Rus askerlerinin bir çocuğu taciz ettiği ve bir anneye tecavüz ettiği söyleniyor.

BOTR

Yeni ÜyeBirçok Ukraynalı kurban, Rus ordusunu kendilerine tecavüz etmekle suçluyor. Soruşturma dosyaları artık bir davanın boyutunu göstermelidir.


Ukrayna’da bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu ve annesine silah zoruyla tecavüz ettiği iddiasıyla iki Rus askeri hakkında soruşturma başlatıldı. Bu, Reuters haber ajansı tarafından adli kovuşturma dosyalarına atıfta bulunularak bildirildi. Dava, geçen yıl Mart ayında Rusya’nın 15. Motorlu Tüfek Tugayı askerlerinin suçlandığı bir dizi olaydan biri.


Özellikle, doğuda başkent Kiev ile sınır oluşturan Brovary kasabasındaki dört evde meydana gelen birkaç olay araştırılıyor. İddia edilen suçlar, Rus işgalinin başlamasından birkaç gün sonra, ordunun Ukrayna başkentini ele geçirmeye çalıştığı sırada işlendi.


Kapsamlı soruşturmalar


Savcılar, “Kadınları önceden seçtiler, eylemlerini ve rollerini koordine ettiler.” 13 Mart’ta askerlerin alkollü olarak eve girerek ailenin babasına ellerinde tencere ile vurdukları bildirildi. Daha sonra iddiaya göre karısına gözünün önünde silah zoruyla tecavüz ettiler. Bunun ardından kızın tacize uğradığı söyleniyor.


Askerlerin 28 ve 32 yaşlarında iki keskin nişancı olduğu belirtildi. İki kişiden birinin hayatını kaybettiği bildirildi. Ayrıca bölgedeki diğer tecavüzlerle de suçlanıyorlar. Savcılık, Brovary’deki olaylarla bağlantılı olarak toplamda altı şüpheliyi soruşturacak. Rapora göre bu, Rus baskınının başlangıcından bu yana cinsel şiddetle ilgili en büyük soruşturmalardan biri.


Toplamda, Ukrayna savcılığının işgalin başlangıcından bu yana Rus savaş suçları iddiasıyla ilgili 71.000’den fazla raporu soruşturduğu söyleniyor. Bir Birleşmiş Milletler izleme misyonuna göre, Ukrayna’daki cinsel şiddet iddialarının çoğu Rus ordusuna kadar izlendi.
 
Üst