Newsblog’da Ukrayna savaşı | PXi Moskova’ya gidiyor ve “nesnel” tavrını yeniden teyit ediyor

BOTR

Yeni Üye
Savaşın başlamasının 389. günü: Çin devlet başkanı Moskova’ya gidiyor. Ve: AB ülkelerinin bakanları mühimmat teslimatlarını görüşmek istiyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Londra toplantılarda savaş suçları soruşturmalarını ilerletmek istiyor


00:02: Londra, Rusya’nın Ukrayna’daki savaş suçlarını araştırmak için Pazartesi günü uluslararası bir toplantıya ev sahipliği yapmayı planlıyor. İngiltere Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı gibi, dünyanın her yerinden adalet bakanları, Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin çalışmalarına mali ve pratik destek sağlamak için bir araya geliyor. Edinilen bilgiye göre İngiltere, görüşmeyi Hollanda ile birlikte düzenliyor.


Adalet Bakanı Dominic Raab yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın bu haksız, sebepsiz ve yasadışı işgali sırasında işlenen zulümlerden savaş suçlularını sorumlu tutmak amacıyla bugün Londra’da bir araya geldik.” dedi. “İngiltere, adaletin tecelli etmesini sağlamak için uluslararası toplumla birlikte kaynakları, personeli ve uzmanlığıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni desteklemeye devam edecek.”


Ukrayna krizini çözmeye yönelik aktif çabalar için Xi Jinping


12:01: Çin devlet başkanı ve parti lideri Xi Jinping, Moskova ziyareti öncesinde Pekin’in Ukrayna’daki savaş konusundaki “nesnel ve tarafsız” tutumunu vurguladı. Çin, barış müzakerelerini ve uzlaşmayı desteklemek için aktif çaba sarf ediyor. Xi, Pazar günü yayınlanan Rus hükümet gazetesi Rossiyskaya Gazeta için bir makale yazdı.


Çin devlet başkanı ve partisi, Ukrayna ihtilafı çözülecekse, BM Şartı’nın amaç ve ilkelerine uyulması gerektiğini yazdı. “Güvenlik alanındaki tüm devletlerin makul kaygıları” dikkate alınmalıdır. Ukrayna krizini çözmeye yönelik tüm çabalar desteklenmelidir. Küresel üretim ve tedarik zincirlerinin istikrarını korumak önemlidir.


Makalede Putin gibi Xi de tek gücün hakim olduğu bir dünya düzenine karşı çıkıyor. ABD’den doğrudan bahsetmeden, “Uluslararası toplum, dünyadaki hiçbir ülkenin diğerlerinden üstün olmadığını çok net bir şekilde görüyor” diye yazdı. Putin gibi Xi de Rusya-Çin yakın işbirliğine başvurdu.

Çin Devlet Başkanı Xi Jingping: Kendisini Rusya ile Ukrayna arasında bir barışçı olarak tanıtıyor
Çin Devlet Başkanı Xi Jingping: Kendisini Rusya ile Ukrayna arasında bir barışçı olarak tanıtıyor

Çin Devlet Başkanı Xi Jingping: Kendisini Rusya ile Ukrayna arasında bir barışçı olarak tanıtıyor (Kaynak: HAVUZ)

Eğitim sahasında meydana gelen kazada 4 Ukrayna askeri öldü


23.40: Kiev’in kuzeyindeki bir askeri eğitim sahasında meydana gelen kazada dört Ukraynalı asker öldü. Chernihiv bölgesindeki eğitim merkezi bunu herhangi bir ayrıntı vermeden Pazar akşamı Facebook’ta duyurdu. Cumartesi günkü “olağanüstü olayın” nasıl gerçekleşmiş olabileceği belirleniyor. Merkezin önderliği ve askerlerinin taziyeleri, hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına iletildi.


Putin, Xi’nin devlet ziyareti öncesi: “İyi eski dost”


21:27: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova ziyareti öncesinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i “eski bir dost” olarak nitelendirdi. Putin’in Kremlin’in internet sitesinde yaptığı açıklamaya göre, iki ülke arasındaki ilişkiler olabilecek en iyi noktada ve daha da güçlenecek. Karşılıklı ilişkilerde yasak konu ve sınır yoktur. Rusya ve Çin dış politikalarını koordine edecek ve ortak tehditlerle mücadele edeceklerdi. Rusya’nın Çin ile ticareti bu yıl 200 milyar doları aşacak ve bunun daha da genişletilmesi önemli.


AB bakanları Ukrayna için mühimmatı görüştü


20:11: AB ülkelerinin dışişleri ve savunma bakanları, Pazartesi öğleden sonra Rusya’ya karşı savaşta Ukrayna’ya daha fazla destek verilmesini görüşmek istiyor. Brüksel’deki görüşmenin öncelikli olarak acil ihtiyaç duyulan mühimmatın teslimiyle ilgili olduğu söyleniyor. Arka plan, Ukrayna’nın yakın gelecekte önemli mühimmat türlerini kaçırabileceği endişesidir. Bu özellikle topçu mermileri için geçerlidir.


AB Komisyonu ve Dışişleri Komiseri Josep Borrell bu nedenle yakın zamanda olası teslimatların nasıl hızlandırılabileceğine dair bir plan sunmuştu. Bu, bir yandan ulusal stoklardan yapılan teslimatları ve diğer yandan ortak bir topçu mühimmatı alımını içeriyor. Bunun için AB fonlarından iki milyar avro sağlanabilir.
 
Üst