Newsblog’da Ukrayna savaşı | Medvedev: Putin’i tutuklamak savaş ilanına eşdeğer olur

BOTR

Yeni Üye
Savaşın başlamasından bu yana 392. gün: NATO Genel Sekreteri, Rusya’yı uzun bir yıpratma savaşı planları konusunda uyardı. Putin suyu silah olarak kullanıyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Gömülü içerik simge resmi


Göm


Rusya, Kreminna yakınlarında toprak kazandı


10:57: İngiliz tahminlerine göre, Ukrayna’nın doğusundaki Rus birlikleri, Rus işgali altındaki Kreminna kenti yakınlarındaki şiddetli çatışmalarda Ukrayna birliklerini geri püskürttü. Savunma Bakanlığı Perşembe günü Londra’da istihbarat bulgularına atıfta bulunarak, “Rusya, bu yılın başlarında acil bir Ukrayna tehdidiyle karşı karşıya kalan Kreminna’ya yakın yaklaşımların kontrolünü kısmen yeniden ele geçirdi.” “Bazı yerlerde Rusya birkaç kilometrelik arazi kazandı.”


Şimdi Rus birliklerinin muhtemelen hazırladıkları savunma mevzilerinin batısında bir “güvenlik bölgesi” kurmak istediği belirtildi. Bunu yaparken, muhtemelen Oskil Nehri’ni doğal bir engel olarak dahil edecekler ve ayrıca Kupyansk’ın lojistik merkezini yeniden ele geçirmeye çalışacaklar. Ancak Rusya, prensip olarak doğu Ukrayna’da hala savunmacı bir yaklaşım izliyor. “Komutanlar muhtemelen bunun Ukrayna’nın büyük bir saldırı girişiminde bulunabileceği cephe bölgelerinden biri olabileceğinden korkuyorlar.”


Putin suyu silah olarak nasıl kullanıyor?


10:37: Kış, savaşın parçaladığı Ukrayna’ya çok fazla acı ve ölüm getirdi. Ancak daha sıcak aylar da nüfus için büyük bir tehdit oluşturuyor. Arka planı buradan okuyun.

Zaporijya bölgesi: Ukrayna'da yaklaşık 16 milyon insanın güvenilir temiz suya erişimi yok.
Zaporijya bölgesi: Ukrayna'da yaklaşık 16 milyon insanın güvenilir temiz suya erişimi yok.

Zaporijya bölgesi: Ukrayna’da yaklaşık 16 milyon insanın güvenilir temiz suya erişimi yok. (Kaynak: Dmytro Smolyenko/imago görselleri)

Ukrayna, Bakhmut yakınlarında karşı saldırı ilan etti


10:27: Ukrayna, aylardır yoğun çatışmaların yaşandığı ülkenin doğusundaki Bakhmut kenti yakınlarında Rus kuvvetlerine karşı bir karşı saldırı hazırlığında olduğunu açıkladı. Ukrayna kara kuvvetleri komutanı Oleksandr Syrskyj Perşembe günü çevrimiçi hizmet Telegram’da Rus birliklerinin “açıkça güç kaybettiğini” ve “bittiğini” söyledi. Kiev, Kharkiv, Balakliya ve Kupyansk’ta yaptığımız gibi bu fırsatı çok yakında değerlendireceğiz.”


Syrskyj, Rusya’nın Bakhmut’u ne pahasına olursa olsun almak istediğini ve insan veya malzeme kaybetmekten çekinmediğini söyledi.


Duyuru, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’nin Bakhmut cephesine yaptığı ziyaretten bir gün sonra geldi. Güvenlik nedenleriyle Çarşamba günkü ziyaret, kamuya önceden haber verilmeden gerçekleşti. Diğer şeylerin yanı sıra Selenskyj, çatışmada yaralanan askerleri ziyaret etmiş ve askerlere bağlılıkları için teşekkür etmişti. Daha sonra kuzeydoğudaki Kharkiv’i de ziyaret etti.


Rusya Savunma Bakanı barış görüşmelerinden kaçtı


7.23: Çarşamba akşamı devlet televizyonu Zvezda tarafından Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu’ya Ukrayna’daki savaşın sonucu sorulduğunda, “Her savaş barış içinde biter” dedi. “Focus” tarafından yayınlanan bir habere göre, gazeteci bunun ne zaman olacağını sorduğunda, Shoigu ayağa kalktı ve başka bir şey söylemeden ayrıldı.


Sahne ilk olarak Rus devlet televizyonunda yayınlandı. Rapora göre, Schoigus’un ayrılışı daha sonra tekrarlar için kesildi. Doğrudan Rusya Savunma Bakanlığı tarafından işletilen TV istasyonu yukarıdan talimat almış olmalı: Savaşın başından beri Kremlin ülkedeki bilgi durumunu eskisinden daha yakından kontrol ediyor. Görünüşe göre Rus rejimi halkı daha uzun vadeli bir savaşa hazırlamak istiyor.


Medvedev: Putin’i yurtdışında tutuklamak savaş ilanına eşdeğer olur


7.16: Eski Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev için, Vladimir Putin’in yurtdışında tutuklanması ülkesine savaş ilanı olur. Devlet haber ajansı Tass ile Perşembe günü yayınlanan bir röportajda bunu söyledi. Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICC) yaklaşık bir hafta önce Putin için tutuklama emri çıkarmasından bu yana, dünya çapında 123 ülkeye Putin’in orada olması halinde tutuklanması talimatı verildi. Ukraynalı çocukların kaçırılması emrini vermekle veya en azından göz yummakla suçlanıyor – her ikisi de savaş suçu sayılacak.
 
Üst