Newsblog’da Ukrayna savaşı | Rapor: Doğu Bakhmut’un büyük bir kısmı Rusların elinde

BOTR

Yeni Üye
Savaşın başlamasından bu yana 380. gün: Wuhledar şehri “ne pahasına olursa olsun” Ruslar tarafından alınacak. Zelenskyj, Zaporijya nükleer santralinin yakınındaki Rus saldırılarını kınıyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Putin’e eleştiri: “Bizimle diyaloga girmiyor”


saat 22: Kremlin patronu birkaç çevreden eleştiri alıyor. Şimdi Rus yedek kuvvetleri de memnuniyetsizliklerini kamuoyuna duyuruyor. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi buradan okuyun.


Ukrayna kahramanların yasını tutuyor


18:00: Binlerce kişi, komutan “Da Vinci”ye veda etmek için Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nda belirdi. “Ukrayna Kahramanı” olarak selamlanıyor. Arkasında ne var? Daha fazlasını buradan okuyun.

imago görüntüleri 0239022817
imago görüntüleri 0239022817

Kiev’de “Ukrayna Kahramanı” için yas. (Kaynak: IMAGO/Mykhaylo Palinchak)

Rusya, Ukrayna’dan İran’a silah gönderiyor


11:23: Rusya’nın Ukrayna savaşında ele geçirdiği savaş malzemelerini İran’a gönderdiği söyleniyor. Bunlar ABD ve NATO tarafından Ukrayna’ya verilen ve savaş alanında kalan silahlardır. Bu, Amerikan haber kanalı CNN tarafından bildirildi. CNN’e göre ABD, İran’ın sağladığı silahları çoğaltmaya çalıştığını varsayıyor. Bir yıl önce Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana, Rus birliklerinin çatışmalardan sonra Javelin tanksavar sistemleri ve Stinger uçaksavar sistemleri de dahil olmak üzere karaya oturmuş silahları topladığı görüldü.


Rusya, yüksek askeri kayıplar nedeniyle son aylarda birkaç kez İran silahlarına başvurdu. CNN’e göre İran şimdiden Rus silahlı kuvvetlerine yüzlerce insansız hava aracı, top ve tank mermisi teslim etti. CNN’e göre Rusya’nın Tahran’a askeri malzeme de göndermesi, İran ile Rusya arasında büyüyen askeri bağları gösteriyor.


İran’a gelen silahların orada demonte edilerek analiz edilmesi ve daha sonra kendi versiyonlarını üretmesi muhtemeldir. Center for New American Security Ortadoğu güvenlik programları direktörü Jonathan Lord, CNN’e “İran geçmişte ABD silahlarını taklit etme yeteneğini gösterdi” dedi. Tanksavar güdümlü füzeler zaten neredeyse mükemmel bir şekilde kopyalandı. İran bunu Yemen’deki Husilere ve Lübnan’daki Hizbullah’a aktarabilirdi. Lord, “İran’ın vekillerinin elindeki bu silahlar, İsrail’in konvansiyonel kuvvetleri için gerçek bir tehdit oluşturuyor” dedi.


İngiliz askeri uzmanlar: Doğu Bakhmut’un çoğu Rusların elinde


11:19: İngiliz askeri uzmanlara göre, güç durumdaki Ukrayna şehri Bakhmut’un doğu kesiminin çoğu artık Rus paralı asker grubu Wagner’in kontrolü altında. İngiltere Savunma Bakanlığı Cumartesi günü yayınladığı bir raporda, şehir merkezinden geçen Bakhmutka nehrinin artık cephe hattı olduğunu söyledi.


Batı ise hala önemli köprüleri yıkan Ukrayna ordusunun kontrolünde. Bir zamanlar 70.000’den fazla nüfusa sahip olan doğu Ukrayna’daki şehir için aylardır mücadele ediliyor. Bugün büyük ölçüde tahrip olmuştur. Bölgede sadece birkaç bin kişi yaşıyor.


Rapor, nehir boyunca uzanan 200 ila 800 metrelik bir açık alan şeridinin, Ukraynalı savunucuların müstahkem binalardan ateş açtığı bir “ölüm bölgesi” haline geldiğini söylüyor. Bu, “Wagner kuvvetlerinin batıya yönelik ön saldırılarına devam etmesini çok zorlaştırıyor”. Londra’daki Savunma Bakanlığı, bir yılı aşkın bir süre önce Rus saldırganlık savaşının başlamasından bu yana savaşın gidişatı hakkında günlük raporlar yayınlıyor. Moskova, Londra’yı dezenformasyon kampanyası yapmakla suçluyor.

Ukrayna'nın kundağı motorlu obüsü, Bakhmut yakınlarındaki cephe hattındaki Rus birliklerine ateş açtı: Ukrayna'nın doğusundaki stratejik açıdan önemli bir şehir dokuz aydır savaşıyor.
Ukrayna'nın kundağı motorlu obüsü, Bakhmut yakınlarındaki cephe hattındaki Rus birliklerine ateş açtı: Ukrayna'nın doğusundaki stratejik açıdan önemli bir şehir dokuz aydır savaşıyor.

Ukrayna’nın doğusundaki stratejik açıdan önemli bir şehir olan Bakhmut yakınlarındaki cephe hattındaki Rus birliklerine Ukrayna kundağı motorlu obüs ateşleri aylardır sürüyor. (Kaynak: Evgeniy Maloletka/ap)

Bir bakışta gece: Bachmut çevresinde yoğun çatışma


10 Saat: Ukrayna’nın doğusunda, Kiev birlikleri ve Rus birlikleri, Bakhmut kasabası çevresinde şiddetli çatışmalara devam etti. Kendi açıklamalarına göre, Ukrayna silahlı kuvvetleri şimdilik Rus saldırılarını savuşturmayı başardı, ancak daha fazla Rus askeri ilerliyor. Gecenin özetini buradan okuyun.
 
Üst