Newsblog’da Ukrayna savaşı | Putin, Kuzey Akım raporlarını ‘saçma’ olarak nitelendirdi

BOTR

Yeni ÜyeSavaşın başlamasından bu yana 383. gün: Putin, Ukrayna’nın Kuzey Akım patlamasına karıştığına dair raporları “saçmalık” olarak nitelendiriyor. Rusya, Ukrayna’nın doğusunda Kramatorsk’a saldırdı. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Gazetecilere göre: Rus ordusu Bakhmut yakınlarında fosfor bombaları kullanıyor


20.40: AFP muhabirlerine göre, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Bakhmut kenti yakınlarında yerleşim olmayan bir bölgeye düzenlediği saldırılarda fosfor bombaları kullanıldı. Muhabirlerin bildirdiğine göre, Salı günü öğleden sonra saat 16:45 civarında, Bakhmut’a yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Chasiv Yar köyünün güney çıkışındaki ıssız bir bölgede bir yola beş dakika arayla iki top mermisi atıldı. Patlamalar, yavaşça dümdüz aşağı düşen ve yolun her iki tarafındaki futbol sahası büyüklüğündeki bitki örtüsünü tutuşturan küçük parlayan fosfor toplarını serbest bıraktı. Fosfor bombalarının iddia edilen kullanımı hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.


Ukrayna, silah sevkiyatıyla ilgili yeni Ramstein toplantısını duyurdu


19:56: Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, ülkesi için silah tedariki konusunda Ramstein formatında yeni bir toplantı yapılacağını duyurdu. 56 yaşındaki Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren ile yaptığı görüşmenin ardından Salı günü Facebook’ta yaptığı açıklamada, bunun Çarşamba günü yapılması gerektiğini söyledi. Ukrayna’nın güneyindeki Odessa limanındaki toplantıda Ollongren Kiev, Alkmaar sınıfı iki geminin 2025 yılına kadar teslim edileceğini duyurdu. Denizcilerin eğitimini de Hollanda üstlenecek.


Reznikov, Belçika tarafından yapılan benzer bir duyuru ve İngiltere tarafından halihazırda teslim edilen gemilerle bağlantılı olarak bir “gemi koalisyonu” yazdı. Daha önce, Ramstein toplantısında, sözde bir “tank koalisyonu” içindeki batılı devletler Ukrayna’ya ana muharebe tankları tedarik sözü verdi.


Putin’e göre Ukraynalıların Kuzey Akım patlamasına karışması “saçmalık”


19:29: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Baltık Denizi’ndeki Kuzey Akım doğal gaz boru hattındaki patlamalara Ukraynalı aktivistlerin karıştığı yönündeki haberleri “tamamen saçmalık” olarak nitelendirdi. Putin Salı günü bir televizyon röportajında, bu derinlikte ve ölçekte böyle bir eylemin “yalnızca uzmanlar tarafından gerçekleştirilebileceğini” söyledi. Buna uygun teknolojiye sahip bir devletin desteği de dahildir.”


Putin, özellikle patlamaların yazarı hakkında yorum yapmak istemedi. Ancak bununla kimin ilgilenebileceğini her zaman sorgulamanız gerekir. Kremlin başkanı, “Ve kim ilgileniyor? ABD’nin teorik olarak Rus enerji kaynaklarının Avrupa pazarına girmesini engellemekle bir ilgisi olabilir” dedi.


Putin’e göre, bir Gazprom gemisi de gaz boru hattında başka bir patlayıcı cihazın varlığına dair kanıt buldu. Bu, patlama alanlarından birinin yaklaşık 30 kilometre uzağında. Boru kavşağında, uzmanların “patlayıcı bir cihazı patlatmak için sinyal alacak bir anten olabileceğine” inandıkları bir şey tespit edildi.


Bir hafta önce, birkaç medya kuruluşu olayla ilgili soruşturmaların “Ukrayna’ya” giden birçok ipucuna yol açtığını bildirdi. Ancak uzmanlar, yayınlanan bilgilerle ilgili ciddi şüphelerini dile getirdi. Burada bununla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Rus savaş uçağı ABD insansız hava aracıyla çarpıştı


18.15: ABD’ye ait bir keşif uçağı, bir Rus savaş uçağıyla çarpıştıktan sonra Karadeniz üzerinde düştü. Stuttgart’taki ABD Kuvvetlerinin Avrupa Bölgesel Karargahı, iki Rus Su-27 savaş uçağının Salı sabahı uluslararası sularda MQ-9 Reaper insansız hava aracını “tehlikeli ve profesyonelce olmayan” bir şekilde önlediğini söyledi. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi buradan okuyun.


Putin: Rusya Ukrayna’da hayatta kalmak için savaşıyor


15:49: Başkan Vladimir Putin’e göre Rusya, Ukrayna’da kendi varlığı için savaşıyor. Putin, Salı günü ülkenin doğusundaki Buryatia’daki bir uçak üreticisinin çalışanlarına “Bizim için bu jeopolitik bir görev değil, Rus devletinin bekası görevi” dedi. Ülkenin ve çocuklarının kalkınabilmesi için gerekli koşullar yaratılmalıdır. Batı, başta ekonomik yaptırımlar olmak üzere Rusya’ya diz çöktürmeye çalışıyor.


Avrupa Birliği ve ABD, Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşına yanıt olarak Rusya’ya karşı çok sayıda yaptırım paketini onayladı. Yaptırımlarla ilgili olarak Putin, Rus ekonomisinin şaşırtıcı derecede sağlam ve dirençli olduğunu gösterdiğini vurguladı. Batı, Rusya’nın iki veya üç hafta içinde çökeceğini düşünmüş olmalı. “Bu olmadı.”
 
Üst