Rheinmetall Ukrayna'da mühimmat üretmek istiyor

BOTR

Yeni Üye
Silah şirketi Rheinmetall, Ukrayna'daki yerel bir ortakla topçu mühimmatı üretmek istiyor. Münih Güvenlik Konferansı oturum aralarında buna ilişkin bir sözleşme imzalandı.


Silah şirketi Rheinmetall, Ukrayna'daki yerel bir ortağıyla birlikte topçu mühimmatı üretmek istiyor. Düsseldorf merkezli grubun duyurduğu gibi, Cumartesi günü Münih Güvenlik Konferansı oturum aralarında ortak girişim kurmaya yönelik sözde bir mutabakat zaptı imzalandı. “Ukrayna Mühimmat Yeterlilik Merkezi”nin gelecekte yılda altı haneli mermi üretmesi bekleniyor. İki ortak gelecekte yeni bir üretim tesisi kurup birlikte işletmek istiyor.


Gömülü içerik simgesi resmi


Göm


Rheinmetall ortak girişimdeki hisselerin yüzde 51'ine sahip olacak ve başlangıçta adı açıklanmayan Ukraynalı ortak yüzde 49'a sahip olacak. Rheinmetall CEO'su Armin Papperger, “Birçok ülkede topçu mühimmatına olan ihtiyaç çok büyük; en başta da elbette Ukrayna'da” dedi. Ortak girişim “Ukrayna'nın savunma kapasitesine önemli bir katkı sağlayacak ve böylece Avrupa'da güvenliğe hizmet edecek.”


Müttefikler mühimmat üretimini artırıyor


Rheinmetall, ilk ortak girişimini Ekim 2023'te Ukrayna'nın devlete ait şirketi Ukrayna Savunma Sanayii JSC ile Kiev'de kurdu. Acil durum araçlarının bakım ve onarımı burada yapılıyor ve daha sonra zırhlı araçlar da üretilecek.


Ocak ayında Fransa, Almanya ve 20'den fazla ülke, Rusya'ya karşı savaşta Ukrayna'yı güçlendirmek için Paris'te bir topçu koalisyonu başlattı. Bunu yapabilmek için Müttefiklerin top ve mühimmat üretimini artırmaları gerekiyor.


Scholz Pazartesi günü Aşağı Saksonya'nın Unterlüß kentinde yeni bir Rheinmetall mühimmat fabrikasının temelini attı. Tesisin yılda 200.000 mermi topçu mühimmatı üretmesi bekleniyor. Rheinmetall'in Avrupa genelinde üretimini 2025 yılına kadar yılda 700.000 top mermisine çıkarması bekleniyor.
 
Üst