Masa Tenisi Yıldızlar Küme Şampiyonası Tamamlandı

EdwardAbaxy

Yeni Üye
Üç gün süren Masa Tenisi Yıldızlar Küme şampiyonası tamamlandı. Erkekler de 38 grup, Kızlarda 32 kadro olmak üzere yaklaşık 250 atletin yarıştığı Masa Tenisi Yıldızlar Küme şampiyonası çekişmeli geçti. İşte ayrıntılar.


İlk 7 ve birinci 6’ya giren şampiyonaya katılmaya hak kazandı

Şampiyona daha sonrasında dereceye giren atletlere mükafatlarını Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Ebu Bekir Kayhan, başka ilgili ve yetkililer verdi. Erkeklerde birinci 7, kızlarda ise birinci 6 ya giren kadrolar Türkiye Şampiyonasına katılma hakkı kazandılar.


Erkeklerde birinci 7’ye ve kızlarda birinci 6’ya giren takımlar

Erkeklerde birinci 7’ye giren Kayseri Kocasinan Belediyespor A ekibi, Adana Ciltar MTİ, Gaziantep Şahinbey Belediyesi GSK A kadrosu, Gaziantep Belediyespor A grubu, 1955 Bakman Belediyespor, Van Yeni Öz Van Gençlik ve Spor A ekibi ve Hatay Büyükşehir Belediyespor, kızlarda birinci 6’ya giren Kayseri Kocasinan Belediyespor A ekibi, Mardin Merit Küme Real, Adana Ciltar MTİ, Gazieantep Belediyespor, Kayseri Kocasinan Belediyespor B kadrosu ve 1955 Bakman Belediyespor A ekibi Türkiye Şampiyonasına katılma hakkını elde etti.


Ercan Eren Zer birinci oldu

Bu ortada, erkekler ferdi sıralamada ise Şahinbey Belediyespor A grubundan Ercan Eren Zer birinci, Yeni Öz Van Gençlik Spor A kadrosundan Serkan Avşar ikinci ve Hatay Büyükşehir Belediyespor A kadrosundan Yusuf Buyruk Reyhani üçüncü oldu.


Kızlarda Elif Duman birinci sırada yer aldı

Kızlar ferdi sıralamada da Kayseri Kocasinan Belediyespor A kadrosundan Elif Duman birinci, Kayseri Kocasinan Belediyespor A ekibinden A ekibinden Ercin Melike Aksu ikinci ve Büyükşehir Belediyespor A kadrosundan Irmak Çınar üçüncü oldu.


Masa Tenisi Nedir?

Masa tenisinin tarihi 20. yüzyılın başlarına kadar dayanmaktadır. İngiltere’de orta-üst sınıf mensuplarının eğlenceli vakit geçirmek için günlük eşyalarla oynamaya başladığı oyun için vakit içinde ticari masa tenisi materyalleri satılmaya başlanmıştır. Oynarken çıkan sese ithafen pinpon olarak da isimlendirilen bu eğlenceli spor, 1988 yılı Yaz Olimpiyat Oyunları itibariyle olimpiyat sporları içinde yerini almıştır. Evvelce, sıklıkla Avrupa’da yaygın olarak oynanan masa tenisi günümüzde en epey Kore ve Çin üzere Asya ülkelerinde popülerdir. Oyunda gaye, bir raket aracılığıyla topa vurarak rakibin tarafına göndermek, topu karşı tarafta sektirmek ve rakibin topa vuramamasını yahut topu kurallara uygun biçimde sizin tarafınıza gönderememesini sağlamaktır.


Masa Tenisi Kuralları

Masa tenisi tek yahut çift olarak (birer kişilik yahut ikişer kişilik taraflar) oynanabilir. Oyun her vakit bir tarafın servis atışı yapmasıyla başlar. birinci vakit içinderda bir yazı cinse atılır ve bunu kazanan kişi kimin servis atacağını, kimin birinci karşılamayı yapacağına karar verme hakkını kazanır. Servis atacak kişi topu avcu açık biçimde fiyat, havaya atar ve raketiyle vurarak filenin öbür tarafında topun sekmesini sağlar. Topun kendi tarafınızda masaya değeceği tek atış, servis atışıdır. Bunun haricinde her vakit top rakibinizin tarafına düşmelidir. Her iki sayıda, sayıyı kimin yaptığına bakılmaksızın, servis yapan taraf değişir.


Masa tenisi oynarken topu rakibinizin tarafına geçirdiğinizde, şayet rakibiniz karşılık veremezse puan kazanırsınız. Rakibiniz karşılık verdiğinde lakin top sizin tarafınıza geçmediğinde, fileye takıldığında yahut rakibiniz top sekmeden topa vurduğunda bir daha puan kazanırsınız. Rakibinizin her yanlışı için kazandığınız puan 1’dir. Puan kazanmak için taraflar, topa kuvvetli bir biçimde vurabilir ve bu biçimdece rakibin karşılık verememesini sağlayabilirler.

Kurallara göre masa tenisinde oyunu kazanmak için taraflardan birinin 11 puana ulaşması gereklidir. Ancak oyun skoru 10-10 ise kazanmak için rakibinizle aranızda 2 puan fark oluşturmanız gerekir. Her oyun sonunda rakipler alanda taraf değiştirmelidir. Kesin bir kural olmamakla ve her karşılaşmada değişebileceği üzere tekli oyunlarda genelde 7 oyun, çiftlilerde ise 5 oyun oynanır ve en çok kazanan taraf maçın galibi ilan edilir.
 
Üst