Kışın enerji arzı tehdit altında mı? Bakan Yardımcısı ile röportaj

BOTR

Yeni Üye

Kış yaklaşıyor ve onunla birlikte Rusya’nın Ukrayna’nın enerji santrallerine, elektrik hatlarına ve ısıtma sistemlerine saldırıları yaklaşıyor. Ülkenin enerji bakan yardımcısı sahadaki durumun ne olduğunu açıklıyor.

Ukrayna’da da yaz mevsimi normalden daha uzun sürdü, ancak önümüzdeki haftalarda sıcaklıkların belirgin şekilde düşmesi bekleniyor. Bir buçuk yıldır Rusya’nın saldırısına direnen ülke, kritik bir döneme giriyor. Özellikle kış aylarında Rusya defalarca enerji altyapısına saldırıyor. Moskova’nın hedefi: karanlık şehirler ve soğuktan titreyen bir nüfus.

t-online bu konuyu Ukrayna enerji bakan yardımcısıyla konuştu. Yaroslav Demchenkov bir röportajında Ukrayna’nın bu kış neden zorluklarla karşı karşıya olduğunu ve Batı’nın artık ülkeye nasıl hedefli destek sağlayabileceğini açıklıyor.

t-çevrimiçi: Bay DemçenkovTerör örgütü Hamas’ın saldırısının ardından dünyanın gözü öncelikle İsrail’e çevrildi. Ukrayna’daki savaşın unutulduğu hissine mi kapılıyorsunuz?

Yaroslav Demçenkov
: Hayır, Almanya’nın desteğinden şüphemiz yok. Acımasız Rus işgalinden kısa bir süre sonra Şansölye Olaf Scholz bir “dönüm noktası” ilan etti ve bunu bugün hala hissedebiliyoruz. İsrail’in teröristler tarafından saldırıya uğradığını anlıyoruz ve biz de İsrail’in yanındayız. Ancak bu, Ukrayna’nın ve endişelerinin hala mevcut olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu hafta başında Ukraynalı politikacılardan, sivil toplum kuruluşlarından ve yerel politikacılardan oluşan büyük bir heyet Berlin’i ziyaret etti ve çok verimli görüşmeler gerçekleştirdik.

Avdiivka çevresinde ve Dnipro Nehri kıyısındaki çatışmalar şu anda artıyor. Mevcut durum hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bu soru bana çok yakın geliyor çünkü Avdiivka’ya çok da uzak olmayan Donetsk’ten geliyorum. Ön taraftan bana ulaşan görüntüler bir korku filmini andırıyor. Arkadaşlarımın ve meslektaşlarımın bu savaşta savaştığını ve bazılarının bu savaşta öldüğünü anlamak benim için hala zor. Ordumuz Ukrayna topraklarının her metresi için kıyasıya savaşıyor.

Ukrayna Rusya’ya karşı mücadeleyi ne kadar sürdürebilir?

Açık bir zafere ulaşmak ne kadar sürerse sürsün. Almanya ziyaretim sırasında bir sohbette bana Ukrayna’nın savaşı bitirmesi gerektiği söylendi. Ama bu savaşı biz başlatmadık. Bu Rusya’nın elinde. Ama vatanımızın toprak bütünlüğünü kazanmak ve yeniden tesis etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Biz Ukraynalılar çok dayanıklıyız.

Kış yaklaşıyor, sıcaklıklar düşüyor. Rusya’nın kritik altyapılara yönelik hedefli saldırılar yoluyla Ukraynalıların dayanıklılığını bir kez daha test etmesinden ne kadar endişeleniyorsunuz?

Rusya enerjiyi silah olarak kullanıyor. Sonuç olarak kritik altyapı savaş cephesinin bir parçası haline geldi. Hedef belli: Rusya, Ukrayna halkının iradesini kırmak istiyor. Ancak sivil halkımız birlik olduğu için bu gerçekleşmeyecek. Bu savaş, Ukraynalıları her şeye rağmen birleştirdi; silahlı kuvvetlere yardım eden çok aktif bir gönüllü hareketin yanı sıra evlerinden ülkenin daha güvenli bölgelerine gönderilen insanlara da kanıtlandığı gibi.

Ukrayna enerji sistemi ne kadar savunmasız?

Geçen kışı hâlâ çok iyi hatırlıyorum. O dönemde Rusya, Ukrayna enerji sistemine karşı yüzlerce füze ve ucuz drone kullanmıştı. Bu büyük çaplı saldırılardan biri iki günden fazla süren elektrik kesintisine neden oldu. Bunun elektrik sistemimiz ve dayanıklılığı üzerinde ciddi bir etkisi oldu ve ülke çapında birkaç ay boyunca elektrik kesintileri uygulamak zorunda kaldık. Daha sonra birçok Ukraynalı, tıbbi ekipmanın çalışmasını sağlamak için özel elektrik jeneratörlerini hastanelere getirdi.