Masa Tenisi U13 Ulusal Ekibi, Akdeniz Kupası İçin İtalya’ya Gidiyor

EdwardAbaxy

Yeni Üye
Masa Tenisi U13 Ulusal Grubu’nda yer alan sportmenler Görkem Öçal, Kenan Eren Kahraman, Nil Başaran ve Buse Koçak, İtalya’nın Biella kentinde düzenlenecek olan Akdeniz Kupası öncesinde Kocaeli’de hazırlık kampı yaptı. Ulusal atlet Kenan Eren Kahraman ve Yasemin Çepnioğlu da Akdeniz Kupası öncesi açıklamalar yaptı. İşte ayrıntılar.


Derince Şehit Er Kaan Arlı Spor Salonu’nda bir ortaya gelen ulusal atletler, Ulusal Grup Antrenörü Yasemin Çepnioğlu idaresinde 3 gün boyunca raket sallayıp, ter döktü. Kampın tamamlanmasının akabinde İtalya’ya gidecek olan sportmenler, İtalya’dan altın madalyayla dönerek Türkiye’yi gururlandırmayı hedefliyor.


Yasemin Çepnioğlu: “En büyük maksadımız olimpiyatlarda yarışmak”

Verimli bir kamp geçirdiklerini söz eden Yasemin Çepnioğlu, “İtalya’nın Biella kentinde düzenlenecek olan U13 Akdeniz Kupası için ulusal grubumuzla 3 Aralık tarihinde toplandık ve onları motive etmek için hazırlık kampına başladık. Grubumuzun dereceli, Türkiye’nin en güzel atletleri, başarılı atletleriyle yola çıkacağız. Maksadımız orada şampiyon olarak ülkemizi gururla temsil etmek ve ülkemize altın madalyayla geri dönmektir. Atletlerimizle keyifli ve bir o kadar da verimli bir kamp geçirdik. Bundan daha sonra tek gayemiz onları daha üst başarılara götürmek. Ülkemizde birfazlaca derece alan çocuklarımızın, artık de ülkemizi yurt haricinde muvaffakiyetle temsil edeceğine yürekten inanıyorum. En büyük amacımız küçüklerde, miniklerde, yıldızlarda, ergenlerde ve büyüklerde birfazlaca derece almak ve olimpiyatlarda yarışmak” dedi.


“Şampiyon olup döneceğiz”

6 yıldır masa tenisi sporuyla ilgilendiğini söyleyen ulusal atlet Kenan Eren Kahraman ise, “Yayınlanan tarihlerde Türkiye şampiyonası oldu. Orada birinci ikiye girenler İtalya’ya gidecekti.


“Biz dereceye girdik”

Biz dereceye girdik. Çok gururluyum, memnunum. Kendime güveniyorum, takım arkadaşlarıma güveniyorum.


“Şampiyon olup döneceğiz inşallah”

Şampiyon olup döneceğiz inşallah. Aileme ve antrenörlerime bize verdikleri dayanaklardan dolayı teşekkür ederim” diye konuştu.


Milli atletler, öteki minik atletlere muvaffakiyete ulaşmaları için neler yapmaları gerektiğini de anlattı.


Masa Tenisi Nedir?

Masa tenisinin tarihi 20. yüzyılın başlarına kadar dayanmaktadır. İngiltere’de orta-üst sınıf mensuplarının eğlenceli vakit geçirmek için günlük eşyalarla oynamaya başladığı oyun için vakit içinde ticari masa tenisi materyalleri satılmaya başlanmıştır. Oynarken çıkan sese ithafen pinpon olarak da isimlendirilen bu eğlenceli spor, 1988 yılı Yaz Olimpiyat Oyunları itibariyle olimpiyat sporları içinde yerini almıştır. Evvelce, sıklıkla Avrupa’da yaygın olarak oynanan masa tenisi günümüzde en çok Kore ve Çin üzere Asya ülkelerinde popülerdir. Oyunda hedef, bir raket aracılığıyla topa vurarak rakibin tarafına göndermek, topu karşı tarafta sektirmek ve rakibin topa vuramamasını yahut topu kurallara uygun biçimde sizin tarafınıza gönderememesini sağlamaktır.


Masa Tenisi Ekipmanları

Masa tenisi, ortadan bir file ile iki eşit bölmeye ayrılmış düz bir tenis masası üzerinde oynanır. Masa tenisi masası uzunluğu 2.74 metre, genişliği 1.525 metredir ve yerden 76 santimetre yüksekte durur. Masa tenisi raketi genelde ahşap materyalden yapılmıştır ve yaklaşık 17 santimetre uzunluğundadır. Raketin iki tarafı da kauçuktur ancak çoklukla taraflar farklı renklerdedir. bu biçimdece oyuncu yumuşak yahut süratli atış yapmak istediğinde raketin hangi yüzünü kullanacağını ayırt edebilir. Masa tenisi topu özellikleri içinde en kıymetlisi yavaşça olmasıdır, bu biçimdece topun hava sürtünmesi artar ve izleyenlerin gözle takibi kolaylaşır. Top yaklaşık 2.7 gram ağırlığındadırlar ve günümüzde hammaddesi plastiktir.


Masa Tenisi Kuralları

Masa tenisi tek yahut çift olarak (birer kişilik yahut ikişer kişilik taraflar) oynanabilir. Oyun her vakit bir tarafın servis atışı yapmasıyla başlar. birinci vakit içinderda bir yazı tipe atılır ve bunu kazanan kişi kimin servis atacağını, kimin birinci karşılamayı yapacağına karar verme hakkını kazanır. Servis atacak kişi topu avcu açık biçimde fiyat, havaya atar ve raketiyle vurarak filenin öbür tarafında topun sekmesini sağlar. Topun kendi tarafınızda masaya değeceği tek atış, servis atışıdır. Bunun haricinde her vakit top rakibinizin tarafına düşmelidir. Her iki sayıda, sayıyı kimin yaptığına bakılmaksızın, servis yapan taraf değişir.


Masa tenisi oynarken topu rakibinizin tarafına geçirdiğinizde, şayet rakibiniz karşılık veremezse puan kazanırsınız. Rakibiniz karşılık verdiğinde ancak top sizin tarafınıza geçmediğinde, fileye takıldığında yahut rakibiniz top sekmeden topa vurduğunda bir daha puan kazanırsınız. Rakibinizin her kusuru için kazandığınız puan 1’dir. Puan kazanmak için taraflar, topa kuvvetli bir biçimde vurabilir ve bu biçimdece rakibin karşılık verememesini sağlayabilirler.

Kurallara bakılırsa masa tenisinde oyunu kazanmak için taraflardan birinin 11 puana ulaşması gereklidir. Ama oyun skoru 10-10 ise kazanmak için rakibinizle aranızda 2 puan fark oluşturmanız gerekir. Her oyun sonunda rakipler alanda taraf değiştirmelidir. Kesin bir kural olmamakla ve her karşılaşmada değişebileceği üzere tekli oyunlarda genelde 7 oyun, çiftlilerde ise 5 oyun oynanır ve en çok kazanan taraf maçın galibi ilan edilir.
 
Üst