Hiperaktif çocuklar uzaktan eğitimi bırakmamalı

DeliSevda

Co-Admin
Pandeminin başlaması ve hastalığın yayılımını azaltmak için alınan tedbirlerin, çocukların hayatlarında fazlaca büyük değişimlere niye olduğu açıklandı. Bu değişimlerin çocukların psikolojisi üzerinde hayli değerli tesirleri olduğu, bunların biroldukca bilimsel çalışmayla ortaya konulmaya başlandığı belirtildi. Kovid-19 kısıtlamaları niçiniyle çocukların okullarından uzun mühlet uzak kaldığını hatırlatan İSÜ Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi’nden Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Hozan Saatçıoğlu, bu durumun çocukların pandemi sürecine ahenk sağlamalarını da zorlaştırdığını söylemiş oldu.

Konut içi gerginlikler depresyonu tetikledi

Çocukların okullarından uzak kalmalarının onları fizikî, toplumsal ve ruhsal olarak olumsuz etkilediğini vurgulayan Uzm. Dr. Hozan Saatçıoğlu, bu vakitte ayrıyeten ebeveyn-çocuk bağlantısının de bozulduğunu söz etti. Çocukların eğitime ulaşamaması ve pandemi niçiniyle gerilim seviyelerinin artmasının ebeveynlerin çocuklarla ilgilerinde daha fazla baskı hissetmelerine niye olduğunu belirten Uzm. Dr. Hozan Saatçıoğlu, “Yapılan çalışmalarda, bu bağın bozulması, konut içi gerginliğin artması ve ömür döngüsünün değişmesi ile çocukların, depresyon ve dert seviyelerini arttığı gösterildi” diye konuştu.

Uzm. Dr. Hozan Saatçıoğlu, “Çocukların eğitimde geri kalmalarının yanı sıra, okulda arkadaşları ile sosyalleşememe, rehberlik ünitelerinden faydalanamama, öğretmenlerin rol model olarak alınamaması üzere niçinlerin de öğrencilerin ruhsal problemlerinin artmasına niye olduğu belirtilmektedir. Bu niçinle yüz yüze eğitime devam edilemediği devirde online (uzaktan) eğitimin devam etmesini öneriyoruz. Online eğitimin de çocukların psikolojisi üzerinde olumlu tesirleri olduğu belirtilmekle bir arada, çocukların online eğitime erişiminde yaşanan zorlukların aşılması ve çocukların derslere iştirakinin sağlanmasının kıymeti ön plana çıktı” açıklamasında bulundu.

Paklık takıntıları sık görülmeye başladı

Pandemi süreci daha sonrasında yapılan çalışmaların çocukların, duygusal zorluklar yaşadıklarını gösterdiğini işaret eden Uzm. Dr. Hozan Saatçıoğlu, bu vakitte çocuk ve gençlerde dert bozuklukları, depresyon ve gerilim ile bağlantılı bozuklukların epey daha sık görüldüğünü belirtti.

Çocuklar ile uygun irtibat kurulamadığında ve pandemi hakkında bilgi verilmediğinde çocukların telaş seviyelerinin arttığının gösterildiğini kelamlarına ekleyen Uzm. Dr. Hozan Saatçıoğlu, şunları söylemiş oldu: “Hastalığın ve vefat oranlarının artmasıyla bir arada gidişin meçhullüğü ve okula ne vakit döneceklerini bilememeleri, çocukların tasa seviyelerini artıran öbür faktörler olarak ön plana çıkıyor. Çocuk ve gençlerde tasa ve gerilim artışıyla birlikte, temizlikle ilgili takıntılar da bu vakitte fazlaca arttı. Çok sık el yıkama, banyoda epeyce uzun kalma, ebeveynlere daima hasta olmak ile ilgili soru sorma, çocuk ve gençlerde hayli sık görülen durumlar. Bu takıntıları başlarından atamayan çocuklarda uykuya dalma kuvvetliğü, sık uyanma üzere uyku bozuklukları da bu vakitte sık görülüyor.”

