Newsblog’da Ukrayna savaşı | Sekiz Leopard 2 tankı Ukrayna’ya ulaştı

BOTR

Yeni ÜyeSavaşın başlamasının 389. günü: Çin devlet başkanı Moskova’ya gidiyor. Norveç, Ukrayna’ya sekiz Leopard 2 tankı teslim etti. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Sekiz Norveç Leopard 2 tankı Ukrayna’ya ulaştı


18:04: Norveç, Rusya’ya karşı savaşta kullanılmak üzere Ukrayna’ya sekiz Leopard 2 tankı teslim etti. Silahlı kuvvetler Pazartesi günü Oslo’da araçların geldiğini ve kullanıma hazır olduğunu söyledi. Yarbay Lars Jansen, “Ukrayna için tank bağışı, saldırı operasyonlarını yürütme ve Rusya tarafından işgal edilen bölgeleri geri alma becerisi açısından kritik öneme sahip olacak” dedi.


Norveç, Şubat ayında 36 eski 2A4 Leopard tankından sekizini Ukrayna’ya teslim edeceğini duyurdu. Ayrıca dört adede kadar eskort aracı ile mühimmat ve yedek parça bulundurulmalıdır. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlık savaşı yakında 13 ay sürecek.


Almanya mühimmat alımına katılıyor


17:24: Ukrayna’daki savaş nedeniyle, Almanya ve diğer 17 ülke, Avrupa Savunma Ajansı (EDA) aracılığıyla ortak mühimmat tedariki konusunda bir anlaşma imzaladı. EDA’nın Pazartesi günü Brüksel’de duyurduğu gibi, 155 mm kalibreli topçu mermileri hızlı bir prosedürle iki yıllığına satın alınacak. Yedi yıllık bir proje, diğer mühimmat türlerinin ortak tedarikini de mümkün kılacak.


Edinilen bilgiye göre amaç, Ukrayna için acil ihtiyaç duyulan ikmalin organize edilmesi ve Avrupa’daki AB ve NATO ülkelerinin stoklarının hızlı bir şekilde yenilenmesinin organize edilmesi. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Mart ayı başlarında ülkesinin Rusya’ya karşı daha fazla karşı saldırı başlatabilmek için acilen bir milyon top mermisine ihtiyacı olduğunu söyledi.


Anlaşmayı Almanya adına Savunma Bakanı Boris Pistorius imzaladı. SPD’li siyasetçi, “Böylece Avrupa’nın pazar gücünü bir araya getiriyoruz” dedi. “Daha önce bu biçimde var olmamıştı.” AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, gelecekte Ukrayna’ya daha hızlı ve daha büyük ölçekte tedarik sağlamanın mümkün olacağını söyledi. Federal Cumhuriyet’e ek olarak, 16 diğer AB ülkesi ve Norveç de EDA girişiminde yer almaktadır. AB bilgilerine göre, diğer devletler katılmak istiyor.


Blinken, Xi Jinping’in Moskova gezisini eleştiriyor


17:21: ABD, Çin devlet başkanı ve parti lideri Xi Jinping’in Moskova’ya yaptığı devlet ziyaretini eleştirdi. Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazartesi günü Washington’da yaptığı açıklamada, ziyaretin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için tutuklama emri çıkarmasından birkaç gün sonra geldiğini söyledi. Bu, Çin’in Kremlin’i Ukrayna’daki zulümlerden sorumlu tutmaktan sorumlu hissetmediğini gösteriyor. Pekin, Rusya’ya diplomatik destek vermeyi tercih ediyor.


Putin, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşının Pazartesi günü başlamasından bu yana ilk kez Çin’in devlet başkanını ve parti liderini kabul etti. Bu, Xi Jinping’in görevdeki üçüncü dönemine başladığından beri ilk yurtdışı gezisi. Batı’nın aksine Çin, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını eleştirmedi. Ancak son zamanlarda Pekin kendisini bir arabulucu olarak daha güçlü bir şekilde konumlandırdı.


ABD, Ukrayna’ya 350 milyon dolar daha askeri yardım sözü verdi


17:05: ABD, Ukrayna’ya 350 milyon dolar daha askeri yardım sözü verdi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Pazartesi günü açıkladığı gibi, yeni silah paketi Himars çoklu roketatarlar, Bradley piyade savaş araçları, obüsler ve tanksavar silahları için mühimmat içeriyor.


Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlık savaşını derhal sonlandırabileceğini söyledi. “Rusya bunu yapana kadar, ne kadar sürerse sürsün Ukrayna ile birlikte duracağız.”


Rusya, Asliye Ceza Mahkemesi yargıçlarına baskı yapıyor


13:49: Rusya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında tutuklama emri çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi’ndeki (ICC) savcı ve hakimler hakkında ceza davası açıyor. Ciddi suçları soruşturmakla görevli Rusya Soruşturma Komitesi, Putin’in cezai sorumluluğunun bulunmadığını söylüyor. Aksine, Ceza Mahkemesi masum bir insanı suçlamakla ilgili olduğu için Rus yasalarını ihlal ediyor. Cuma günü UCM, Kremlin şefi hakkında savaş suçları suçlamasıyla tutuklama emri çıkardı.


AB ülkeleri Ukrayna’ya bir milyon top mermisi tedarik etmek istiyor


13:42: AB ülkeleri, önümüzdeki on iki ay içinde Ukrayna’ya Rusya’ya karşı mücadele için bir milyon yeni top mermisi tedarik etmek istiyor. Bu, Pazartesi günü Brüksel’deki AB dışişleri bakanları toplantısının oturum aralarında Alman Basın Ajansından birkaç diplomat tarafından doğrulandı.
 
Üst