Newsblog’da Ukrayna savaşı | BM infazlardan “derinden endişeli”

BOTR

Yeni Üye
Savaşın başlangıcından bu yana 393. gün: BM, bilinen infazlardan endişe duyuyor. Scholz, savaşın sona ermesi için önemli bir koşul belirtiyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Gömülü içerik simge resmi


Göm


Birleşmiş Milletler, Ukrayna savaşındaki infazlardan endişeli


21:39: Birleşmiş Milletler, Ukrayna’da 25 Rus ve 15 Ukraynalı savaş esirinin infaz edilmesinden “derin endişe duyuyor”. Ukrayna’daki BM insan hakları komisyonu başkanı Matilda Bogner Cuma günü Kiev’de düzenlediği basın toplantısında bunu söyledi. Bogner, suçların “savaş alanında yakalandıktan hemen sonra işlendiğini” söyledi. BM, Ukrayna tarafının 22 kurbanı olan beş vakayla ilgili devam eden soruşturmalarından haberdar. Ancak faillerin mahkûmiyeti bilinmiyor.


Ukrayna’nın İnsan Hakları Komiseri Dmytro Lubinets, Birleşmiş Milletler’in Rus savaş esirlerinin öldürüldüğüne dair hiçbir kanıt bulunmadığı yönündeki açıklamasını yalanladı. Telegram haber kanalına verdiği demeçte, Ukrayna’nın mahkumların haklarını ihlal etmediğini ve uluslararası anlaşmalara uyduğunu söyledi. Bogner ve meslektaşları, onunla tanıştıklarında iddiaları asla ele almadılar. Lubinets aynı zamanda Ukrayna’daki çok sayıda Rus savaş suçuna da işaret etti.


Rusya tarafında BM’ye göre bilinen 15 infazdan 11’i Wagner paralı asker grubu tarafından gerçekleştirildi. Mart ayı başlarında, Ukraynalı bir savaş esirinin infaz edildiği iddia edilen bir video, dünya çapında yaygın bir öfkeye neden oldu.


Kuzey ülkeleri Rusya’ya karşı hava savunmalarını birleştirmek istiyor


17:53: İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka Cuma günü Rusya’dan gelen bir tehdide karşı birleşik bir İskandinav hava savunması planlarını açıkladılar. Yetkililer, buna karşılık gelen bir niyet beyanının geçen hafta Almanya’daki Ramstein Hava Kuvvetleri Üssü’nde üst düzey ABD askeri personelinin huzurunda imzalandığını söylediler.


Bu nedenle amaç, mevcut NATO gerekliliklerine göre birlikte hareket etmektir. Danimarka hava kuvvetleri komutanı Jan Dam Reuters’e verdiği demeçte, hava kuvvetlerinin iç içe geçmesinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle tetiklendiğini söyledi. Dört ülkenin birlikte büyük bir Avrupa ülkesi kadar savaş uçağı vardı.


Norveç – sipariş edilen makineler dahil – 57 F-16 ve 52 F-35 savaş uçağı, Finlandiya 62 F/A-18 ve 64 F-35, Danimarka 58 F-16 ve 27 F-35, İsveç 90 Gripen katkıda bulunabilir. Toplamda 390 makine var. Başlangıçta makinelerin kaçının gerçekten çalışır durumda olduğu belli değildi.


Scholz: “Rusya askerlerini çekmeli”


15:05: Şansölye Olaf Scholz’a göre, Ukrayna’daki savaş Rus birliklerinin çekilmesiyle sona erebilir. Brüksel’deki AB zirvesi sonrasında Scholz, “Bu savaşın nasıl sona ereceği çok açık. Rusya askerlerini geri çekmeli.” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emperyalist hedefleriyle kendini öne sürmesine ve Avrupa’da sınırları güç kullanarak kaydırmasına engel olunmalıdır.

Olaf Scholz: Şansölye Rusya'yı savaşı bitirmeye çağırıyor.
Olaf Scholz: Şansölye Rusya'yı savaşı bitirmeye çağırıyor.

Olaf Scholz: Şansölye Rusya’yı savaşı bitirmeye çağırıyor. (Kaynak: JOHANNA GERON)

Zelenskyj, 14 Mayıs’ta Charlemagne Ödülü’nü alacak


13:08: Charlemagne Ödülü, 14 Mayıs’ta Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’ye verilecek. Aachen şehri sözcüsü Cuma günü “Bu tarih için çalışıyoruz” dedi. Bunun gerçekten böyle kalıp kalmayacağı Ukrayna’daki diğer gelişmelere bağlı. Ödül töreni geleneksel olarak Yükseliş Günü’nde (18 Mayıs) yapılır, ancak tarihler çakıştığı için bu mümkün değildir.

imago görüntüleri 0239980027
imago görüntüleri 0239980027

Volodymyr Zelenskyy: Ukrayna Devlet Başkanı, Şarlman Ödülü’nü almalı. (Kaynak: Ukrayna Cumhurbaşkanlığı/imago görselleri)
 
Üst