Münasebetim zehirli mi?

DeliSevda

Co-Admin
Toksik münasebetlerin epey sayıda besbelli örneği vardır. Siz de ben de toksik bir alaka ortasında miyim diye merak ediyorsanız gerçek yerdesiniz.

Uzman Görüşmesi: Zehirli Alaka? Bu ikaz işaretlerine dikkat!

Bir münasebet ne vakit “zehirli” olur?

Bir yahut daha fazla kişi içinde güç dengesizliği var ise, münasebete toksik denir . Bu güç dengesizliği, mesela bir finansal dengesizlikten kaynaklanabilir. Bu güç dengesizliği bir kişinin ziyanına kullanılıyorsa, toksik bir alakadan kelam edilir. Ancak, diğer tarafta güçsüz olmadan güç olmaz . Bir kişinin öbür bir kişi üzerinde güç uygulayabilmesi için karşı tarafta durumu güçsüz olarak deneyimleyen bir bireye gereksinimi vardır. Yani toksik alakalar fonksiyonsuz değildir , çalışırlar. Sadece ekseriyetle oldukça acı vericidirler .

Bir bağın benim için uygun olmadığını nasıl anlarım?

Bir bağlantının benim için âlâ olmadığını söyleyebilirim zira kendi güzelliğim için sevildiğimi hissetmiyorum . Kâfi olmadığımı, vb hissetmeye devam edersem , bu biçimde bu bağın bana hiç bir yararı olmaz. Lakin bu hislerin şu anki ilişkimdilk evvel orada olup olmadığını öğrenmeye çalışmalıyım. Şayet durum buysa, ki birçok vakit o denli oluyorsa, bu biçimde beni hoşnutluk ve memnunluktan alıkoymak için bilinçsizce ne yaptığımı anlamayı öğrenmeliyim . Çocukluğa bir göz atmak birçok vakit mantıklıdır. Sevginin kararlılığına güvenmeyi ve şartsız sevgiye güvenmeyi öğrendim. Bunlar, gelecekteki paydaşlıklar için en kıymetli iki ön şarttır. Hem olumlu manada hem olumsuz manada.

Sağlıksız bir alakayı yahut toksik bir partneri gösteren klasik ihtar işaretleri nelerdir?

ötürüsıyla bu bakış açısına bakılırsa toksik insan yoktur, yalnızca toksik ilgiler vardır. Uyarı işaretleri saygı ve hürmet eksikliğinden kaynaklanmaktadır . Artık takdir , tanıma ve sevgi dolu bir alışveriş yoksa , bunlar toksik bir ilginin işaretleridir. Kişi asla şunu unutmamalıdır: “Tango için iki kişi gerekir” . Her vakit partnerinizi suçlamak, hiç bir şeyin değişmemesi için şahane bir ön şarttır.

Bu ihtar işaretlerinden biri yahut birkaçı ilişkiniz/partneriniz için geçerliyse ne yapmalısınız?

Kendimi tekrar yeniden suçlayıcı ve saygısız durumlara düşerken bulursam, bu durumları yaşamaya devam etmek için bilinçsizce ne yapıyor olabileceğimi kendime sormalıyım . Şu kelamın geçerli olması sıra dışı bir durum değildir. Bilinmeyen bir mutluluktansa bilinen bir talihsizliğe sahip olmak daha yeterlidir. Bu kulağa acı gelebilir lakin hem de kimlik de yaratır.

(Toksik) bir bağlantıyı bitirmek için en düzgün vakit ne vakit?

Saygın ve pahalı hissetmek istiyorsam ve kişiliğimin ve egomun gelişebileceği bir eşit ve hürmet iştirakinde yaşamak istiyorsam, bunların hiç birinin mümkün olmadığı bir bağlantıyı bitirmelisin.