Putin, Beyaz Rusya’dan yeni bir saldırı mı planlıyor? Uzmanların söylediği bu

BOTR

Yeni ÜyeBirlikler ve askeri teçhizat şu anda Belarus’a taşınıyor. Uzmanlar şimdi Rusya’nın yeni bir saldırı mı planladığı yoksa bunun bir şaşırtma manevrası mı olduğu konusunda kafa karıştırıyor.


Rusya, Ukrayna’ya yönelik amansız saldırısına devam ediyor: Rus ordusu, Cherson şehrini kaybettikten sonra güney cephesini emniyete aldı, şu anda doğuda Bakhmut şehri için şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Ancak son aylarda başka bir cephe Rus savaş stratejisinin odak noktası olmadı: kuzeydeki cephe.


Ancak şimdi Rusya, Belarus’un Ukrayna sınırına yeniden asker topluyor ve Belarus’un kendisi, iddiaya göre eğitim amacıyla askeri teçhizatın yerini değiştiriyor. Uzmanlar şimdi Rusya ve Beyaz Rusya’nın yeni bir saldırı planlayıp planlamadığını merak ediyor.


Kiev, Belarus sınırına sadece 90 kilometre uzaklıktadır.


Bu aynı zamanda Kiev’in kara birlikleri tarafından tekrar saldırıya geçebileceği endişesini artırıyor. Çünkü Ukrayna’nın başkenti Belarus sınırından kuş uçuşu sadece 90 kilometre uzakta. Zaten savaşın ikinci günü olan 25 Şubat’ta Belarus’tan gelen birlikler Kiev’e ulaştı. Hükümdar Aleksandr Lukaşenko, Ukrayna’ya yönelik saldırılar için askeri üslerini Rusya’nın kullanımına açmıştı.


Ukrayna hükümeti aylardır Beyaz Rusya ve Rusya’nın Ukrayna’nın kuzey sınırından yeni bir hamle planlıyor olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Bazı analistler bunu Ukrayna tarafının Batı’ya Ukrayna’ya daha fazla silah tedarik etmesi için baskıyı artırma stratejisi olarak gördü. ISW uzmanları bu varsayıma karşı çıkıyor.


Sahra hastaneleri uzmanları şüphelendiriyor


Savaş Çalışmaları Enstitüsü’nün (ISW) günlük raporu, “Şu anda mevcut kanıtlar kararsızdır” diyor. Mevcut kanıtlardan bazıları, sözde planlanmış bir askeri tatbikattan çok yeni bir taarruz hazırlığıyla tutarlı. ISW, bir sahra hastanesinin kurulması gibi: “Sahra hastaneleri tatbikatlar için gerekli değildir ve muharebe operasyonlarına hazırlığın bir göstergesi olabilir” dedi.


Yılın başında, büyük Rus işgalinin başlamasından hemen önce Belarus’ta bu askeri hastanelerin kurulması da bunun bir göstergesiydi. Öte yandan, Kremlin’in aslında Beyaz Rusya’da bir saldırı grubu hazırladığına dair somut bir kanıt yok.


Rus askeri blog yazarı, şaşırtma taktiklerine bahse giriyor


ISW’nin bildirdiğine göre, Rus askeri blog yazarları da Ekim ayından bu yana kuzey cephesinde olası yeni bir saldırı hakkında spekülasyon yapıyor. 20 Ekim gibi erken bir tarihte, Rybar Telegram kanalı, Lviv ve Kiev’e yaklaşan bir Rus saldırısına dair söylentiler olduğunu bildirdi. Eski askeri komutan Igor Girkin iki olası seçenek sundu: Rusya, Kiev’den batıya giden kara yolunu kesmek için kuzeybatı Ukrayna’ya saldırabilir. Veya Rusya, Ukrayna’nın başka yerlerinde başarılar elde etmek için bir oyalama operasyonu başlatabilir.


Girkin, Rus ordusunun şu anda böyle bir saldırıyı başarılı bir şekilde yürütmesinin pek mümkün olmadığını savunarak ikinci versiyona yöneliyor.


Ukrayna: Kuzey sınırını koruyabilir


ISW’deki uzmanlar da benzer bir sonuca varıyor. Bir saldırı mümkün, ancak olası olmadığını düşünüyorlar. Ukrayna silahlı kuvvetlerinin dikkatini Donbass’taki savunmadan uzaklaştırmak için bir sabotaj saldırısı da mümkündür. Ukrayna askerleri Kiev’i korumakla meşgulse, Rusya bunu Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk bölgesine veya başka bir yere saldırmak için kullanabilir.


Ukrayna askeri istihbarat servisi başkanı Kyrylo Budanov da Cuma günü Rusya’nın Beyaz Rusya’daki faaliyetlerinin bir dezenformasyon kampanyasının parçası olabileceğini söyledi. Ukrayna kuzey sınırını koruyabiliyor. Donbass’taki şu anda en yoğun çekişmeli Bakhmut şehrinde bile, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin çok daha fazla sayıda Rus saldırganı geri tutma kapasitesine sahip olduğu belirtildi.
 
Üst