Pandemi modayı nasıl etkiledi?

ikon

Yeni Üye
Pandemi modayı nasıl etkiledi?
2020’den beri dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgınıyla birlikte alınan önlemler kapsamında vaktinin birçoklarını meskende geçiren beşerler rahat giyinmeye alıştı. Hal bu biçimde iken giysi usulümüz ve gardırobumuzdaki kıyafetlerimizde de radikal değişim görüldü. Pandemi modayı nasıl etkiledi?Dünyayı tesiri altına alan Covid-19’la birlikte ömür standartlarının değişmesinin yanı sıra insanların modaya olan bakış açısı da değişti. Alınan önlemler kapsamında insanların birçok konutta vakit geçirmeye başlarken biroldukça iş yeri meskenden çalışıyor. Artık dışarı çıkarken bile salaş, dökümlü ve bol kıyafetler tercih ediliyor. Konut modasının tanınan olduğu son iki senede yaz trendleri içinde olan oversize kalıp tişörtler, kış aylarında yerini bol kalıp sweatshirtlere bıraktı.

Öte yandan talep oranı yüksek olan jogger eşofmanlar kadar 1950’lerin gençleri içinde popülerliğini günümüze kadar getiren denim pantolonların; bayanlar için mom kalıpları, erkekler içinse havuç (carrot) kalıpları da epeyce tercih edilenler içinde. Bu çeşit yüksek bel ve dar olmayan pantolonlar, hareket kabiliyetini kısıtlamayarak konfor sağlıyor.

PEKALA PANDEMİ MODAYI NASIL ETKİLEDİ?

Oversize tişörtler

  • Oversize ve overlong tişörtler: Bol kesim ve düşük omuzlu olan büyük kalıp özelliğine sahip oversize tişörtler pandemiyle birlikte son iki yıldır bayanların ve adamların beğenilen kıyafetleri içinde yerini almaya devam ediyor. Ekseriyetle basic tercih edilen oversize tişörtlerin önden ve geriden baskılı modelleri de uygun yaş kümelerine hitap ediyor. Bunun yanı sıra oversize ailesinden gelen olağan vücut ölçülerine nazaran daha uzun lakin bol olmayan overlong tişörtler de trendler içinde.
Jogger kalıp eşofman

  • Jogger kalıp eşofmanlar: Koronavirüs önlemleri sebebiyle sıklıkla konutta vakit geçirmek zorunda olduğumuz devirde, giyerken kendimizi rahat hissettiğimiz jogger eşofmanlar, artık dışarıda da ön planda.
Belden paçaya hakikat yavaşça dar olan esnek ve şık jogger eşofmanlar, konut modasının vazgeçilmezleri içinde yerini alıyor. Jogger eşofmanlar paçalarındaki lastik ayrıntısıyla dikkat çekmeyi başarıyor.

Mom jean ve Havuç kesim pantolonlar

  • Mom ve havuç kesim pantolonlar: Casual gibir dahan bayanlar çoklukla şık oldukları kadar rahatlıktan da ödün vermezler. Bunun için yüksek bel ve bol ayrıntı sahibi mom kalıp denim pantolonlar bayanların vazgeçilmezidir. Erkeklerde ise havuç kesim olarak bilinen denim pantolonlar da yüksel bel özelliğinde olduğu kadar dar ve esnek bir yapıdadır.
Vazgeçilmez sweatshirtler

  • Sweatshirt: Yumuşak kumaşıyla moda düşkünlerinin bile vazgeçilmez modülü olan sweatshirtler trendlerden hiç düşmüyor. Çoklukla konutta giyilen, üretiminin pamuktan yapıldığı sweatshirtler kendini sokağa taşımayı başardı. Hatta iş ortamlarında da uygun kombinle tercih edilebiliyor.
 
Üst