Kiev halkı, Rusya-Ukrayna krizinin çözülmesini istiyor

EdisonAbi

Yeni Üye
Kiev halkı, Rusya-Ukrayna krizinin çözülmesini istiyor
Rusya ve Ukrayna içinde, 2014 Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi ve Rus ayrılıkçıları desteklemesi ile başlayan kriz üzerinden yıllar geçse de son bulmadı. yıllar içerisinde vakit zaman tansiyonun düştüğü iki ülke içindeki kriz son olarak, 26 Mart’ta sondaki 4 Ukraynalı askerin ölmesi ve Rusya’nın sona askeri yığınak yapması niçiniyle bir daha patlak verdi. AB ve ABD, Rusya’nın askeri varlığını arttırmasına karşılık vererek Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklediklerini deklare etti. Rusya’nın Ukrayna’yı karşı savaş başlatacağı argümanları üzerine Almanya, Fransa, ABD önderleri ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Ukrayna ve Rusya önderleri ile yürüttüğü ağır mekik diplomasisinin yanı sıra bölgedeki gerginlik de devam ediyor. Başkanların açıklamaları ve gayretleri sürerken, Kiev halkı barış ortasında yaşamak istiyor. İki komşu ülke Rusya ve Ukrayna’nın savaşmadan, diyalog ile tahlile ulaşabileceğini savunan Kievliler, savaş olması durumunda hududa gitmekten yana değil.

UKRAYNA VE RUSYA KARDEŞ ÜLKEYDİ

Kiev’de yaşayan fakat ismini vermek istemeyen Ukraynalı, evvelce Rusya ile her şeyin yolunda gittiğini söz ederek, “Biz, Rusya’ya karşı epey âlâ davranıyorduk. Lakin şuan onların akıllarında ne var bilmiyoruz. Rusya’nın insanları değil yöneticileri fazlaca garip davranıyorlar. Ukrayna ve Rusya kardeş ülkeydi her vakit fakat şuan tartışmalı bir husus bu. Hem Ukraynalıların hem Rusların akrabaları hem orda hem burada. Beşerler birbirlerini seviyor fakat şu olanlar bizleri üzüyor” dedi.

“DAHA 18 YAŞINDAYIM, TAHMİNEN çabucak sonrasında”

Kiev’de yaşayan genç, Rusya ve Ukrayna’nın âlâ bir komşu olabileceğini tabir ederek, “Savaş başlatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Zira ABD’yi ve Polonya’yı komşu olarak sevemezdim. Bu savaşa biz katılmadık. Bu niçinle ülke liderlerimiz bu sorunla ilgilenmeli ve yalnızca konuşmalı. Zira bu onların sorun, bu ülkelerde yaşayan mahallî halkın sorun değil” dedi. Askerlerin sona konuşlandırılmasının sebebini bilmediğini kaydeden genç, “Bence bu Rus ve Ukraynalılarla ilgili geçmişe dayanan bir durum. Fakat, birfazlaca Rus Ukrayna’da ve fazlaca sayıda Ukraynalı da Rusya’da yaşıyor” tabirlerini kullandı. İsmini açıklamayan genç, savaş olması durumunda katılıp katılmayacağına ait soruya, “Bilmiyorum. 18 yaşımdayım, tahminen sonar” cevabını Verdi.

ŞUAN ÜZERİMDE BİR BASKI HİSSETMİYORUM

Bir öbür genç ise “Sanırım Rusya bize saldırırsa, bu Üçüncü Dünya Savaşı olabilir. ABD ve öteki ülkelerin bizi koruyacağını düşünüyorum. Üzerimde şuan baskı hissetmiyorum” sözlerini kullandı. Lakin, ilerleyen süreçte yurtdışına gitmek istediğini kaydeden 16 yaşındaki genç, savaş olması durumunda cepheye gidip gitmeyeceğine ait soruya, “Hayır” karşılığını Verdi.