“Mucize beklemeyeceğiz”

BOTR

Yeni ÜyeBu Noel kutlamasına Ukrayna’daki savaş damgasını vurdu. Başkan Selenskyj, halkının azmine sesleniyor.


Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Selenskyj duygusal bir Noel mesajında Rusya’nın savaşından muzdarip insanları cesaretlendirdi ve onları sebat etmeye çağırdı. Noel arifesinde dağıtılan bir videoda Zelenskyy, “Saldırılara, tehditlere, nükleer şantajlara, teröre ve roket saldırılarına göğüs gerdik. Bu kışı atlatalım çünkü ne için savaştığımızı biliyoruz.” Arka planda bir Noel ağacı ve loş ışıklarla karanlıkta sokakta duruyordu.


Zelenskyy, “Gözyaşlarının yerini neşeye bırakacağına, umutsuzluğun ardından umudun geleceğine ve ölümün yaşam tarafından fethedileceğine inanıyoruz” dedi. Ukrayna’da ve dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın bu günlerde Noel’i kutladığını söyledi. Başkan, yurt dışına kaçan veya Noel’i Rus esaretinde geçirmek zorunda kalan Ukraynalıları hatırladı. Tüm Ukraynalı kadın ve erkeklere özgürlüğü geri getireceğiz” dedi.


“Mucize beklemeyeceğiz”


Zelensky, Rusya’nın ülkenin enerji altyapısına yönelik saldırılarının ardından bu yıl sokakların ve evlerin her zamanki gibi parlamayabileceğini söyledi. Ancak hiçbir Rus insansız hava aracı veya füzesi Noel ruhunu bozamaz. Zelenskyy, “Ve zifiri karanlıkta bile birbirimize sımsıkı sarılmak için birbirimizi bulacağız. Ve eğer ısıtma yoksa, sımsıkı sarılarak birbirimizi ısıtacağız” dedi. “Bir mucize beklemeyeceğiz, onu kendimiz yaratacağız.”


Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko da haber kanalında Noel tebrikleri gönderdi. Bayram, gönüllerdeki imanı kuvvetlendiriyor” dedi. Memleketlerinden ve akrabalarından uzakta olan müdafaacılara özellikle teşekkür ediyoruz” dedi. Onlar, zaferi Ukrayna’ya daha da yaklaştırma sürecindeler.


Ukrayna’da 25 Aralık, hem resmi bir Noel günü hem de 7 Ocak Ortodoks Hristiyanların kutlama günü. Araştırmalara göre, Rus savaşı giderek daha fazla insanın batı kiliselerinin kutlama kültürüne dönmesine neden oluyor.
 
Üst