Putin bu günden korkuyor

BOTR

Yeni ÜyePutin şu ana kadar Rus halkını, Rusya’nın Ukrayna’da Nazilerle savaştığına inandırmak istiyordu. Şimdi Kremlin farklı bir hikayeyi tanıtıyor.


Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlık savaşı neredeyse 21 aydır sürüyor ve şu anda kimse savaşın ne zaman ve nasıl biteceğini güvenilir bir şekilde tahmin edemiyor. Bu, her iki tarafın da ağır kayıplar verdiği bir yıpratma savaşıdır. Rus ordusu komşu ülkesinin büyük bir bölümünü bombaladı; Kremlin patronu Vladimir Putin, birçok Rus’un aslında “kardeş ulus” olarak gördüğü Ukrayna’nın var olma hakkını reddediyor.


Avrupa’yı kaosa sürükleyen bu savaş, Kremlin’in devasa bir hesap hatasıyla başladı. Dönemin İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Rus saldırısından önce Moskova’da bulunan son Batılı politikacıydı. Arte’nin “Vladimir Putin Kimdir?” belgeseline göre Wallace’ın “Savaşacaklar” olduğu söyleniyor. Rus mevkidaşına söyledi. Konuşmada Sergei Shoigu’nun Ukraynalı akrabalarına atıfta bulunarak “Hayır, yapmayacaklar” yanıtını verdiği söyleniyor. Bir hata. Ukrayna silahlarını teslim etmedi.


Ukraynalılar savaştı ve Rus liderliği açıklama aradı: Sovyetler Birliği’nde hâlâ birlikte yaşayan insanlar neden birbirlerini öldürsünler ki? Ukrayna topraklarının bir şeridini işgal etmek için neden bu kadar çok Rus askeri ölmeli? Peki Putin neden bunun için Rusya ekonomisini duvara dayadı?


Büyük bir dezenformasyon kampanyası olmasaydı, Putin’in bu savaşı halkına uğruna ölmeye değer bir gereklilik olarak satması imkansız olurdu. Bunu yapmak için Kremlin, toplumda derin köklere sahip olan tarihi düşman imajlarını kullanıyor. Rusya’nın önce Nazilere, sonra da NATO’ya karşı savaştığı iddia ediliyor. Putin’in kendi stratejik başarısızlıklarını örtbas etmek için bu düşman görüntülerine ihtiyacı vardı.


Nazilerden hainlere


Bunu başarmak için Rus propagandası başlangıçta Kremlin’in 2013’te Ukrayna’daki Meydan Devrimi’nden bu yana yaydığı bir anlatıya dayanıyordu: Ukrayna’da radikal milliyetçiler iktidarı ele geçirmişti. Putin konuşmalarında Ukrayna halkına “faşist” olduğu iddia edilenlerin uyguladığı baskıdan bahsetti. Bu süre zarfında, ünlü Putin propagandacısı ve TV sunucusu Vladimir Solovyov da Telegram kanalında Ukrayna hakkında her gün şunu yazdı: “Nazileştirme kaçınılmaz!”


Yani Rusya şimdi Ukrayna’yı aynı Nazilerden kurtarmak için komşu ülkesine saldıracaktı. Elbette bu bir yalandı, ancak Rus propagandası, Ukrayna’daki demokratik seçimler gibi gerçekler tarafından engellendi. Aksine.


Görünüşe göre Putin bu anlatının Rus halkında Büyük Vatanseverlik Savaşı’nın – Sovyet ordusunun Nazi Almanya’sını büyük bir fedakarlıkla mağlup ettiği İkinci Dünya Savaşı’nın – ruhunu uyandıracağını umuyordu. Bunun anısı günümüz Rusya’sında da önemli bir rol oynuyor ve Putin bunu kendisi ve emperyalist hedefleri için kullanmak istiyordu.


Ancak en geç 2022 sonbaharında Rus liderliği görünüşe göre bu stratejinin işe yaramadığını fark etti; Rus halkı bu mesaja kesinlikle inanmadı. Kremlin, halkın “Nazilerden arındırma” terimini anlamadığını ve Ukrayna’nın Naziler tarafından yönetildiğine inanmadığını ortaya koyan bir çalışma yürüttü. Sonuç: Aniden Rus propaganda aygıtı Nazilerden arındırma hakkında konuşmayı bıraktı.


“İlk vuruş”


Putin’in daha büyük ve daha güvenilir bir düşmana ihtiyacı vardı. Gücü, yüksek donanımlı Rus ordusunun neden Ukrayna’da giderek daha fazla yenilgiye uğradığını açıklayan bir düşman. Kremlin bu amaçla da tarihsel olarak gelişmiş bir düşman imajını bir kez daha kullandı: Artık asıl düşman NATO ve her şeyden önce ABD’dir. Rus propagandasında Ukraynalı Naziler Batı’nın kuklası haline geldi.
 
Üst