Kırım’da bir petrol deposu yakınında patlama: Bir bakışta gece

BOTR

Yeni ÜyeKırım’da bir petrol deposu yakınında patlamalar olduğu söyleniyor. Volodymyr Zelenskyy, tatillerde yeni saldırılar konusunda uyarıda bulunuyor. Bir bakışta gece.


Ukrayna’da Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da bir petrol deposu yakınında patlama meydana geldiği bildirildi. Bu, diğerlerinin yanı sıra “The Kyiv Independent” tarafından bildirildi. Buna göre olay, Kırım’ın doğusundaki Rozlivy kasabası yakınlarında meydana geldi.


The Kyiv Independent’ın haberine göre, yerel halk olayın videolarını yerel Telegram kanallarında paylaştı. Yani bir insansız hava aracı saldırısı olabilir. Şu anda yetkililerden bir onay yok.


Zelenskyj, yeni Rus saldırıları konusunda uyardı


Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, önümüzdeki tatillerde ve tatil döneminde yeni Rus saldırılarının olmasını bekliyor. Zelenskyj Cuma akşamı günlük video adresinde “Yaklaşan tatil sezonuyla birlikte Rus teröristler yeniden aktif hale gelebilir” dedi. “Hıristiyan değerlerini ve genel olarak herhangi bir değeri hor görüyorlar.”


Zelenskyy, Ukraynalıları önümüzdeki günlerde ekstra uyanık olmaya çağırdı. “Bu yüzden lütfen hava saldırısı barınak sinyallerine kulak verin, birbirinize yardım edin ve her zaman birbirinize göz kulak olun” dedi. Aynı zamanda, Rusya’ya alışılmadık derecede sert bir uyarıda bulundu. Daha fazla ayrıntıya girmeden, “Rusya vatandaşları, terörizmin asla cevapsız kalmadığını açıkça anlamalıdır” dedi.


Kiev: Rusya takviye için cepheye yeni birlikler getiriyor


Ukrayna istihbaratına göre, Rus silahlı kuvvetleri de doğu ve güney Ukrayna’daki cephelerdeki birliklerine takviye getiriyor. Genelkurmay Başkanlığı Cuma günü Kiev’de yaptığı açıklamada, “Düşman, savaş bölgelerine demiryoluyla asker, teçhizat ve mühimmat taşıma hacmini artırdı.”


Doğuda cephe hattındaki Bakhmut kasabasının çevresi ile Donbass bölgesindeki Avdiivka, Kupyansk ve Limansk kasabaları ana savaş bölgeleri olarak kabul edildi. Rus tarafındaki takviye kuvvetlerin ülkenin güneyinde de tanındığı belirtildi. Ancak Cherson bölgesindeki yeni birlikler sadece savunma hatlarını genişletmek için kullanılacaktı. Bilgi bağımsız olarak doğrulanamadı.


Görünüşe göre Karadeniz’deki Rus filo birliği devam ediyor


Son birkaç gün içinde, Ukrayna askeri liderliği defalarca ülkenin altyapısına ve enerji arzına olası yeni roket saldırıları konusunda uyarıda bulundu. Diğer şeylerin yanı sıra, Cuma günü ordu, Karadeniz’de seyir füzeleri ile donatılmış bir savaş gemisinin de yer aldığı bir Rus filosunun yolda olduğuna dikkat çekti.


Son haftalarda Rus ordusu, Ukrayna’nın enerji tedarik ağına seyir füzeleri, roketler ve sözde kamikaze insansız hava araçlarıyla defalarca saldırdı. Çok sayıda Ukrayna hava savunmasının düşürülmesine rağmen, saldırılar büyük hasara neden oldu; Bu, büyük elektrik ve su kesintilerine neden oldu. Rusya kışın Ukrayna halkını baskı altına almak istiyor.


Putin tanklara tırmanıyor ve daha fazla silahlanma çabası çağrısında bulunuyor


Bu arada Kremlin başkanı Putin, Rus savunma sanayisini ülkesinin silahlı kuvvetlerini desteklemek için daha fazla çaba göstermeye çağırdı. Rusya Devlet Başkanı Cuma günü Moskova’nın güneyindeki Tula’daki bir silah fabrikasını ziyaret ederken, “Silah sanayi şirketlerinin temel görevi, tüm birimlere gerekli tüm silah, teknoloji, mühimmat ve teçhizatı sağlamak” dedi. “Ayrıca bu tedarikin gerekli kapsam ve miktarda ve terminler içinde sağlanması gerekiyor.”


Fotoğrafların gösterdiği gibi, bir atölyede Putin son derece cilalı bir tanka tırmandı. Silah üretimine dahil edilecek “geçmiş savaş deneyimi” çağrısında bulundu. Bu “savaş deneyiminin” nereden kazanıldığına dair herhangi bir referanstan kaçındı. Rusya, Şubat ayının sonunda Ukrayna’yı işgal etti. Bunun hakkında daha fazlasını burada okuyun.


Çarşamba günü Savunma Bakanlığı’ndaki bir toplantıda Putin, silahlı kuvvetlerin modernizasyonu ve modernizasyonu için daha hızlı bir adım çağrısında bulundu. Ordunun daha fazla yükseltilmesi konusunda “hiçbir mali kısıtlama” olmadığını söyledi. Buna ek olarak, silahlı kuvvetler yaklaşık 350.000 askerle 1,5 milyon kişilik bir güce genişletilecek.
 
Üst