İnternet kullanım mühletine dikkat edilmeli

Pandemi periyodunda çocuklar ve gençlerde internet kullanım müddetlerinin fazlaca arttığı ve internet bağımlılığı geliştiğinin biroldukca çalışmada gösterildiğini kelamlarına ekleyen Uzm. Dr. Hozan Saatçıoğlu, “İnternet ve oyun niçiniyle bilgisayar kullanması günde 5 saati geçtiğinde internet bağımlılığı gelişiyor. Bu durum çocuk ve ergenlerin zihinsel ve fizikî gelişimleri üzerinde epey fazla olumsuz tesire sahip. Bu niçinle çocuk ve ergenlerin, eğitim faaliyetleri, haricinde kullandıkları internet müddetlerini birlikte düzenlemek, bunun için gün içi planlamaların yapılması önerilmektedir” diye konuştu.

Ayrıyeten Saatçıoğlu, çok hareketli ve dürtüsel çocuklarda okula gidememe, rastgele bir faaliyete katılamama niçiniyle mesken ortasında epeyce çabuk sıkılma, sonluluk, öfke denetim problemlerinin da arttığına dikkat çekti. Yapılan çalışmaların davranış meseleleri ve mesken içi kazalarda artış olduğunun gösterildiğini belirten Uzm. Dr. Saatçıoğlu, “Özellikle hiperaktif çocuklar hayli çabuk sıkıldıkları ve odaklanamadıkları için online derslere girmek istemiyorlar. Bu da eğitim hayatından büsbütün kopmalarına niye oluyor. Ailelerin bu hususta epeyce hassas olmaları gerekiyor” dedi.

Yazı uygun geçirmeleri için ortam hazırlanmalı

Pandemi periyodunun çocuklarda hem ruh sıhhati sıkıntılarını birebir vakitte ahenk marifetlerini ortaya çıkardığını aktaran Uzm. Dr. Hozan Saatçıoğlu, ahenk marifetlerini destekleyecek teşebbüsleri artırmanın kıymetli olduğunu söylemiş oldu.

Ebeveynlerin desteklenmesi, çocukların okullarına mümkün olduğu kadar fazla devam etmelerinin sağlanması, yaz devrinde fizikî, toplumsal ve ruhsal olarak düzgün geçirebilecekleri ortamların yaratılması, ebeveynler ile olan alakalarının güçlenmesi için kaliteli vakit geçirmelerinin sağlanmasının fazlaca kıymetli olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Hozan Saatçıoğlu, “Pandeminin gidişatı, alınan tedbirler, eğitimin nasıl devam edeceği ile ilgili çocukların da bilgilendirilmesi, ebeveynlerin bu açılardan çocukları ile bağlantıya açık olması çocukların dertlerini azaltır. Gelecek eğitim periyotlarında online eğitim altyapısının tamamlanması, bütün çocuk ve ergenlerin buna katılabilmesi için gerekli adımların atılması ve teşviklerin yapılması gerekir. Ebeveynlerin ulaşabilecekleri ruhsal dayanak sistemleri ve uzaktan eğitim için bilgi ve toplumsal takviye kaynakları oluşturulmalıdır” dedi.

Çocuk ve ergenlerin ruhsal dayanak alabilecekleri, ruh sıhhati ünitelerinin oluşturulması gerektiğini belirten bu vakitte yaşanabilecek ruhsal meselelerin aşılması için şu tekliflerde bulundu: “Mümkün olan en kısa müddette tedbirler alınarak, çocukların okula dönmelerini sağlanmalı ve eğitime öncelik verilmeli. Uzaktan eğitim her insanın ulaşabileceği biçimde ve basılı öğrenme malzemelerinin de uyumlu bir biçimde kullanılması ile yenilenmeli. Uzaktan eğitim müddetince rehberlik servisi, psikososyal takviye ve ruh sıhhati ünitelerine ulaşımın kolaylaştırılmalı. Ebeveynlerin meskende eğitimi sürdürme konusunda desteklenmeli ve çocuklar ile etkileşimlerini ve oyun oynamalarını artırmak için toplumsal ve ruhsal dayanak sistemleri oluşturulmalı. Çocuk ve ergenlerin, eğitim faaliyetleri haricinde kullandıkları internet için plan oluşturulmalı ve onlarla düzenleme yapılmalı. Ortalama günde iki saatten çok internet kullanılmamalı.”