Rus askerlerinin kendi komutanlarını öldürdüğü söyleniyor

BOTR

Yeni ÜyeRus askerleri arasındaki hoşnutsuzluğun yeni bir zirveye ulaştığı görülüyor. Ukrayna’ya göre bir birliğin komutanını öldüresiye dövdüğü söyleniyor.


Seferberlik kapsamında Ukrayna’da cepheye gönderilen Rus askerlerinin sadece üslerini terk etmedikleri söyleniyor. Ukrayna istihbaratına göre komutanlarını da öldürdükleri söyleniyor.


Ukrayna gizli servislerinin internet sitelerinde bildirdiğine göre bunlar, güneydeki sekizinci Rus askeri bölgesinin bir parçası olan 20. Motorlu Tüfek Tümeni’nden askerler. Öldürülen kişinin albay olduğu belirtiliyor. Tartışmanın neden çıktığı henüz bilinmiyor.


Rapora göre olay 1 Kasım’da meydana geldi. Buna göre askerler amirlerini o kadar kötü dövdüler ki daha sonra hastanede aldığı yaralardan dolayı öldü. Daha sonra üniformalarını çıkarıp sivil kıyafetler giydiler ve Krasnodar Bölgesi’ndeki Simferopol’deki üslerinden ayrıldılar. Bölge, Kırım Yarımadası’nın doğusunda, Rusya topraklarında yer almaktadır. Rusya, hava kuvvetlerinin ve malzemelerinin bir kısmını buraya konuşlandırdı. ABD dergisi “Newsweek” iddia edilen olaya ilişkin haber yaptı ancak Ukrayna bilgilerini doğrulayamadı. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan herhangi bir yorum yapılmadı.


Askerlerin durumunun kötü olduğuna dair sürekli raporlar var.


Ukrayna ordusuna göre, bağımsız olarak doğrulanamasa da Rus ordusundan firar edenlerin sayısı artıyor. Savaşın patlak vermesinden bu yana, cephedeki kötü koşullardan şikayet eden memnun olmayan askerlerden defalarca raporlar geldi.


Askeri liderlikle ilgili şikayetler


Askeri blog yazarının Ukrayna’da görevli bir askerden aldığı bilgiye göre, askeri blog yazarına göre iki kart olması gerekiyor; biri cephedeki askerler için, diğeri genelkurmay için. Birincisi “gerçek” ama Genelkurmay haritasının üzeri örtülüyor.
 
Üst