Newsblog’da Ukrayna savaşı | İnsani yardım merkezine Rus saldırısı: 3 ölü

BOTR

Yeni Üye
Savaşın başlamasından bu yana 393. gün: Rusya’da askeri eğitmen eksikliği olduğu söyleniyor. Eski Cumhurbaşkanı Medvedev, Kiev ve Lviv’e asker göndermekle tehdit ediyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Gömülü içerik simge resmi


Göm


Kostyantynivka: Ukrayna ölü sayısını düzeltti


1.50: Ukrayna kaynaklarına göre, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Kostyantynivka kentine düzenlediği saldırılarda üç kişi öldü. Acil durum servisleri çevrimiçi hizmet Telegram’da Cuma gecesi roket ateşinde iki kişinin de yaralandığını belirterek, saldırılarda beş kişinin öldüğüne dair daha önceki raporları düzeltti.


Saldırıda tek katlı bir binanın da vurulduğu belirtildi. Burası bir insani yardım merkeziydi. Acil servisler, çatısı çökmüş bir binanın ve etrafta molozların uzandığı görüntüleri yayınladı. Edinilen bilgiye göre, kurbanlar arasında Bakhmut, Chasiv Yar ve Opytne’den ülke içinde yerinden edilmiş üç kişi vardı. Rus ordusu, Kostyantynivka’da “yabancı paralı askerlere ait bir mühimmat deposunu” vurduğunu söyledi.


Ukrayna: Rusya insani yardım merkezine saldırdı – beş ölü


12:53: Ukrayna kaynaklarına göre, Ukrayna’nın doğusundaki Kostyantynivka kentinde Rus saldırılarında beş kişi öldü. Kurtarma servislerinin Telegram çevrimiçi hizmetinde yaptığı açıklamada, Cuma gecesi roket ateşi sırasında tek katlı bir binanın vurulduğunu söyledi. Burası bir insani yardım merkeziydi.


Acil servisler, çatısı çökmüş bir binanın ve etrafta molozların uzandığı görüntüleri yayınladı. Edinilen bilgiye göre, üç kadın ve iki erkek öldürüldü. Öldürülen kadınların Bakhmut, Chasiv Yar ve Opytne’den ülke içinde yerinden edilmiş kişiler olduğu belirtildi.


Kostyantynivka, uğruna aylardır yoğun çatışmaların yaşandığı Bakhmut şehrinin yaklaşık 25 kilometre batısında yer alıyor. Yerel savcıdan yapılan açıklamada, Rus ordusunun Kostyantynikva’da bir S-300 uçaksavar füze sistemi ateşlediği belirtildi. Bu arada, kısmen Rus kuvvetleri tarafından kontrol edilen güney Herson bölgesindeki yetkililer, Rus saldırılarında bir sivilin öldüğünü söyledi.


Eski Kremlin şefi Medvedev, silahlanma temsilcilerine Stalin telgrafını okudu


10.55: Ukrayna’ya karşı savaşın başlamasından bir yıldan fazla bir süre sonra, Rusya’nın eski cumhurbaşkanı Dmitry Medvedev yerli silah üretimini artırmak için sansasyonel bir yönteme başvurdu: Ulusal silahlanma komisyonunun temsilcileriyle konuşurken, 57 yaşındaki Sovyet diktatörü Joseph Stalin’den alıntı yapıldı. (1879-1953) Medvedev’in Perşembe akşamı ve Cuma sabahı sosyal ağlarda yayınladığı birkaç videodan sanki.

resim resimleri 0239986844
resim resimleri 0239986844

Dimitri Medvedev: Eski Rusya Devlet Başkanı, Rus birliklerinin Kiev veya Lviv’e kadar ilerleyeceğini göz ardı etmiyor. (Kaynak: IMAGO/Alexei Maishev)

Videoda, uzun bir masanın başında otururken, Stalin’in Çelyabinsk şehrinde bir fabrikaya zamanında tank parçaları üretmesi çağrısında bulunan 2. Dünya Savaşı döneminden kalma bir telgrafı okuduğu duyuluyor. 1941 mektubu, “Birkaç gün içinde vatana karşı görevinizi ihlal ettiğiniz ortaya çıkarsa, sizi suçlular gibi dövmeye başlayacağım” diye devam etti. Ardından, şu anda Rusya Güvenlik Konseyi başkan yardımcısı olan Medvedev gruba şunları söyledi: “Meslektaşlar, beni dinlemenizi ve generalissimo’nun sözlerini hatırlamanızı istiyorum.”


Medvedev daha sonra Rus gazetecilerle yaptığı bir röportajdan alıntılar yayınladı. İçinde bir kez daha Rusya’nın aslında Ukrayna ile değil, tüm NATO ile savaştığını iddia etti. Rus propagandası, Kremlin başkanı Vladimir Putin’in bizzat 24 Şubat 2022’de başlattığı savaştan Batı’yı sorumlu tutuyor.


Prigozhin, Ukrayna karşı saldırısından korkuyor mu?


10.50: İddiaya göre Wagner’in patronu Yevgeny Prigozhin, ordusunun bir kısmını Ukrayna’dan çekip gelecekte başka ülkelerde daha fazla kullanmak istiyor. Ancak bu, Ukrayna’daki savaş için ne anlama gelir ve bu tür raporlar ne kadar ciddiye alınmalıdır? Durum analizini buradan okuyabilirsiniz.
 
Üst