Newsblog’da Ukrayna savaşı | Birden fazla bölgede saldırı raporları

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna savaşı hakkında haber blogu


Birden fazla bölgede saldırı raporları


itibaren afp, Reuters, dpa, t-çevrimiçi


26.01.2023 – 02:51 tarihinde güncellendiOkuma süresi: 28 dakika

Aranan askeri teçhizat: fotoğraflar Leopard II’nin savaşma gücünü gösteriyor. (Kaynak: t-çevrimiçi)
Facebook logosu
Twitter logosu
Pinterest Logosu
WhatsApp logosu


Savaşın başlamasının 338. günü: ABD, Almanya’ya muharebe tankları da teslim etti. Diğer ülkeler katılmak istiyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Rheinmetall, Aslanları bol miktarda cephane ile donatmak istiyor


02.04: Savunma şirketi Rheinmetall, Almanya ve diğer ülkelerin Ukrayna’ya göndereceği Leopard tankları için büyük miktarlarda mühimmat tedarik etmeye hazır. Düsseldorf merkezli şirket, “Rheinische Post” gazetesine yaptığı açıklamada, “Rheinmetall hazırlıklı ve mühimmat kapasitelerini – ve özellikle büyük kalibreli sektörde – bir önlem olarak önemli ölçüde artırdı.” “Buna büyük yatırım yaptık ve yeni üretim tesisleri inşa ederek ve ek personel alarak yatırım yapmaya devam edeceğiz. Gereken cephane de dahil olmak üzere Ukrayna, NATO ve federal hükümeti desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” Artan kapasitelerle grup, Alman silahlı kuvvetlerinden ve diğer Leopard kullanıcısı ülkelerin silahlı kuvvetlerinden gelen öngörülebilir bir talep artışını karşılayabilir.


Slovakya, Leo teslimatlarını hariç tutuyor


12:01: Slovakya, Ukrayna lehine Leopard tanklarından vazgeçmeye hazır değil. Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Nad Çarşamba günü TASR haber ajansına verdiği demeçte, Almanya ile vaat edilen Leopard 2A4’ün Slovakya’ya teslim edilmesine ilişkin anlaşmanın hala geçerli olduğunu söyledi. Bu anlaşmaya göre, Aralık ayında dönemin Savunma Bakanı Christine Lambrecht tarafından bir Leopard tankı Slovakya’ya teslim edildi ve 2023 yılı sonuna kadar 14 adet daha teslim edilecek.


Birden fazla bölgede saldırı raporları


23:20: Ukrayna medyası Çarşamba akşamı çeşitli bölgelerde hava saldırıları düzenlendiğini bildirdi. Kanal 5’in haberine göre Herson, Dnipro ve Zaporijya’da patlama sesleri duyuldu. “Düşman, Bakhmut ve Ugledar yönleri üzerindeki baskısını artırıyor. Şiddetli çatışmalar devam ediyor, düşman önemli miktarda personel, silah ve askeri teçhizatı savaşa atıyor, savunmamızı kırmaya çalışıyor, önemli kayıplar veriyor ama pes etmiyor Çatışmaların yoğunluğu artıyor” diye yazdı Savunma Bakan Yardımcısı Anna Malyar Facebook’ta.


Pistorius, Bundeswehr ekipmanındaki boşlukları hızla kapatmak istiyor


23:05: Savunma Bakanı Boris Pistorius, Alman silahlı kuvvetlerinde Ukrayna’ya silah sevkiyatından kaynaklanan ekipman açıklarının kapatılması konusunda silah endüstrisiyle hızlı bir şekilde görüşmek istiyor. SPD’li siyasetçi Çarşamba akşamı ARD “Tagesthemen”de, “Şu anda işlerin hızla yenilenmesini sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz,” dedi. Silah endüstrisi ile çok yakında, muhtemelen önümüzdeki hafta gibi erken bir tarihte görüşmeler yapmak istiyor.


Pistorius, “Geçtiğimiz birkaç yılda çok fazla ikame açığı biriktirdik.” Ukrayna savaşı sırasında silahların teslim edilmesinden kaynaklanan boşluklar da var. Artık önemli olan sektörle güvenilir ve bağlayıcı anlaşmalar yapmaktır. “Çünkü bir şey açık: Şu anda ortaya çıkan boşluklar hızla kapatılmalı ve kapatılmalıdır.” Pistorius ayrıca endüstrinin güçlendirilmesini savundu. Bakan, “Almanya’da daha fazla silah endüstrisine ihtiyacımız var, ancak bence Avrupa’da da uyum içinde” dedi.


Zelenskyj: NATO’nun füze ve uçak teslim etmesi gerekiyor


21:48: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den uzun menzilli füzeler ve uçaklar için telefon görüşmesini istedi. Zelenskyj akşamki video konuşmasında böyle söyledi. Tank teslimatları söz konusu olduğunda, ülkesinin savaş çabasındaki en önemli faktörler hız ve sayılardır. Zırhlı bir kuvvet kurulmalı ki tiranlığın artık şansı kalmasın.


ABD: Rusya’nın NATO topraklarına saldırdığına dair bir işaret yok


21:38: ABD hükümetine göre, Rusya’nın NATO savunma ittifakı topraklarına yakında saldıracağına dair herhangi bir belirti yok. Ulusal Güvenlik Konseyi iletişim direktörü John Kirby Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Size tek söyleyebileceğim, Bay Putin’in NATO topraklarına saldırma niyeti olduğuna dair kesinlikle hiçbir belirti görmediğimizdir.” Kirby, bir gazetecinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya ana muharebe tanklarının teslimatına söz verilmesine – Polonya gibi NATO ülkelerini de göz önünde bulundurarak – nasıl tepki verebileceğine ilişkin sorusunu yanıtladı.
 
Üst