Newsblog’da Ukrayna savaşı | Ukrayna: Putin çatışmayı uzatmaya hazır

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna savaşı hakkında haber blogu


Ukrayna: Putin çatışmayı uzatmaya hazır


İtibaren dpa, afp, Reuters, t-çevrimiçi


03/15/2023 – 22:20 tarihinde güncellendiOkuma süresi: 29 dakika

Şok edici görüntüler: uydu görüntüleri ve drone videoları, haftalarca süren çatışmalardan sonra Bakhmut’tan geriye ne kadar az şey kaldığını gösteriyor. (Kaynak: t-çevrimiçi)

Facebook logosu

Twitter logosu

Pinterest logosu

WhatsApp logosu


Savaşın başlamasının 383. günü: Karadeniz üzerinde insansız hava aracı olayının ardından gerilim tırmanıyor. Ukrayna, Doğu Cephesinde düzinelerce saldırı bildirdi. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Moskova, ABD askeri uçağının düşmesinin ardından provokasyondan bahsetti


21:20: Rusya ordusu, Pentagon’u bir ABD insansız hava aracının Karadeniz üzerinde düşmesinin ardından provokasyon yapmakla suçladı. Moskova’daki bakanlığın Çarşamba günü Shoigu ile ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin arasında yaptığı bir telefon görüşmesinde, Savunma Bakanı Sergei Shoigu’nun ABD’nin Ukrayna savaşıyla bağlantılı olarak hava sahası kapatmalarını görmezden geldiğine dikkat çektiği bildirildi. Ayrıca ABD, Rusya’ya yönelik keşif faaliyetlerini artırmıştı. olayın nedeni budur. Açıklamada, “ABD’ye ait stratejik insansız hava araçlarının Kırım kıyılarında yaptığı uçuşların provokatif nitelikte olduğu vurgulandı” denildi.


İki bakanın Karadeniz’deki askeri olayı netleştirmek için telefonla görüştüğü daha önce öğrenilmişti. Her iki taraf da durumun tırmanmasından çıkarlarının olmadığını vurguladı. Olayın ardından Ukrayna’daki savaşın şiddetleneceği ve diğer tarafların çatışmaya çekileceği korkusu arttı.


Wagner patronu: Askeri liderliğin eleştirisine izin verilmeye devam edilmeli


20:11: Ukrayna’da savaşçıların itibarını sarsmak için verilen cezanın artırılmasının ardından, Wagner paralı asker grubunun başkanı, Rus askeri liderliğine yönelik eleştirilerin devam etmesine izin verilmesi lehinde konuştu. Yevgeny Prigozhin Çarşamba günü Telegram’a verdiği demeçte, insanlar fikirlerini ifade etmekte özgür hissetmeli ve yalnızca sıradan askerler eleştirilmemeli. Prigozhin, “İtibarsızlaştırmaya karşı yasanın, askeri özel bir operasyon sırasında hata yapan veya yapma olasılığı olan üst düzey personel, yani ben, savunma bakanı ve diğer liderler için geçerli olmaması gerektiğini düşünüyorum.” dedi. Toplum onlar hakkında gerekli gördüğünü söylemelidir” dedi. “Yalnızca asker kutsaldır. Askerler kendi haline bırakılmalı.”


Rusya parlamentosunun alt meclisi Salı günü, Wagner grubunun üyeleri gibi paralı askerleri eleştiren kişilere uzun hapis cezaları öngören bir yasa çıkardı. Önceden, bu sadece düzenli silahlı kuvvetlere atıfta bulunuyordu. Prigozhin, Rusya Savunma Bakanlığı ile aylardır iktidar mücadelesi veriyor – savaş alanında Rus ordusunun önünde zaferler kazandığını iddia ediyor ve orduyu Wagner paralı askerlerine yeterli cephane sağlamamakla suçluyor.


Wagner patronu, kimseyi “itibarsızlaştırmamak” konusunda ısrar etti. “Ben sadece doğruları söylüyorum” diyen Erdoğan, ifadelerinin avukatları tarafından inceleneceğini de sözlerine ekledi. “Elbette herkes hapsedilebilir – ben dahil” dedi. Ancak bu durumda 146 milyon Rus’un hapse atılabileceğini unutmamalıyız ki bu hiçbir yere varmayan bir yoldur.”

540699652
540699652

Wagner patronu Yevgeny Prigozchin (arşiv fotoğrafı): “Ben sadece doğruyu söylüyorum.” (Kaynak: Mihail Svetlov)

ABD Genelkurmay Başkanı: Rusya ile silahlı çatışma istemiyoruz


19.50: ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, ABD’nin Karadeniz üzerinde Rusya ile yaşanan askeri olaydan sonra gerilimi tırmandırmak istemediğini vurguladı. Milley, “Olaylar olur. Ve biz açıkça Rusya ile silahlı bir çatışma istemiyoruz” dedi. Olayın savaş nedeni olup olmadığı sorusuna yanıt veriyordu.


ABD hükümeti, konuyu açıklığa kavuşturmak için olayın görüntülerini yayınlamayı düşünüyor. Milley, “Bütün bunlara dair video kanıtlarımız var” dedi. Rus pilotların kasıtlı hareket edip etmediği sorulduğunda, önleme manevrasının ve saldırgan eylemin Rus tarafı tarafından kasıtlı olarak yapıldığını söyledi. Savaş uçağının insansız hava aracına kasıtlı olarak vurup vurmadığı ve onu yere indirmeye zorlayıp zorlamadığı henüz bilinmiyor.


Kremlin insansız hava aracı olayından ABD ordusunu sorumlu tuttu


19:34: Kremlin, ABD’ye ait bir insansız hava aracının Karadeniz üzerinde düşmesinden Washington’u sorumlu tuttu. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Çarşamba günü Rus devlet televizyonunda “Belki de hak sahibi olmayanlar oraya uçmamalıydı, o zaman her şey temiz olurdu.”
 
Üst