Newsblog’da Ukrayna savaşı | Prigozhin’in paralı askerlerinin geri çekilmesini planladığı söyleniyor.

BOTR

Yeni Üye
Savaşın başlamasından bu yana 393. gün: NATO Genel Sekreteri, Rusya’yı bir yıpratma savaşı planları konusunda uyardı. Putin suyu silah olarak kullanıyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Gömülü içerik simge resmi


Göm


Prigozhin’in paralı askerlerinin geri çekilmesini planladığı söyleniyor.


12:20: Wagner paralı asker grubunun güçlü kurucusu Yevgeny Prigozhin’in askerlerini Ukrayna’dan çekmeyi düşündüğü söyleniyor. İş hizmeti Bloomberg tarafından hazırlanan bir rapora göre, bunun nedenlerinden biri, Rus ordusu tarafından personel ve cephanede yapılan önemli kesintiler. Bloomberg, içeriden gelen raporları ifade eder. Uzun zamandır askeri liderlik ile paralı patron arasındaki ilişkide bir kriz olduğuna dair haberler var.


Ek olarak, Bachmut için önemli olan savaş, çok büyük ölçüde Wagner askerleri tarafından yüksek kayıplarla verildi. Anlaşılan artık cezaevlerinden eleman alarak bunu telafi edemeyecek. Ancak, uzun süredir Putin’in şefi olarak tanımlanan girişimci, daha önce – muhtemelen Kremlin üzerinde baskı kurmak için – Bakhmut’tan çekilmekle tehdit etmişti. Bloomberg bilgilerine göre Prigozhin, paralı askerlerinin de konuşlandırıldığı Afrika’ya daha fazla odaklanmak istiyor.


Von der Leyen: Çocuk kaçırma, Putin’in tutuklanma emrini haklı çıkarıyor


22:17: Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e göre, Rusya’nın on binlerce Ukraynalı çocuğu kaçırması, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı tutuklama emrini haklı çıkarıyor. Şimdiye kadar sadece 200’ü geri dönen 16.200 kaçırılmış çocuk biliyoruz. Von der Leyen, Nazi dönemine atıfta bulunarak, “Bu, tarihin en karanlık zamanlarının korkunç anılarını geri getiriyor” diyor. Rusya, çocuk kaçırma iddialarını reddediyor.


Selenskyj uyardı: savaş yıllarca sürebilir


akşam 8: Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, Avrupa’nın silahları daha hızlı teslim etmemesi ve Rusya’ya yönelik yaptırımların uzatılması halinde savaşın yıllarca sürebileceği konusunda uyarıyor. AB zirvesiyle yaptığı video konferansta açıkça hüsrana uğramış bir şekilde, “Avrupa beklerse, kötülüğün yeniden toplanıp yıllarca sürecek savaşa hazırlanmak için zamanı olur,” dedi.


Ukrayna hükümeti uzun süredir Avrupa’nın silahları teslim etmekte tereddüt ettiğinden şikayet ediyor. Avrupa ülkeleri Ukrayna’ya düzinelerce ana muharebe tankı ve zırhlı personel taşıyıcı sözü verdi ve mühimmat teslimatları da hızlandırılacak. Ancak Ukrayna son zamanlarda savaş uçakları da teslim etmesi için Avrupa üzerindeki baskıyı artırmıştı.


Zelenskiy, AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarını bir kez daha ülkesine modern savaş uçakları teslim etmeye çağırdı. Zelenskyy, Sovyet MiG-29 savaş uçakları sağlama kararından dolayı Polonya ve Slovakya’ya minnettar olduğunu söyledi. “Bu, hava sahamızın savunmasını önemli ölçüde güçlendirecek. Ancak modern uçaklara ihtiyacımız var.”


Slovakya: Dört MiG-29 savaş uçağı Ukrayna’ya ulaştı


14:25: Slovakya, toplam 13 adet MiG-29 savaş uçağından ilk dördünü Ukrayna’ya teslim etti. Bu, Slovakya Savunma Bakanı Naro Jad tarafından Perşembe günü Twitter’da duyuruldu. Bakan, “Pek çok hayat kurtarsınlar ve Ukrayna’nın ülkesini ve altyapısını Putin’in saldırganlığından korumasına yardımcı olsunlar” dedi.


Slovakya’ya ek olarak, Polonya da MiG-29 jetlerini teslim etmeyi planladığını duyurdu. Batı ittifakında, Ukrayna’ya savaş uçağı sağlamak isteyen tek devletler onlar. Almanya ve ABD defalarca savaş uçağı teslimatlarına karşı çıktılar.


Macaristan Putin’i ulusal topraklarında tutuklamayacak


14:39: Macaristan kendi topraklarında Vladimir Putin’i tutuklamayacaktı. Bu, Perşembe günü Budapeşte’de düzenlediği basın toplantısında Şansölye Gergely Gulyas tarafından ifade edildi. Rusya Devlet Başkanı hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından tutuklama emri verilmişti. Gulyas, “Macaristan UCM tüzüğünü hiçbir zaman ilan etmedi” dedi. Macar anayasasına aykırıdır. Başkan bu nedenle imzalayamadı, diye ekledi.
 
Üst