Prigozhin, Navalny hapishanesinde savaşçıları işe alacak

BOTR

Yeni ÜyeRusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş için esir topladığı iyi biliniyor. Artık muhalif aktivist Alexei Navalny’nin tutulduğu hapishaneden de çıkmaları gerekiyor.


“Wagner” paralı asker grubunun kurucusu ve Kremlin başkanı Vladimir Putin’in sırdaşı Yevgeny Prigozhin’in, Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny’nin hapsedildiği hapishanede Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı için savaşçılarını topladığı söyleniyor. Navalny bunu Twitter’da bildirdi.


Prigozhin, mahkumları fırtına askerleri olmaya çağırdı ve hepsini altı ay içinde affedeceğine söz verdi. Düşünmek için beş dakika sonra, 80 ila 90 mahkum kaydoldu ve Navalny’ye göre, o zaman ikinci bir askere alma dalgası oldu. Kremlin eleştirmeni tam olarak kaç kişinin savaşa hazır olduğunu söylemedi. Bilgi bağımsız olarak doğrulanamadı.


Navalny, bu tür işe alımları açıkça eleştirdi. Artık tüm nüfus kanunların, mahkemelerin ve kuralların olmadığını biliyor. Navalny, “Katiller ve soyguncular 24 saat içinde uzun hapis cezalarıyla serbest bırakılıyor” dedi. Hem mahkemeler hem de müfettişler ve Rus gizli servisi işin içinde.


Prigozhin birkaç kez mahkumları işe aldı


Navalny, “Utanç verici bir savaşta gelecekte bir yenilgiye uğramak adına Rusya’da hukukun temelleri yok ediliyor” dedi. Askeri olarak uygun olsa bile, onun için yine de tamamen kabul edilemezdi. “Ama askeri açıdan bile bu saçmalık, her zamanki Putin-Prigozhin yolsuzluk saçmalığı.”


Prigozhin’in hapishane mahkumlarını savaşçı olarak işe aldığı uzun zamandır biliniyor. Böyle bir işe alımın videoları son zamanlarda Rusya’da bir heyecan yarattı. Batılı devletler, 1961’de o zamanlar Leningrad (şimdiki St. Petersburg) olan yerde doğan Prigozhin’e yaptırım uyguladı. ABD, yakalanması için bir ödül teklif etti.


Prigozhin’in kötü şöhretli paralı asker grubu “Wagner”in Suriye savaşı da dahil olmak üzere çok sayıda savaş suçuna karıştığı söyleniyor. Grup ayrıca Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşında giderek daha önemli bir rol oynuyor. Kasım ayının ortalarında Wagner patronu, Rusya-Ukrayna sınırında eğitim merkezleri ve bir tahkimat kurmak istediğini açıkladı.
 
Üst