Newsblog’da Ukrayna savaşı | İsviçre bozulmamış silah sistemlerini imha ediyor

BOTR

Yeni Üye
Savaşın başlamasından bu yana 381. gün: Görünüşe göre Almanya obüs stokunu yenilemek istiyor. Ukrayna, Bakhmut’un savunmasına sadık kalıyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

İsviçre sağlam füzeleri imha etti


09:03: Görünüşe göre İsviçre ordusu, Ukrayna askerlerinin kullanabileceği işleyen savunma sistemlerini hurdaya çıkarıyor. Bu, Armasuisse federal şirketine bir soruşturma yapan “NZZ am Sonntag” tarafından bildirildi. Daha sonra sözde Rapier füzelerinin ilk diliminin çoktan söküldüğünü duyurdu.


İsviçre 1980’lerde bu tür 60 silah sistemi satın aldı, 2007’de modernize etti ve 2.000 güdümlü füze tedarik etti. İsviçre ordusu 2022’nin sonunda malzemeyi hizmet dışı bıraktığından, silahlar artık sökülüp atılacak. “NZZ am Sonntag”ın “Allgemeine Schweizerische Militaerzeitschrift” eski yazı işleri müdürü Peter Schneider, “Füzeler eski, ancak tamamen modası geçmiş de değiller” dedi. Ancak Schneider’e göre Ukraynalılar meçleri sivil altyapıyı korumak için kullanabilirdi.


Yasal açıdan bakıldığında, İsviçre’nin silahları yeniden satış için serbest bırakması açıkça mümkündü. Bu bir İngiliz sistemi olduğundan, İsviçre silahları için katı ihracat rejimi bu durumda geçerli değildir. Ancak Armasuisse sözcüsü Kaj-Gunnar Sievert, İsviçre’nin hizmet dışı bırakılmış askeri sistemleri satışa sunmasının alışılmadık bir durum olduğunu söyledi. İsviçre Güvenlik Politikası Komisyonu Başkanı da tarafsızlık politikası açısından bir satışın şu anda zor olduğuna işaret etti.


Bir bakışta gece

Rapor: Federal hükümet on obüs siparişi verdi12:10: “Bild” gazetesinde yer alan bir habere göre, federal hükümet on adet kundağı motorlu obüs sipariş etmeyi planlıyor. Bütçe komitesinin buna Mart ayı sonunda karar vermesi gerekiyor. Siparişlerin 154,7 milyon Euro’luk sipariş hacmine sahip olduğu söyleniyor. Ayrıca 18 silah daha satın alma seçenekleri de var. Ukrayna savaşının başlamasından kısa bir süre sonra Almanya, Panzerhaubitze 2000’in 14 modelini Kiev’e teslim etti, ancak bunları henüz kendi stoklarında yenilemedi.


Kuleba: Berlin, Ukraynalı savaş pilotlarını eğitmeli


12:03: Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Almanya’yı mühimmat tedarikini hızla artırmaya çağırıyor. Bakan, “Bild am Sonntag” ile yaptığı bir röportajda, cephane eksikliğini Rus işgal güçlerine karşı mücadelede “bir numaralı” sorun olarak tanımlıyor. “Almanya cephane konusunda gerçekten daha çok yardımcı olabilir. Topçu mühimmatı ile.”

Bir F-16 savaş uçağı (arşiv fotoğrafı): Ukrayna dışişleri bakanı Almanya'yı pilotları eğitmeye başlaması için çağırıyor.
Bir F-16 savaş uçağı (arşiv fotoğrafı): Ukrayna dışişleri bakanı Almanya'yı pilotları eğitmeye başlaması için çağırıyor.

Bir F-16 savaş uçağı (arşiv fotoğrafı): Ukrayna dışişleri bakanı Almanya’yı pilotları eğitmeye başlaması için çağırıyor. (Kaynak: IMAGO/Michalis Karagiannis / Eurokinissi)

Kuleba, verdiği röportajda yakın gelecekte ülkesine Batılı savaş uçaklarının teslim edilmesini beklemediğini açıkça ifade ediyor: Uçağın temini ile ilgili karar alınır, vakit kaybetmeyin.” Almanya’yı “pilotlarımızı eğitmede” diğer ülkeleri örnek almaya çağırdı. Bu, “siyasi taahhüdün açık bir mesajı” olacaktır.


Ukrayna, Bakhmut’u savunmaya devam etmek istiyor


23:22: Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba’ya göre Ukrayna, ağır kayıplara rağmen Bakhmut şehrini kararlılıkla savunmaya devam edecek. Kuleba, “Bild am Sonntag” ile yaptığı röportajda bölgedeki diğer şehirlerin korunmasıyla bunu haklı çıkardı: “Bahmut’tan çekilirseniz bu neyi değiştirir? Rusya, Bakhmut’u alır ve Chassiv Yar’a yönelik taarruzuna devam eder, böylece her Bakhmut’un arkasındaki bir sonraki kasaba, Bakhmut ile aynı kaderi paylaşabilir.” Ancak Bachmut’u ne kadar uzun süre savunursanız, “diğer şehirlerin aynı kaderi paylaşmama olasılığı” o kadar artar.
 
Üst