Newsblog’da Ukrayna savaşı | Putin, Ukrayna için uranyum mühimmatına tepkisini açıkladı

BOTR

Yeni Üye
Savaşın başlamasından bu yana 391. gün: Rusya, İngiliz uranyum mühimmatının kullanılmasına karşı uyarıda bulunuyor. NATO, Macaristan’ın direnişine rağmen bir toplantı düzenlemek istiyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Londra: Ukrayna’nın ilerlemesi Bachmut’u rahatlattı


8.45: İngiliz hesaplarına göre, Ukrayna’nın doğusundaki güç durumdaki Bakhmut şehri yakınlarında kendi ilerlemeleriyle İngiliz birlikleri yardım sağladı. İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Çarşamba günü istihbarat teşkilatlarına dayandırdığı yazıya göre, şehrin batısındaki karşı saldırı, Ukrayna’nın önemli bir ikmal yolu olan H-32 yolundaki Rus saldırganlarının baskısını büyük olasılıkla hafifletecek.


Raporda, “Şehir merkezi çevresinde çatışmalar devam ediyor ve Ukrayna’nın savunması, kuzeyden ve güneyden gelen bir kuşatmaya karşı savunmasız durumda” denildi. Bununla birlikte, bir zamanlar 70.000’den fazla insanın yaşadığı neredeyse yok edilmiş şehre yönelik Rus saldırısının ivme kaybetmesi ihtimali gerçekçi. Bu aynı zamanda bazı Rus birliklerinin başka cephelere nakledilmesinden de kaynaklanmaktadır.


Rusya’nın Kiev’deki insansız hava aracına düzenlediği saldırıda 3 kişi öldü


08.09: Yerel askeri komutanlığa göre, Kiev bölgesinde Rus insansız hava aracı saldırılarında üç kişi öldü. Komutanlık Telegram kanalından yaptığı açıklamada, gece saldırısında yedi kişinin yaralandığını duyurdu. Bir “sivil nesne” hasar görmüştü, kurtarma ekipleri olay yerindeydi. Ukrayna ordusu, Rusya’nın Ukrayna’ya ateşlediği İran yapımı 21 Shahed insansız hava aracından 16’sını düşürdüğünü açıkladı.


Sivastopol, drone saldırısından sonra feribot trafiğini askıya aldı


7.46: Rusya’nın desteklediği Sivastopol hükümeti, görünüşe göre liman kenti çevresinde feribot seferlerini askıya alıyor. Kısa bir süre önce Kırım şehrinin valisi, Ukrayna’ya ait bir insansız hava aracı saldırısının hava savunması tarafından püskürtüldüğünü söyledi. Sivastopol valisi Mihail Rasvoschaev, Telegram’da üç nesnenin imha edildiğini yazıyor. Sivastopol’da konuşlanmış Rus Karadeniz Filosunda herhangi bir kayıp veya hasar olmadı.


Stoltenberg Çin’i uyardı – bir bakışta gece

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg (arşiv fotoğrafı): Çin'i Rusya'ya silah sevkiyatına karşı uyarıyor.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg (arşiv fotoğrafı): Çin'i Rusya'ya silah sevkiyatına karşı uyarıyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg (arşiv fotoğrafı): Çin’i Rusya’ya silah sevkiyatına karşı uyarıyor. (Kaynak: Paul Hanna/imago)

Ukrayna kamikaze araçları hakkında rapor


3.55: Ukrayna askerlerinin görüntülerinin, patlayıcı yüklü uzaktan kumandalı “Kamikaze” araçlarının Rus tanklarına karşı nasıl kullanıldığını gösterdiği söyleniyor. İngiliz Daily Mail gazetesi, ilgili videoların sosyal ağlarda paylaşıldığını bildirdi. Telefonda küçük bir aracı kontrol eden Ukraynalı bir askeri gösteriyor ve ardından bir Rus tankı gibi görünen bir aracın yanında patlıyor. Eskiden Azak Alayı olan 3. Taarruz Tugayı tarafından kullanılacaklar.


Putin, İngiltere’nin Ukrayna’ya yönelik uranyum mühimmatına tepkisini açıkladı


2.55: Rusya, İngiltere’nin kuşatma altındaki Ukrayna’ya daha güçlü seyreltilmiş uranyum mühimmatı tedarik etme planlarına öfkesini dile getirdi. Putin, Moskova’da Çin lideri Xi Jinping ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Bütün bunlar olursa, Rusya’nın buna göre yanıt vermek zorunda kalacağını not etmek isterim.” Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu da tehdit etti: “Elbette Rusya’nın bir cevabı hazır.”
 
Üst