Newsblog’da Ukrayna savaşı | Putin, Almanya’nın işgal edildiğini iddia etti

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna savaşı hakkında haber blogu


Putin: Almanya ABD askerleri tarafından işgal edildi


İtibaren dpa, afp, Reuters, t-çevrimiçi


03/15/2023 – 08:50 tarihinde güncellendiOkuma süresi: 24 dakika

Video, savaş alanından görüntüler gösteriyor: Ön cephedeki Bachmut kasabası için verilen savaş, şiddeti azalmadan devam ediyor. (Kaynak: Reuters)

Facebook logosu

Twitter logosu

Pinterest Logosu

WhatsApp logosu


Savaşın başlamasından bu yana 383. gün: Putin, Ukrayna’nın Kuzey Akım patlamasına karıştığına dair raporları “saçmalık” olarak nitelendiriyor. Rusya, Ukrayna’nın doğusunda Kramatorsk’a saldırdı. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Rusya’nın ABD Büyükelçisi: Washington “düşman” uçuşlarını durdurmalı


08:49: ABD’nin Karadeniz üzerindeki insansız hava aracı olayından sonra, Rusya’nın ABD büyükelçisi Washington’u Rusya sınırına yakın “düşman” uçuşlarını durdurmaya çağırdı. Anatoly Antonov Çarşamba günü Telegram’da “ABD’nin daha fazla medya spekülasyonundan kaçınmasını ve Rusya sınırına yakın uçuşları durdurmasını bekliyoruz.” ABD silahlarının kullanımını içeren herhangi bir eylemi açıkça düşmanca olarak değerlendiriyoruz” dedi.


ABD’ye göre, Salı günü bir ABD insansız hava aracı iki Rus savaş uçağı tarafından engellendi. ABD silahlı kuvvetlerinin bölgesel Avrupa karargahı, önce bir savaş uçağının insansız hava aracına yakıt boşalttığını söyledi. Daha sonra Rus uçaklarından biri dronun pervanesine dokundu ve pervane düştü.


Rusya Savunma Bakanlığı, ABD’ye ait insansız hava aracını Karadeniz üzerinde tespit ettikten sonra savaş uçaklarını konuşlandırdığını söyledi. Ancak Moskova, insansız hava aracının düşmesine neden olduğunu reddetti. Rus bilgilerine göre, MQ-9 insansız hava aracı “Kırım Yarımadası bölgesinde Karadeniz suları üzerinde” tespit edildi ve “Rus devlet sınırı yönünde” uçtu.


Ukrayna, Doğu Cephesinde düzinelerce Rus saldırısı bildirdi


07:28: Ukraynalı kaynaklara göre Rusya, son 24 saatte Doğu Cephesi’nde onlarca yerleşim birimini bombaladı. Ukrayna ordusu, Cherson bölgesindeki sivil altyapıya yönelik bir füze saldırısının sivil kayıplarla sonuçlandığını söyledi. Doğu cephesinde haftalardır artan çatışmalar yaşanıyor. Odak noktası ise Rusya tarafından aylardır kuşatma ve bombalanan Bakhmut şehri. Her iki taraftan da çok sayıda askerin öldüğü söyleniyor.


Putin: Almanya hala ABD askerleri tarafından işgal ediliyor


6.44: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya’nın bağımsız bir devlet olduğunu reddediyor. Rus haber ajanslarına göre, Kremlin şefi devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, Berlin’in Kuzey Akım boru hatlarının patlamasına verdiği tepkinin Almanya’nın hala ABD birlikleri tarafından işgal edildiğini gösterdiğini söyledi.


Almanya, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden onlarca yıl sonra bile bağımsız hareket edecek durumda değil. Putin daha önce, Baltık Denizi boru hatlarındaki patlamaya Ukraynalı aktivistlerin karıştığı yönündeki haberleri “tamamen saçmalık” olarak değerlendirdiğini açıklamıştı. Böyle bir eylem, bir devletin desteğini gerektirir. Rusya Devlet Başkanı, Batılı ülkeleri zayıf, Rusya’yı güçlü göstermek için düzenli olarak bu tür propagandalar yapıyor.


Bir bakışta gece


6.30: “Bu savaşı kazanacağız” – Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskyy vatandaşlarını böyle teşvik ediyor. Bu sırada Karadeniz üzerinden yaşanan bir olay yeni gerilimler yaratır. Haberin özetini buradan okuyabilirsiniz.

imago görüntüleri 0203612824
imago görüntüleri 0203612824

Kiev’deki Ukraynalı askerler: Başkan Selenskyj, “Bu savaşı kazanacağız” diyor. (Kaynak: IMAGO/Pool/Ukrayna Cumhurbaşkanlığı)

Putin’in Moldova planı


06:28: Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana, Rusya’nın bir sonraki hedefi olarak Moldova’yı hedef alabileceği endişesi var. Şimdi Kremlin’den sızan bir strateji belgesine dair raporlar var. Daha fazlasını buradan okuyun.


Rusya: Bakan füze üretiminin iki katına çıkarılması talimatını verdi


saat 5: Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşında cephane kıtlığı olduğu haberlerinin ardından, Moskova Savunma Bakanı Sergei Shoigu füze üretiminin iki katına çıkarılması emrini verdi. Savunma Bakanlığı’ndan Salı günü yapılan açıklamaya göre, Moskova yakınlarındaki bir füze fabrikasını ziyaret eden Shoigu, “Görev zor ama başarılabilir.” dedi. Bakan, bugün ne Ukrayna’nın ne de diğer ülkelerin bu kadar yüksek hassasiyetli silahlara sahip olmadığını vurguladı. Rusya, füzeleri defalarca Ukrayna’ya yönelik büyük saldırılar için kullandı.


Ukrayna, Rusya’yı roket terörizmiyle suçluyor ve ülkenin enerji altyapısına ciddi zarar vermekten şikayet ediyor. Kiev’deki Genelkurmay Başkanlığı’na göre Rusya, savaşın başlamasından bu yana Ukrayna’ya yaklaşık 5.000 roket attı. Ancak bunların hepsi yüksek hassasiyetli silahlar değildi.
 
Üst