Newsblog’da Ukrayna savaşı | Cihaz eksikliği? Rusya görünüşe göre eski tankları depodan çıkarıyor

BOTR

Yeni Üye
Savaşın başlamasından bu yana 391. gün: Rusya, İngiliz uranyum mühimmatının kullanılmasına karşı uyarıda bulunuyor. NATO, Macaristan’ın direnişine rağmen bir toplantı düzenlemek istiyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Cihaz eksikliği? Rusya görünüşe göre eski tankları depodan çıkarıyor


20:43: Rusya’nın naftalin Sovyet dönemi tanklarını depodan çıkardığı söyleniyor. Bu, soruşturma araştırması yürüten Rusya’dan bağımsız bir grup olan “Çatışma İstihbarat Ekibi” tarafından bildirildi. İlgili rapor, portala sızdırıldığı söylenen fotoğraflara atıfta bulunuyor.


Bunlar, birkaç Sovyet tankının ülkenin doğusundan bir trende taşındığını göstermelidir. Daha doğrusu bunlar T-54 ve T-55 modelleridir. Rapora göre bu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlamasından bu yana Rusya’nın bu kadar eski tankları depodan ilk kez alması olacak.


T-54, Sovyetler Birliği’nde tasarlandı ve 1947’den itibaren inşa edildi; daha sonra T-55 ile değiştirildi. Rapora göre, bunların şu anda yeniden faaliyete geçiriliyor olması, “Rus silahlı kuvvetlerinin ikmalinde ciddi sorunlara işaret ediyor”.


ABD, savaş uçaklarının tazminatı olarak Slovakya’ya savaş helikopterleri teklif etti


20:11: Amerika Birleşik Devletleri, Slovakya’ya, Ukrayna’ya vaat edilen Sovyet MiG-29 savaş uçaklarının tazminatı olarak indirimli askeri helikopter alımı teklif etti. Bu, Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Nad tarafından Çarşamba günü Facebook’ta duyuruldu. Teklifin kabul edilip edilmeyeceğine henüz karar verilmedi. NATO devletinin hükümeti Ukrayna’ya 13 adet MiG-29 teslim etmek istiyor.


ABD teklifi, aksesuarlarıyla birlikte 12 Bell AH-1Z Viper saldırı helikopteri, pilot ve teknisyen eğitimi ve 500 AGM-114 Hellfire II füzesini içeriyor. Bakan Nad, fiili değerin bir milyar ABD dolarından fazla olacağı gerekçesiyle teklifi destekledi, ancak Slovakya paketi yaklaşık 340 milyon dolara (316 milyon avro) taksitle satın alabilir.


Meclisteki diğer partilerin tepkileri, muhalefetin de teklifin kabul edilmesinden yana olduğunu gösterdi. TASR haber ajansına göre, eski Sosyal Demokrat Başbakan Peter Pellegrini teklifin “ekonomik açıdan faydalı” olduğunu ve Slovakya’nın hava kuvvetlerinin modernize edilmesine yardımcı olacağını söyledi. Pellegrini’nin Sosyal Demokratları, diğer muhalefet partileri gibi, Aralık ayındaki güven oylamasından bu yana yalnızca geçici olarak görevde olan azınlık hükümetinin MiG-29’u ABD’ye devretme kararı almasını daha önce eleştirmişti. Ukrayna, parlamentoyu atlıyor.


İsveç parlamentosu NATO’ya katılmayı oyladı


17:17: İsveç parlamentosu, ülkenin NATO’ya katılması için yeşil ışık yaktı. Stockholm’deki bir parlamento tartışmasından sonra, milletvekillerinin açık bir çoğunluğu, İsveç’in onlarca yıllık uyumsuzluğundan NATO üyeliği lehine vazgeçme yönünde oy kullandı.


Ancak İsveç, yalnızca 30 üye ülkenin tamamı katılımı onayladığında NATO üyesi olabilir. 28 ülke zaten bunu yaptı. Macaristan ve Türkiye hala kayıp. Ancak Ankara, İsveç’in “terör örgütlerine” karşı yeterince tutarlı davranmadığı gerekçesiyle İsveç’in ittifaka girmesini engelliyor. Anlaşmazlığı çözmek için, İsveç geçtiğimiz günlerde daha katı terörizm yasaları için bir taslak sundu.


Rusya’nın Ukrayna’daki saldırı savaşının arka planına karşı İsveç, Mayıs 2022’de komşusu Finlandiya ile NATO üyeliği için başvurdu. İki ülke ittifaka birlikte katılmak istedi. Ama şimdi Finlandiya başı çekebilir gibi görünüyor. Çünkü Türkiye, Finlerin katılımını onaylamak istiyor. Macaristan da Mart ayında bunu oylamak istiyor. İsveç’in üyeliğine ilişkin karar ise Macar parlamentosu tarafından daha sonraki bir tarihe kadar alınmayabilir.


“Şehir Bachmut’tan daha hızlı düşebilir”


16:09: Putin’in birlikleri aylardır Bakhmut yakınlarında boşuna savaşıyor. Şimdi daha güneye geçmeye çalışıyorlar – Kiev alarma geçti. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi buradan okuyun.

urn:newsml:dpa.com:20090101:230318-99-00199
urn:newsml:dpa.com:20090101:230318-99-00199

Ukraynalı bir polis memuru Avdiivka’da yanan bir binanın önünde siper alıyor: (Kaynak: Evgeniy Maloletka)
 
Üst