Kortlardan bir yıldız kaydı: İpek Soylu 26 yaşında tenisi bıraktı

EdwardAbaxy

Yeni Üye
AJANSSPOR HABER

Türk tenis tarihinde kıymetli bir yeri olan İpek Soylu, toplumsal medya hesabından sporculuk mesleğini noktaladığını deklare etti. Soylu, 2014 Amerika Açık çiftler kızlar kategorisinde İsviçreli partneri Jil Belen Teichmann ile birlikte şampiyonluk yaşayarak Türk tenis tarihinde grand slam turnuvası şampiyonluğu yaşayan birinci ve tek sportmen unvanına sahip.

“Tenis şahane beşerlerle bağ kurmamı sağladı”

İpek Soylu’nun toplumsal medya hesabından yaptığı açıklama şu biçimde: “Tenis bana fazlaca erken yaşta emek vermeyi, uğraş etmeyi, davranışlarımın ve sonuçlarının sorumluluğunu almayı öğretti. Dünyanın her kıtasında bulunmamı, işimi en âlâ düzeylerde, işinde en uygun olan beşerlerle bir ortada yapmamı, mükemmel beşerlerle bağ kurmamı sağladı.

“20 yıllık mesleğim boyunca elimden geleni yaptım”

Fiziksel ve mental bana en âlâ hisleri yaşatırken birtakım vakit içinderda da en güç hisleri hissettirdi. 20 sene boyunca yarattığım mesleğime dönüp baktığımda yeterli ki her saniyesinde var oldum, her saniyesinde elimden geleni yaptım diyorum.

“Yeni amaçlar için deneyimimi kullanacağım”

Profesyonel tenis mesleğimi noktalarken 20 yıllık bu deneyimimi yeni amaçlar ve yeni çalışmalar için kullanacak olmaktan dolayı epey memnunum. Başta kendim olmak üzere, aileme ve mesleğim boyunca takviyesini ve sevgisini eksik etmeyen herkese epey teşekkür ederim.”

İpek Soylu kimdir?

15 Nisan 1996’da Adana’da doğan İpek Soylu, tenise 6 yaşında Adana Tenis Dağcılık Kulübü’nde başladı. 2012’de Wimbledon gençler kategorisi teklerde ana tabloya kalarak bunu başaran birinci Türk tenisçi oldu.

ABD Açık’ta tarihi zafer

26 yaşındaki sportmen, 2014 Amerika Açık çiftler kızlar kategorisinde İsviçreli partneri Jil Belen Teichmann ile bir arada şampiyon oldu. bu biçimdece Soylu, Türk tenis tarihinde grand slam turnuvası şampiyonluğu yaşayan birinci ve tek sportmen unvanını aldı.

Sakatlık yüzünden bıraktı

2016’da Fransa Açık’ta ana tabloda çaba eden Soylu, Çağla Büyükakçay’ın akabinde bunu başaran ikinci bayan sportmen oldu. Soylu, WTA sıralamasında teklerde en yüksek 151., çiftlerdeyse 63. sıraya çıktı. Sportmen, sakatlık niçiniyle uzun vakittir kortlardan uzaktı.