dedi. AB, önümüzdeki on iki ay içinde Ukrayna’ya Rusya’ya karşı mücadele için bir milyon yeni top mermisi sağlamak için iki milyar avro harcıyor.

ABD ise yeni silah ve mühimmat almak için 350 milyon ABD doları (326 milyon avro) karşılığında yeni bir savunma paketi oluşturmuştu. Zelenskyj, “Bu, birlik olduğumuza ve terör devletine karşı zafere yönelik hareketin durdurulamayacağına dair inancımızı güçlendiriyor.” dedi. AB üyeleri, Avrupa’nın gerçekten güçlü ve özgür olmasını istediklerini göstermişlerdi. Selenskyj daha önce bireysel hükümet başkanlarına telefonla destekleri için kişisel olarak teşekkür etmişti.

Ukrayna uzun zamandır cephane sıkıntısından şikayet ediyor. Kiev Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov Mart ayı başlarında ülkesinin acilen bir milyon top mermisine ihtiyacı olduğunu söyledi. Mali gereklilikleri dört milyar avro olarak tahmin etti. ABD, Ukrayna’nın en önemli müttefiki olarak görülüyor. Savaşın başlangıcından bu yana, askeri yardımları toplamda 30 milyar doları aştı.