Newsblog’da Ukrayna savaşı | İçeriden: Xi Jinping önümüzdeki hafta Moskova’ya gidiyor

BOTR

Yeni Üye
Savaşın başlamasının 382. günü: Türkiye tahıl anlaşmasının uzatılmasını bekliyor. İsviçre füzeleri teslim etmek yerine imha ediyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

İçeriden: Çin Devlet Başkanı Xi önümüzdeki hafta Moskova’ya gidiyor


9.44: İçeriden edinilen bilgilere göre Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, önümüzdeki hafta Moskova’ya gitmeyi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere görüşmeyi planlıyor. Bu, projeye aşina olan ve hassas konu nedeniyle ismini vermek istemeyen birkaç kişi tarafından Pazartesi günü söylendi. Başlangıçta Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan herhangi bir yorum gelmezken, Moskova’daki Dışişleri Bakanlığı yorum yapmaktan kaçındı. Muhtemel görüşme hakkında daha fazla ayrıntı verilmedi.


Putin, Xi’nin Moskova’yı ziyaret edeceğini Şubat ayında üst düzey Çinli diplomat Wang Yi istişareler için Rusya’nın başkentindeyken duyurmuştu. Geçen hafta Xi, bir hafta süren Halk Kongresi’nde yeniden devlet başkanı seçildi.

Xi Jinping ve Vladimir Putin: Çin, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşının gidişatını yakından izliyor.
Xi Jinping ve Vladimir Putin: Çin, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşının gidişatını yakından izliyor.

Xi Jinping ve Vladimir Putin: Çin, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının gidişatını yakından izliyor. (Kaynak: Maxim Shipenkov/Reuters)

Bir bakışta gece


7.48: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Rusya’nın saldırı savaşında öldürülen bir keskin nişancıyı ölümünden sonra “Ukrayna Kahramanı” unvanıyla onurlandırdı. Stratejik öneme sahip Bakhmut şehrinde Ukraynalı birlikler hala Rus saldırganlarla savaşıyor. Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Almanya’nın Rusya’ya karşı savaşta Ukrayna’ya askeri desteğini övdü ve aynı zamanda daha fazla silah sevkiyatında daha fazla hız çağrısında bulundu. Gecenin olaylarının özetini buradan okuyun.


Sipri: Ukrayna üçüncü büyük silah ithalatçısı oluyor


07:42: Rus saldırı savaşının bir sonucu olarak Ukrayna, bir yıl içinde dünyanın en büyük silah ithalatçılarından biri haline geldi. Eski Sovyet cumhuriyetinin 1991’de bağımsızlığını kazanmasından bu yana yurt dışından çok az ağır silah ithal edildi, ancak geçen yıl ABD ve Avrupa’dan gelen askeri yardım Ukrayna’yı üçüncü en büyük silah ithalatçısı yaptı. Bu, Stockholm’deki barış araştırma enstitüsü Sipri tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir rapordan ortaya çıkıyor. Sadece Katar ve Hindistan Ukrayna’nın önünde.


2018-2022 döneminde Ukrayna, küresel silah ithalat hacminde yüzde 2,0’lik pay ile 14. sırada yer alıyor. Ana tedarikçileri ABD, Polonya ve Almanya idi. Sipri, malzemelerin Rus saldırısını durdurma çabaları için hayati önem taşıdığını yazdı. Rusya ise neredeyse tamamen kendi ürettiği silahlara güveniyor, aynı zamanda İran’dan insansız hava araçları ve uçan bombalar da tedarik ediyordu.

Donetsk bölgesinde bir Ukraynalı asker: Ukrayna en büyük üçüncü silah ithalatçısı oldu.
Donetsk bölgesinde bir Ukraynalı asker: Ukrayna en büyük üçüncü silah ithalatçısı oldu.

Donetsk bölgesinde bir Ukraynalı asker: Ukrayna en büyük üçüncü silah ithalatçısı oldu. (Kaynak: Oleksandr Ratushniak/rtr)

Rapora göre, Ukrayna savaşı ve Rusya’dan gelen güçlü tehdit algısı sırasında, Avrupa silah ithalatı son iki beş yıllık dönemde yüzde 47 arttı – Avrupa NATO ülkelerinin ithalatı yüzde 65’e kadar çıktı. Ancak küresel olarak ülkeler arasındaki silah sevkiyatı hacmi yüzde 5,1 azaldı. ABD mutlak endüstri lideri olmaya devam ediyor, Almanya en büyük beş tedarikçiden biri.


Eski NATO komutanı Ukrayna ordusunun Avrupa’nın en iyisi olduğunu düşünüyor


07.09: Eski Fransız NATO komutanı Michel Yakovleff, Ukrayna ordusunu Avrupa’nın en iyi ordusu olarak nitelendirdi. Ukrayna haber portalı “Rubryka”nın bildirdiği gibi, Yakovleff’e göre, savaşın başlamasından güzel bir yıl sonra, Rus silahlı kuvvetleri yalnızca kendilerini savunabiliyor. Eski Fransız general bir röportajda “Birdenbire Rus ordusunun herkesin Şampiyonlar Ligi’nde oynadığını düşündüğü bir takım olduğu, ancak üçüncü kademeden geldiği ortaya çıktı” dedi. Ukrayna ise beklenenden daha dirençli olduğunu gösterdi: “Bence Ukrayna ordusu bugün Avrupa’nın en iyi ordusudur.”
 
Üst