Newsblog’da Ukrayna savaşı | Baltık Denizi: Luftwaffe, Rus uçaklarını durdurdu

BOTR

Yeni Üye
Savaşın başlamasının 386. günü: Uluslararası Ceza Mahkemesi, Putin için tutuklama emri çıkardı. Luftwaffe, Baltık Denizi üzerinde Rus uçaklarını durdurur. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Rusya zorunlu askerliği genişletiyor


11:56: İngiliz istihbarat servislerine göre, Rus yetkililer muhtemelen silahlı kuvvetleri güçlendirmek için askerlik hizmetini genişletmeye hazırlanıyorlar. İngiltere Savunma Bakanlığı, 13 Mart’ta Rusya Avam Kamarasında, gelecekte 18 ila 27 yaşları arasındaki erkeklerin yerine 21 ila 30 yaşları arasındaki erkeklerin çağrılmasını öngören bir yasa tasarısı sundu. Londra’da “Yasanın kabul edilmesi ve ardından Ocak 2024’te yürürlüğe girmesi bekleniyor” dedi.


İstihbarat servislerine göre, şu anda 18-27 yaşları arasındaki birçok kişi, üniversite eğitiminde olduklarını öne sürerek askerlikten muaf tutulmak için başvuruda bulunuyor. Kaynaklar, yetkililerin asker sayısını artırmak için muhtemelen yaş aralığını değiştirdiğini söyledi.


“Rusya askere alınanları savaşta kullanmaktan kaçınmaya devam etse bile, ek askere alınanlar muharebe operasyonları için daha fazla sayıda profesyonel askerin hazır olmasını sağlayacaktır.”

Ukrayna'nın Kırım yarımadasındaki Simferopol'deki Rus askeri askerleri: Ukrayna'da yüzlerce konuşlandırıldığına dair göstergeler olmasına rağmen, resmi olarak Ukrayna'da savaşmıyorlar.
Ukrayna'nın Kırım yarımadasındaki Simferopol'deki Rus askeri askerleri: Ukrayna'da yüzlerce konuşlandırıldığına dair göstergeler olmasına rağmen, resmi olarak Ukrayna'da savaşmıyorlar.

Ukrayna’nın Kırım yarımadasındaki Simferopol’deki Rus askeri askerleri: Ukrayna’da yüzlerce konuşlandırıldığına dair göstergeler olmasına rağmen, resmi olarak Ukrayna’da savaşmıyorlar. (Kaynak: Maks Vetrov/imago görselleri)

Luftwaffe, dört Rus uçağını durdurdu


08:10: İngiliz ve Alman savaş uçakları Cuma günü Estonya yakınlarında Baltık Denizi üzerinde dört Rus uçağını önledi. Bundeswehr bunu Twitter’da resmi hesabı “Team Luftwaffe” üzerinden yazıyor. Diyor ki: “Baltık Denizi üzerinde çok şey oluyor. Bugün, alarm timi dört Rus uçağını durdurdu.”


İlk olarak, Eurofighters bir Tu-134 uçağı belirledi. Ardından iki Su-27 ve bir AN-12 görüldü. Alman ve İngiliz jetleri daha sonra Estonya’daki Ämari Hava Üssü’ne uçtu.


Zelenskyj, Putin hakkında tutuklama kararına tepki gösterdi


Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin “tarihi bir karar” olarak tutuklama emrini memnuniyetle karşıladı. Zelenskyy, Cuma akşamı Kiev’de dağıtılan bir video mesajında, “Bir terör devletinin lideri ve başka bir Rus yetkili, resmi olarak bir savaş suçu zanlısı” dedi. Hollanda’nın Lahey kentindeki mahkeme, Ukrayna’daki işgal altındaki topraklardan Rusya’ya kaçırılan çocukları tutuklama kararı çıkardı. ABD hükümeti de – ceza mahkemesini tanımasa da – adımı memnuniyetle karşıladı. O gece yaşananların tam özetini buradan okuyun.


IMF, Ukrayna için kredi programını kolaylaştırıyor


00:59: Uluslararası Para Fonu, IMF’nin “olağanüstü derecede yüksek düzeyde belirsizlikle” karşı karşıya olan ülkeler için borç verme programlarını onaylamasına izin verecek şekilde kurallarını değiştirdi. IMF’den yapılan açıklamada, IMF’nin borç verme politikası kurallarındaki değişikliklerin “ülke yetkililerinin kontrolü ve ekonomi politikalarının erişemeyeceği dışsal şoklara maruz kalan” ülkeler için geçerli olacağı belirtildi. Hareket, Ukrayna için yeni bir borç verme programının önünü açıyor.


Ülke, yaklaşık 15 milyar dolar değerinde bir IMF finansman paketi arıyor. Bireysel ülkelerdeki ekonomik krizlerle başa çıkmak için tasarlanan Uluslararası Para Fonu’nun kuralları, şimdiye kadar, büyük savaşlar veya iklim değişikliğinin bir sonucu olarak tekrarlanan doğal afetler nedeniyle büyük belirsizliklere maruz kalan ülkeler için bu tür kredilere izin vermiyor.


BM Tahıl Anlaşmasının Uzatılmasını Savunuyor


00:31: BM teşkilatı başkanı Martin Griffiths, BM Güvenlik Konseyi’ne Birleşmiş Milletler’in Rusya ile Ukrayna arasında varılan tahıl anlaşmasının uzatılmasını sağlamak için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi. Bu, küresel gıda güvenliği için çok önemlidir.
 
Üst